9 ogledov

Helios lovil, a ni ujel Krke

krka zoran dragić ABA
Krka je v derbiju 9. kola Lige Telemach za prvaka na domačem igrišču s 77:76 ugnala Helios Domžale. Union Olimpije je brez večjih težav slavil na gostovanju pri Šentjurju (65:80). Košarkarji Zlatoroga so izgubili proti Elektri Šoštanj z 58:66.

Krka je dobila derbi kola proti Heliosu in s tem naredila velik korak k nastopanju v ligi Aba v prihodnji sezoni. Novomeščani so bili večino tekme tisti, ki so narekovali ritem igre, toda v končnici tekme so jih gosti ujeli in prehiteli. V izdihljajih pa so bili bolj zbrani domači, ki so tekmo deset sekund pred koncem nagnili na svojo stran. Pri gostiteljih je bil najboljši strelec Zoran Dragić z 20 točkami, pri gostih pa sta jih Dražen Bubnič in Klemen Prepelič dosegla po 13.

Novomeščani so izvrstno začeli tekmo in v prvem polčasu prevladovali nad tekmeci iz Domžal. Hitro si si priigrali sedem točk prednosti, v uvodu druge četrtine pa po trojki Simona Petrova v 13. minuti povedli že s 30:15. Pozneje so prednost povišali tudi že na 18 točk. V samem zaključku prvih 20 minut igre je zbranost v igri domačih malce padla, kar so Domžalčani izkoristili in zaostanek pred nadaljevanjem tekme prepolovili.

V tretji četrtini so domači držali goste na varni razdalji, ves čas vodili za približno deset točk in s podobno razliko vstopili tudi v zadnjih deset minut. V njih pa je po zaslugi dobre obrambe gostov prišlo do preobrata. Dobre štiri minute pred koncem tekme je Darnley Earl Gay s trojko Helios povedel v vodstvo s 67:66, Drago Pašalić pa je tri minute pred zadnjo sireno s polaganjem prednost gostov povišal na 72:67.

Domači so vzeli minuto odmora, a je Jure Besedič z novim košem povišal prednost Heliosa na 74:68. Jure Balažić je 41 sekund pred koncem Krko vrnil v igro z zadetima prostima metoma za 72:74, Petrov pa je prav tako s črte prostih metov 20 sekund pozneje izid izenačil na 74:74. Gosti so bili v teh trenutkih kar malce izgubljeni, kar je kaznoval Afik Nissim z novim košem in 13 sekund do konca zadel za 76:74. A Helios je z novima prostima metoma izenačil, Nissim pa nato kljub temu, da je zadel le en prosti met, odločil tekmo, saj je Prepelič ob koncu zgrešil met za tri točke.

Zmaji prepričljivi v Šentjurju

Šentjur tudi po današnji tekmi ostaja brez zmage v ligi za prvaka, pa čeprav je po prvi četrtini kazalo, da bi lahko pripravil presenečenje. A so Ljubljančani tekmo po zaslugi odlične druge četrtine, ki so jo dobili s 25:5, dobili brez večjih težav. Prvi strelec tekme je bil Igor Marić, ki je za domače dosegel 22 točk, od tega je zadel pet metov za tri točke, v dresu gostov pa je Sasu Salin prav tako zadel pet trojk, skupno pa je dosegel 21 točk.

Šentjur je po treh minutah igrah kar nekoliko presenetljivo povedel z 8:4, košarkarji iz slovenske prestolnice pa si jih lovili vse do polovice prve četrtine, ko so znižali na 10:11. Toda domači so s trojko spet ušli, dobre tri minute pred koncem prve četrtine pa so vodili za šest točk (16:10). Ljubljančani nikakor niso našli načina kako spraviti žogo v nasprotnikov koš, je pa na drugi strani to bolje uspevalo domačim, ki so dve minuti pred koncem vodili s 23:14, do konca pa so si priigrali prednost desetih točk (28:18). A je že kmalu po začetku druge četrtine prednost hitro skopnela, ekipi so ločile tri točke (30:27), ko je slabih šest minut pred koncem prvega polčasa na semaforju zasvetilo 31:30, pa je domači trener vzel minuto odmora. Dobre tri minute pred koncem je gostom le uspelo povesti (37:33), do odmora pa so si po zaslugi delnega izida 13:0, do katerega so prišli v štirih minutah, priigrali prednost desetih točk (43:33).

Union Olimpija je po odmoru nadaljevala, kjer je končala. Prednost so še izdatno povišali, sredi tretje četrtine pa je bilo že 59:41 v korist Ljubljančanov, do konca tretje četrtine pa je bilo na semaforju 65:52. Domačini se niso predali, po slabih dveh minutah četrte četrtine so rezultat znižali na 60:67. A je gostom uspelo še enkrat hitro pobegniti in vse je kazalo na novo zmago Ljubljančanov, do katere so nato prišli z razliko 15 točk.

Pozor, Zlatorog - Elektra trese

Če bi Zlatorog na tokratni tekmi slavil, bi se že uvrstil med prve štiri klube na prvenstveni lestvici in s tem v polfinale, a mu je načrte prekrižala Elektra, ki ima v zadnjem kolu v soboto, 28. aprila, proti Šentjurju še vedno možnosti za preboj med štiri najboljše v ligi Telemach. A za to morajo Laščani še enkrat izgubiti, v tekmi 10. kola, ki bo na sporedu prav tako v soboto, pa se bodo pomerili s Heliosom.

Zlatorog je odločno odprl tekmo in povedel z 9:0, po nekaj bolj mirnih minutah pa so gosti vendarle znižali prek Tadeja Horvata, ki je zadel met za tri točke. Laščani se niso ustavljali in pridno polnili tekmečev koš, po prvi četrtini pa so si priigrali 11 točk prednosti (18:7). Šoštanjčani so na začetku druge četrtine hitro dosegli sedem zaporednih točk in se nekoliko bolj približali tekmecem. V zaključku prvega polčasa se je košarkarjem Elektre uspelo približati na tri točke zaostanka (30:27), nato le na točko, a so Laščani na odmor vendarle odšli s prednostjo štirih točk (33:29). Po nekaj izenačenih minutah je Zlatorogu uspelo pobegniti na +6 (40:34), toda Elektra se ni dala. Še enkrat več so se približali (47:45), dve minuti pred koncem pa je prvič na tekmi gostom uspelo izenačiti na 47:47, 17 sekund pred koncem pa po zaslugi Horvata, ki je zadel prosti met, celo prvič povesti (48:47). Šoštanjčani prednosti tudi v zadnji četrtini niso izpustili iz rok, Laščani pa niso našli načina, kako se gostom vsaj približati. Ko je dobro minuto pred koncem srečanja na semaforju zasvetilo 64:56, pa je že bilo jasno, da bodo tretjo zmago v ligi Telemach za prvaka vknjižili košarkarji Elektre.