Krka do prve gostujoče zmage v sezoni

sašo filipovski union olimpija
1/12
ABA
Košarkarji Uniona Olimpije so leto 2013 začeli s porazom. V 16. kolu lige Aba so jih v domači dvorani Stožice s 70:56 (14:17, 26:36, 40:52) nadigrali košarkarji Crvene zvezde. Povsem drugače od Olimpije pa je v novo leto krenila novomeška Krka, ki je s 67:65 (49:48, 26:35, 16:15) premagala Zadar in zabeležila prvo gostujočo zmago v letošnji sezoni.

Ljubljančani, ki so ostali brez Dominica Watersa, so s porazom, osmim v ligi, začeli leto 2013. Tokrat so gostili Crveno zvezdo, ki je vpisala četrto zmago zapored. Gosti so bili praktično vso tekmo v ospredju, prvič pa so občutneje pobegnili že v drugi četrtini, lov Olimpije v drugem polčasu pa ob zelo slabi realizaciji metov (25-odstoten) ni obrodil sadov.

Beograjčani so prvo občutnejšo razliko naredili v 13. minuti, ko so povedli s 26:16, tri minute pozneje pa po košu Michaela Scotta vodili že s 30:18. Ljubljančani so v prvem polčasu slabo metali iz igre, zadeli so zgolj 23 odstotkov svojih metov, in izgubili skok, tako da deset točk prednosti Crvene zvezde pred drugim polčasom ni bilo presenetljivih.

Tudi v uvodu drugega polčasa se razmerje moči na parketu ni spremenilo, gosti so še naprej domačim bežali za približno deset točk. V 26. minuti so Beograjčani po trojki Igorja Rakočevića pobegnili že na 44:29, kar je ob zelo skromnem metu iz igre zeleno-belih (do takrat so zadeli zgolj štiri mete za dve točki od 21) domačim navijačem dajalo le malo upanja na ugoden razplet. To se je tudi uresničilo, kljub občasnim prebliskom gostiteljev namreč Crvena zvezda domačim ni pustila blizu in prišla do nove, 11. zmage. Pri Olimpiji je bil najboljši strelec Baynes s 13 točkami, pri gostih jih je Rakočević dosegel 23.

Olimpija bo v 17. kolu 13. januarja gostila Zadar.

Krka prvič slavila v gosteh

Košarkarji Krke so prekinili niz petih porazov. V obračunu ekip iz spodnjega dela razpredelnice lige Aba so v gosteh premagali Zadar in tako po skoraj mesecu in pol vpisali šesto zmago v sezoni.

Najboljšo partijo doslej v dresu Krke je prikazal Domen Lorbek, ki je bil s 24 točkami (met za 2 točki 6:9, za 3 2:5) in statističnim količnikom 26 prvo ime dvoboja, odločilni potezi pa sta uspeli Jakovu Vladoviću, ki je 15 sekund pred koncem dvoboja in pri izenačenem izidu na semaforju zadel koš in dodatni prosti met, nato pa v naslednjem napadu ukradel žogo in dokončno potopil zadarsko ekipo.

Za zmago so se morali Novomeščani krepko potruditi, saj so po prvem polčasu zaostajali za devet točk, v zaključku tekme, ko bi se lahko izognili infarktni končnici, pa so brez potrebe gostitelje vrnili v igro. V 36. minuti so imeli šest točk naskoka (58:52) in tekmo trdo v svojih rokah. Toda nerazumljivi meti z razdalje Jureta Lalića, Eda Murića ali pa podarjene žoge Vladovića so Zadru omogočili boj za zmago. Slabe pol minute pred koncem so imeli domači celo priložnost za vodstvo, toda Krasić je zgrešil oba prosta meta. Nato pa je na sceno vendarle stopil Vladović in odločil zmagovalca.

Krka bo v naslednjem krogu znova gostovala, in sicer v Zagrebu pri Ciboni, naslednja domača tekma pa jo čaka 20. januarja proti Širokem Brijegu, ko naj bi se varovancem Aleksandra Sekulića pridružil tudi Matjaž Smodiš.

Liga ABA, 16. kolo:

Szolnoki Olaj : Široki 69:75 (47:56, 37:34, 19:21)
Kalve 17, Horvath 11; Šutalo 15, Jones 12

MZT Skopje : Budućnost 69:76 (54:65, 30:51, 18:22)
Čekovski 13, Stojanovski 11; Milošević 14, Bost, Popović in Lee 13

Igokea : Radnički 88:85 (65:61, 45:37, 29:19)
Jorović 22, Joksimović 20 točk, 4 skoki in 4 asistence v 38 minutah; Ćapin 29 točk, 5 skokov in 6 asistenc v 40 minutah, White 13

Cedevita : Split 72:75 (54:49, 42:33, 25:19)