29 ogledov

Bolgari namučili Slovence, vseeno 67:59!

srbija italija ep košarka 2011
1/6
Slovenska reprezentanca je na prvi tekmi prvenstva kljub katastrofalnemu metu izvlekla zmago proti Bolgariji, ki je v zadnji četrtini celo povedla. Na koncu je bilo 67:59. Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Erazem Lorbek z 18 točkami, Goran Dragić, ki jih je dosegel 13, in njegov mlajši brat Zoran (12).

Košarkarji Slovenije so uspešno začeli 37. evropsko prvenstvo v Litvi. V uvodnem nastopu v predtekmovalni skupini D v Klaipedi so po ogorčenem boju premagali Bolgarijo, ki je po uvrstitvi na lestvici Fiba tretja najmočnejša reprezentanca naše skupine. Odpor borbenih Bolgarov so strli šele v zadnjih petih minutah tekme, ko so vendarle našli rešitev proti neugodni conski postavitvi bolgarske obrambe in naredili delni izid 16:2 ter obrnili zaostanek 51:57 v pričakovano zmago.

Dve točki proti 42. reprezentanci sveta (Slovenija je na lestvici Fiba na 17. mestu) sta bili za varovance selektorja Božidarja Maljkovića obvezni na poti do enega od prvih treh mest v prvem delu predtekmovanja, ki vodijo v nadaljnje tekmovanje. Slovenija se bo v četrtek pomerila z Ukrajino, v petek bo imela dan počitka, nato pa jo čakajo še preizkušnje z Gruzijo, Belgijo in Rusijo. Slovenija v premiernem nastopu ni blestela, zato se je morala za načrtovani dve točki krvavo potruditi. Imela je katastrofalen odstotek metov – skupno iz igre 41 odstotkov, trojke 12 odstotkov, njena obramba ni delovala, kot bi morala, in šele prebuditev Gorana Dragića in Erazma Lorbka v ključnih zadnjih minutah jo je pripeljala na pravo pot zmage.

Že prvi polčas je bil sila skromen, saj je igra Slovenije pešala na praktično vseh segmentih. Bolgari so tako sredi prve četrtine celo vodili (9:11), uspeli pa so nadoknaditi tudi najvišji zaostanek v prvem polčasu iz 15. minute, ko je bilo 23:14. Do prve dvoštevilčne prednosti na tekmi je Slovenija prišla v 26. minuti po lepi akciji bratov Dragić (43:32) v protinapadu, ki je bilo tokrat naše najmočnejše orožje, kajti met z razdalje je bil enostavno obupen – na začetku zadnje četrtine je Jaka Lakovič zadel šele drugo trojko v 22 poskusih Slovenije.

Prav ta koš kapetana je Slovenijo popeljal v vodstvo z 51:48, žal pa je bil to tudi zadnji za kar nekaj časa. Bolgari so v naslednjih treh minutah prišli do prednosti 57:51 in tudi približno 150 slovenskih navijačev na tribunah (glavnina jih bo prišla v Klaipedo konec tedna) je spoznalo, da je "vrag odnesel šalo". Na srečo se je tedaj prebudila tudi udarna trojka Slovenije na tekmi – Lorbek, brata Dragić –, ki je poskrbela, da je Slovenija slabi dve minuti pred koncem znova prevzela vodstvo (61:59) in ga tokrat tudi trdo zadržala. Lorbek je tekmo končal z 18 točkami in 9 skoki, Goran Dragić je zbral 13 točk, 6 skokov in 6 podaj, odlično partijo pa je prikazal Zoran Dragić, ki je zabeležil 12 točk in 7 skokov.

"Nisem pričakoval takšne tekme. Verjel sem, da bomo vse skupaj prej rešili v svojo korist. Nam enostavno ni stekel met, v zadnjih štirih minutah pa smo vrhunsko zaigrali v obrambi, kar nam je tudi prineslo zmago,"
je po tesni zmagi povedal Goran Jagodnik. "Z igro, predvsem v napadu, pa ne smemo biti zadovoljni. Na koncu sicer šteje rezultat, a danes smo z dosti truda nekako le preživeli. Gremo naprej!"

Selektor Maljković pa je povedal: "Predvidevali smo, da se bo tekma tako odvijala. Bolgari so se zaprli v cono in obrambo mož na moža. Pričakovali smo, da bomo imeli slab dan, vendar nas je rešil skok v napadu in čvrsta obramba, ki pa bi bila lahko precej boljša. Ko nismo imeli rešitve za njihovo consko postavitev, smo delali tudi velike napake v obrambi dovolili skok v napadu in slabo zapirali igralce. Glavno je, da smo tekmo dobili. Če me sprašujete, ali lahko igramo bolje, pa mislim da gotovo. Proste mete smo metali pod 50 odstotki, tudi pri trojkah je strah prišel v kosti igralcev, hkrati pa so Bolgari igrali povsem neobremenjeno."

NBA-jevca premalo za Italijane

Andrea Bargnani in Danilo Gallinari, ki igrata v NBA, nista bila dovolj za zmago Italije na prvi tekmi EP v Litvi. Srbija je zmagala z 80:68. S 15 točkami sta bila prva strelca Srbije Miloš Teodosić in Milenko Tepić.