Slovenci ne dajo Stožic

Nikola Peković, Mirza Begić
1/22
Saša Despot
V dvorani Stožice je minil drugi dan atraktivnega turnirja Adecco pokal EX-YU, na katerem nastopa vseh šest reprezentanc iz držav nekdanje Jugoslavije. Slovenci so na prvi tekmi po napetem boju z izjemnim številom prostih metov ugnali Črno goro. Matjaž Smodiš in Vladimir Dašić sta bila izključena.

"S slabo igro, ki je za pozabo, smo na koncu zmagali. Nikakor se nismo mogli prilagoditi na sodniški kriterij. Piskal se je vsak stik, sodniki niso dopustili čvrste igre v obrambi (Slovenija je izvajala 32 prostih metov, Črna gora pa kar 45, op. a). Moramo se bolj osredotočiti na svojo igro kot na sodniške odločitve," je po zmagi nad Črno goro povedal Sašo Ožbolt.

"Težka tekma, slabo smo se gibali brez žoge, zato je bil njen pretok počasen. Nismo imeli hitrosti. Nasprotniki so 'sekali' linijo podaje. Veliko je bilo prekinitev, zato obe ekipi nista igrali protinapadov. Bilo je res veliko prekrškov, vendar o tem ne bom razpravljal. Črnogorci imajo spoštovanja vredne igralce, a še niso odigrali toliko tekem kot mi. Uporabil sem vse igralce, tudi Luka Rupnik je dobil osem minut in pol. Obstaja pomik naprej. Samo Udrih je odigral korektno, Mirza Begić se je prebudil, vendar me skrbi pretok žoge," pa je po srečanju razmišljal Božidar Maljković.

Že kmalu po začetku dvoboja med Slovenijo in Črno goro je postalo jasno, da tekma ne bo v okviru prijateljske, ampak bo boj za zmago vroč. Teza je dobila potrditev v osmi minuti, ko je Goran Jeretin napravil osebno na Goranom Dragićem, zaradi posredovanja s klopi pa sta bila izključena Matjaž Smodiš na slovenski in Vladimir Dašić na črnogorski strani. Kasneje so Črnogorci nervozo pokazali še s serijo tehničnih napak. Gostje so sicer tekmo odprli s 6:0, predvsem s koši visokih igralcev. Za prvo izenačenje je poskrbel Mirza Begić (17:17) v deveti minuti. Kmalu po začetku druge četrtine je Božidar Maljković na parket poslal 18-letnega debitanta, organizatorja igre Luko Rupnika. Zadnjih pet minut pred odmorom je bilo najboljših slovenskih dotlej. Lakovič je bele popeljal v vodstvo, v 18. minuti pa je Edo Murić z zaporednimi petimi točkami povišal prednost na 32:27. Ta je največjo razsežnost – 10 točk – dosegla v 20. minuti, ko je Miha Zupan najprej "prilepil" blokado hrustu Nikoli Pekoviću, nato pa zadel še trojko za 32:22. Slovenija pa se je ob tem pravilno, z enako mero, odzvala na ostro igro Črne gore.

V tretji četrtini so si Slovenci po nekaj preciznih metih Gorana Dragića in ob atraktivnem zabijanju Begića priborili 15 točk prednosti: 58:43 v 25. minuti, a je ta izjemno hitro splahnela, predvsem po zaslugi Pekovića in izjemno natančnega Miloša Borisova. V 30. minuti je Črna gora povedla z 61:60, izkazalo se je, da zadnjič. Izenačenje je v 38. minuti uspelo še Omarju Cooku, ob odločni slovenski obrambi in natančnih Zoranu Dragiću, Slokarju in Sašu Ožboltu pa je bila končnica obarvana v slovenske barve.