1086 ogledov

Belgijska "hobotnica" Realu prinesla še 14. naslov

Real Madrid Epa
Nogometaši Reala Madrida so osvojili svoj 14. naslov v ligi prvakov, potem ko so v finalu v Parizu premagali šestkratnega zmagovalca Liverpool z 1:0 (0:0).

Jubilejni 30. finale, odkar se tekmovanje imenuje liga prvakov, se je začel s črno piko za organizatorje, saj so sodniki tekmo začeli s polurno zamudo zaradi težav Liverpoolovih navijačev pri vstopu na pariški objekt, zaradi česar so bile njihove tribune še dolgo po prvotno predvidenem začetku relativno prazne. Takisto so zaradi prometne gneče relativno pozno na stadion prišli tudi rdeči.

Po poročilih o tem, da so policisti oziroma varnostniki pred stadionom uporabili tudi solzivec, pa se je ob 21.36 vendarle pozornost preusmerila na nogomet in na deveti obračun Reala in Liverpoola v ligi prvakov oziroma njenem predhodniku pokalu državnih prvakov.

Šport: Težave na finalu lige prvakov, tekma se je začela z zamudo. Liga prvakov Liga prvakov Šport Težave na finalu lige prvakov, tekma se je začela z zamudo

V tej bilanci je bil v zadnjem obdobju slabši angleški predstavnik, ki ni dobil niti ene od zadnjih petih tekem s špansko zasedbo. Kluba sta se sicer tretjič merila v finalu najboljšega evropskega klubskega tekmovanja, pred tem sta se srečala leta 1981, na Parku princev v Parizu so zmagali rdeči, in 2018, ko so bili v Kijevu boljši Madridčani.

Danes je bil spet uspešnejši kraljevi klub in to nekako v slogu med nogometnimi navdušenci priljubljeno "mantro" pred tekmo - češ da bo Liverpool igral, Real pa zmagal. In tudi je ter je svojo rekordno bero evropskih naslovov povečal na 14. Tudi njegov strateg, s petimi udeležbami v finalu takisto rekorder, Carlo Ancelotti se lahko pohvali z bogato bero naslovov - po dveh z Milanom (2003, 2007) je zdaj osvojil še drugega z Realom (2014, 2022). Tako je prvi trener s štirimi tovrstnimi lovorikami.

Carlo Ancelotti | Avtor: Epa Epa

Gledalci so prvo priložnost na tekmi videli v 16. minuti, ko je iz bližine šibko streljal Mohamed Salah, minuto zatem pa od daleč Thiago Alcantara, ki je tako kot Fabinho na srečo angleške ekipe pravočasno okreval za finale, obakrat je bil na mestu Thibaut Courtois. Ta je obranil nov Salahov poskus tudi v 17. minuti.

Bistveno konkretnejši Liverpool v teh trenutkih je znova zagrozil v 21. minuti, takrat je z roba kazenskega prostora streljal Sadio Mane in zadel vratnico - okvir vrat je zadel tudi v prejšnjem medsebojnem finalu, ki ga je leta 2018 dobil Real. V 34. minuti je znova Salah prišel do strela, toda žogo poslal točno v belgijskega vratarja.

Finale Lige prvakov | Avtor: Epa Epa

V 43. minuti pa je završalo med španskimi navijači, saj je Karim Benzema, s 15 goli najboljši strelec tekmovanja v tej sezoni, zadel po zmedi pred vrati Liverpoola, vendar je dolg pregled videoposnetka botroval k dosoditvi prepovedanega položaja, tako da je ostalo pri 0:0. Je pa odločitev tudi na družbenih omrežjih požela precej pozornosti in različnih razlag ter debat pro et contra.

V uvodu drugega polčasa posebnih priložnosti ni bilo, je pa v 59. minuti udaril Real, ko je z desne strani na drugo vratnico podal Federico Valverde, tja pa je stekel Vinicius Junior in iz bližine zadel za 1:0. V 64. minuti se je na drugi strani izkazal Courtois po novem strelu Salaha, slednji je pozneje izgubil še en dvoboj z Realovim vratarjem.

Trener gostov Jürgen Klopp je slabih 15 minut pred koncem dodatno okrepil napadalni del ekipe, ki je imela že dotlej približno desetkrat več poskusov od tekmeca in še nadaljevala z njimi, a neuspešno. Tudi v 82. minuti Liverpoolu ni uspelo, čeprav je Salah streljal iz bližine, toda junak večera Courtois je spet preprečil zadetek.

* Stadion Stade de France, gledalcev 80.000, sodniki: Turpin, Danos, Gringore (vsi Francija).
* Strelec: 0:1 Vinicius Junior (59.).
* Liverpool: Alisson Becker, Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson, Fabinho, Thiago Alcantara (od 77. Firmino), Henderson (od 77. Keita), Salah, Mane, Diaz (od 65. Jota).
* Real Madrid: Courtois, Mendy, Alaba, Militao, Carvajal, Casemiro, Modrić (od 90. Ceballos), Kroos, Vinicius (od 93. Rodrygo), Valverde (od 85. Camavinga), Benzema.

2 zmagi: Benfica Lizbona, Nottingham Forest, Juventus, Porto, Chelsea
1 zmaga: Celtic Glasgow, Feyenoord Rotterdam, Aston Villa, Hamburger SV, Steaua Bukarešta, PSV Eindhoven, Crvena zvezda, Olympique Marseille, Borussia Dortmund.