67 ogledov

Roglič in Mohorič blestela na zadnji etapi

Primož Roglič EPA
Primož Roglič je osvojil drugo mesto na zadnji etapi dirke po Kataloniji. Izkazal se je tudi Matej Mohorič.

Nekdanji smučarski skakalec Primož Roglič (Lotto NL Jumbo) je še enkrat dokazal, da se odlično znajde tudi med največjo kolesarsko elito. Na zadnji etapi dirke po Kataloniji, ki se je končala v Barceloni s ciljem na Monjuicu, je slovenski kolesar sodeloval v uspešnem pobegu, ciljno črto pa je prečkal kot drugi, z istim časom kot zmagovalec Aleksej Catevič (Katjuša). Z Rusom sta imela 14 sekund naskoka pred najbližjimi zasledovalci.

Catevič in Roglič sta bila člana ubežne skupine, v njej pa je bil tudi Matej Mohorič (Lampre), ki je v na gorskih ciljih zbral kar 17 točk. Rus in Slovenec sta v skupnem seštevku v prejšnjih etapah zaostala, tako najboljšim nista bila nevarna. S tem jima je bilo olajšano delo, da sta lahko pobeg vlekla do konca in na koncu v ciljnem sprintu v medsebojnem boju odločala o zmagovalcu. Več moči je ohranil 26-letni Rus, ki je zabeležil svojo tretjo zmago med profesionalci in prvo po skoraj treh letih, Zasavec pa se je moral zadovoljiti z drugim mestom, kar pa je vseeno njegov največji uspeh med profesionalci najvišjega razreda, kjer dirka prvo sezono.

V končnem seštevku je imel zmagovalec 96. izvedbe dirke po Kataloniji Nairo Quintana (Movistar), ki je branil skupno vodstvo po šestih etapah, sedem sekund prednosti pred domačinom Albertom Contadorjem in 17 pred Ircem Danom Martinom. Slednja sta v zadnji etapi še skušala napasti za prevzem skupnega vodstva, a nista bila uspešna.

Martin je v enem izmed sprintov sicer dobil nekaj bonifikacijskih sekund, s katerimi se je v skupnem seštevku prebil na tretje mesto, toda Quintane, ki je postal prvi kolumbijski zmagovalec te dirke po letu 1998 in Hernanu Bounahori, ni mogel prehiteti. Za Quintano, ki je v Kataloniji postal zmagovalec z najmanjšo razliko, je to prva zmaga na večdnevni dirki po lanskem uspehu na dirki od Tirenskega do Jadranskega morja.

Roglič je v skupnem seštevku zasedel 44. mesto, za zmagovalcem je zaostal 16 minut in 54 sekund. Jan Polanc (Lampre) je bil 78. (+42:41), Mohorič 117. (1:12:58), Borut Božič (Cofidis) pa je v zadnji etapi odstopil.