337 ogledov

Še tretjič zapored isti prvak

Mathias Gidsel Profimedia
V finalu svetovnega prvenstva je Danska premagala Francijo s 34:29.

Danska je osvojila tretjo zlato kolajno na svetovnih prvenstvih. Na finalni tekmi v Stockholmu premagala Francijo s 34:29 (16:15). Španija je bila v tekmi za bronasto odličje boljša od Švedske z 39:36 (18:22).

Danska je po zmagoslavju nad Francijo postala prva reprezentanca, ki je v nizu zmagala na treh svetovnih prvenstvih. Po turnirjih v Nemčiji in na Danskem 2019 ter v Egiptu 2021 se je na rokometni Mount Everest povzpela tudi na turnirju, ki sta ga gostili Švedska in Poljska. V svoji vitrini ima še tri srebrna odličja s turnirjev na Švedskem 1967 in 2011 ter v Španiji 2013 in bronasto iz Nemčije 2007.

Danska je na letošnjem turnirju v skupinskem in glavnem delu v Malmöju premagala Belgijo, Bahrajn, Tunizijo, ZDA in Egipt ter remizirala s Hrvaško. V četrtfinalu je bila v Stockholmu boljša od Madžarske, v polfinalu v Gdansku pa še od Španije.

Za Francijo je to druga srebrna kolajna po turnirju na Švedskem 1993. S šestimi zmagami je še naprej najbolj uspešna na svetovnih prvenstvih, ki ji je osvojila na Islandiji 1995, v Franciji 2001 in 2017, na Hrvaškem 2009, na Švedskem 2011 in v Katarju 2015, ima pa tudi štiri kolajne bronastega leska iz turnirjev na Japonskem 1997, na Portugalskem 2003, v Tuniziji 2005 ter v Nemčiji in na Danskem 2019.

Rokometaši iz Hamletove dežele so sicer silovito začeli finalni obračun. Vratar Niklas Landin je uvodoma zaklenil svoja vrata in je najbolj zaslužen za vodstvo s 3:0 po vsega štirih minutah igre.

Yanis Lenne | Avtor: Profimedia Profimedia

Francoski selektor Guillaume Gille je že v šesti minuti - pri zaostanku 2:6 - zahteval prvo minuto odmora. Ta je začasno zaustavila nalet Dancev, ki pa so si v 16. minuti prvič na dvoboju vseeno priigrali prednost petih golov (12:7). A francoski rokometaši so v končnici prve polovice tekme vzpostavili ravnotežje na igrišču, po petminutnem strelskem postu Dancev pa so se tik pred odhodom na veliki odmor približali na gol zaostanka (14:15 in 15:16).

Francozi so v začetku drugega polčasa po golu Dike Mema prvič na dvoboju izenačili na 16:16, v 37. minuti pa so jim izbranci danskega selektorja Nicolaja Jacobsena znova ušli na tri gole (17:20).

Do zadnjega zvoka sirene se je na igrišču odvijal ogorčen boj za vsak košček parketa, v igri silovitega ritma pa je bilo več moči in modrosti na strani Dancev.

Jacobsen je v 52. minuti pri vodstvu z 29:26 zahteval minuto odmora, Rasmus Lauge Schmidt pa je povišal na 30:26. Francozi so v 57. minuti po golu Mema prepolovili zaostanek (29:31), popoln preobrat pa so jim preprečili razpoloženi Danci.

V danski reprezentanci je bil najbolj učinkovit Lauge Schmid z desetimi goli. Simon Pytlick je dosegel devet, Mathias Gidsel, ki je najboljši strelec letošnjega turnirja (60 golov) pa je prispeval šest zadetkov. Pri Franciji je Nedim Remili dosegel šest, Mem pa pet golov.