17 ogledov

Španci po porazu na Srbijo, Hrvati z Ukrajinci

Bogdanović Draper Hrvaška Grčija EuroBasket skupina F
1/32
Košarkarji Italije so v tretjem krogu drugega dela evropskega prvenstva v Sloveniji (skupina F) v Ljubljani po podaljšku premagali Španijo s 86:81 (24:12, 37:37, 45:56, 70:70). V prvi tekmi dneva je Hrvaška po dveh podaljških z 92:88 premagala Grčijo, ob 21. uri pa se bosta pomerili še Slovenija in Finska.

Italija si je z zmago proti Španiji priigrala tretje mesto in bo v četrtfinalu igrala proti Litvi, Špance pa čaka obračun s Srbijo.

Po nekaj zapravljenih napadih na obeh straneh je prvi točki na tekmi vpisal Luigi Datome. Na 5:0 je s trojko povišal Marco Belinelli, za prve tri točke pa so Španci potrebovali štiri minute, takrat je zadel Victor Claver. Sredi prve četrtine je drugič za tri zadel Belinelli, nato je novo trojko za Italijo vpisal Datome, semafor pa je kazal 13:5. Italijani se niso ustavljali in vztrajno polnili španski koš; prvih deset minut so dobili s prednostjo 12 točk (24:12). Španija je drugo četrtino odprla z delnim izidom 12:0. Italijani so se vendarle zbrali, povedli z 28:24 in v zaključku četrtine 35:31, na odmor pa sta moštvi odšli izenačeni (37:37).

Španci v tretji četrtini stopili na plin

Izenačeno je bilo tudi v nadaljevanju. Obe moštvi sta zapravili številne priložnosti, se menjavali v vodstvu, v drugi polovici tretje četrtine pa so si igralci s Pirenejskega polotoka le priigrali nekoliko višjo prednost (51:43). To so Španci še nekoliko povečali, pred zadnjimi desetimi minutami pa so vodili za 11 točk (56:45). Italija je v zadnji četrtini zaigrala bolje, lovila priključek, ob napakah tekmecev pa je dobri dve minuti pred koncem zaostajala za štiri. V zaključku so azzurri najprej znižali na 68:70, v zadnji sekundi pa je podaljšek s polaganjem priigral Datome.

V dodatnih petih minutah so Italijani z zbrano igro Špancem prizadejali poraz, ključni pa so bili štirje zadeti prosti meti Alessandra Gentileja. Prvi strelec tekme je bil sicer Španec Marc Gasol, ki se je ustavil pri 32 točkah, na drugi strani pa jih je Gentile dosegel 25.

Prvo mesto Hrvaški

Grke je med najboljših osem na EuroBasketu vodila le zmaga proti Hrvaški, ob tem pa bi morala Italija v drugi tekmi dneva premagati Španijo. Grčija je sicer proti Hrvaški nastopila brez dveh poškodovanih igralcev, Loukasa Mavrokefalidisa, ki se je že vrnil v domovino, in Kostasa Papanikolaua, ki si je na tekmi proti Sloveniji zvil gleženj.

Tomić Hrvaška Grčija EuroBasket skupina F | Avtor: EPA EPA

Prva četrtina Grčiji

Hrvaško je v vodstvo z metom za tri točke popeljal Krunoslav Simon. Grčija je nato zapravila tri napade, s petimi zaporednimi točkami pa prvič na tekmi povedla. Po vodstvu Grkov s 7:5 so Hrvati dosegli šest zaporednih točk, zadnjič v prvi četrtini vodili s 14:12, nato pa si Grki po prvih desetih minutah priigrali točko prednosti (17:16). Hrvati so hitro prišli do vodstva, najbolj zaslužen zanj je bil Dontaye Draper, ki je prispeval prvih sedem točk v drugi četrtini. Grki so v 13. minuti zaostajali z 21:25, ob napakah tekmecev pa prešli v vodstvo z 32:27. Dobro minuto pred koncem prvega polčasa je bilo 34:34, v zadnji sekundi pa je Ante Tomić s polaganjem poskrbel za 36:34.

Menjavanje v vodstvu

Grški košarkarji so drugi polčas odprli z delnim izidom 7:2, a njihovo vodstvo ni dolgo trajalo. Hrvati so polnili koš tekmecev in štiri minute pred koncem tretje četrtine vodili za šest točk (49:43). Grki so se še enkrat vrnili v igro, v 29. minuti izid poravnali na 49:49, po izgubljeni žogi v zadnjih sekundah tretje četrtine pa je protinapad ob zvoku sirene zaključil Roko Leni Ukić in pred zadnjimi desetimi minutami svoji ekipi priigral točko prednosti. Napeto in izenačeno je bilo tudi v nadaljevanju. Grki so kar nekaj časa vodili za dve točki, v 35. minuti so zaostajali z 61:65, nato izenačili, pa se hitro spet znašli v zaostanku. Ko je že kazalo, da Grčiji ne bo uspelo narediti še enega preobrata, pa je Nikos Zisis devet sekund pred koncem poravnal na 70:70.

Hrvate reševal Bogdanović

Grki so v prvem podaljšku prišli do treh točk prednosti (77:74), nato pa je Bojan Bogdanović izenačil s trojko ter izsilil še dodatnih pet minut igre. V drugem podaljšku je Bogdanović dosegel šest zaporednih točk, Hrvaško oddaljil od Grčije, slednja pa se je še enkrat vrnila (86:86). V zadnji minuti drugega podaljška pa ji je vendarle zmanjkalo moči. Njeno upanje je dokončno pokopal Damjan Rudež z dvema zadetima prostima metoma.