Spektakel na sveti travi

Osrednje igrišče v Wimbledonu
1/6
Šime Dmitrović
Wimbledon je ob Wembleyju najbolj slovito prizorišče olimpijskih iger v Londonu. Že prvi dan tekmovanj je upravičil svoj sloves, množice gledalcev pa so uživale v predstavah teniških mojstrov.

Čeprav bodo vsi Slovenci na igrišče stopili v nedeljo, ni bilo dogajanje v soboto nič manj zanimivo. Še pred poldnevom je Wimbledon obiskal tudi slovenski predsednik Danilo Türk, potem pa je nadaljeval pot v olimpijsko vas, kjer je pozdravil slovenske športnike.

Ana Ivanović | Avtor: Šime Dmitrović Šime Dmitrović
Wimbledon je eno od najbolj kultnih športnih prizorišč na svetu. Čeprav je za olimpijske igre nekoliko spremenil svojo podobo (krasi ga vijolična barva iger), pa je še vedno pravi magnet za številne gledalce. Ti so prvi dan najbolj uživali v obračunu švicarskega asa Rogerja Federerja in Kolumbijca Alejandra Falle (6:3, 5:7, 6:3). Nabito polne tribune osrednjega stadiona so spremljale izjemno predstavo, v kateri Falla niti ene žogice ni kar prepustil številki ena svetovnega tenisa in po letu 2010 (ko je prav v Wimbledonu serviral za zmago) še enkrat namučil Švicarja. Še več, v drugem nizu je imel FedEx pri vodstvu s 5:3 na servis nasprotnika tri zaključne žogice,a je Falla z junaško igro preobrnil rezultat in izid izenačil na 1:1. Tudi v zadnjem nizu se je pogumno boril, bil vse do izida 3:3 enakovreden tekmec, potem pa so mu pošle moči in Švicar je zasluženo v drugem kolu. "Videli ste, da je bilo kar nekaj vzponov in padcev, enako kot pred dvema letoma. To je lepota tenisa. Enkrat si točko oddaljen od zmage, v naslednjem trenutku pa 25 točk stran. A nikoli nisem nehal verjeti. Tudi, ko mi je v tretjem nizu vzel servis. Vesel sem, da mi je uspelo zmagati,“ je bil po prvem nastopu zadovoljen Federer, ki ga zdaj čaka žilavi Francoz Julien Benneteau, s katerim se v Wimbledonu pošteno namučil pred tremi tedni.

V barvah je drugače

Pri dekletih je največ pozornosti požela Američanka Serena Williams, ki ni imela težav s Srbkinjo Jeleno Janković. Ta preprosto ni našla rešitve za močne tekmičine udarce in po uri in minuti igre klonila s 3:6 in 1:6. "Super se počutim! Igrati v Wimbledonu v barvah je drugače, zelo sem vesela, da sem tu,“ je dejala Serena. Bolje je šlo Ani Ivanović in Janku Tipsareviću. Prva je, čeprav je igrala na igrišču številka 18, na tribune zvabila lepo število gledalcev. Oddolžila se jim je z zmago nad dokaj neznano Američanko Christino McHale (6:4, 7:5). "Igrala sem nekoliko nervozno, ampak to je normalno za prvo tekmo. Zelo sem vesela, ker sem ohranila mirno kri in zmagala.“ Tipsarević je potrdil dobro formo v dvoboju z Davidom Nalbandianom, Argentinca je odpravil s 6:3 in 6:4, zabil pa je kar 16 asov. V nedeljo bo v središču pozornosti drugi nosilec Srb Novak Đoković, ki se bo pomeril z Italijanom Fabiom Fogninijem.

Kaj pa naši?

Še slovenski nastopi: Blaž Kavčič bi se moral na igrišču št. 17 pomeriti z Nemcem Philippom Kohlschreiberjem, a je ta odpovedal je zaradi poškodbe desnega aduktorja. Zamenjal naj bi ga Indijec, 302. igralec na svetu Vishnu Vardan. Dvoboj se ne bo začel pred 14. uro. Polona Hercog se bo na igrišču št. 19 pomerila s Španko Martinezovo, njun obračun bo na vrsti kot drugi. Na igrišču št. 12 pa se bosta v tretjem obračunu v dvojicah Katarina Srebotnik in Andreja Klepač udarili z gruzijskima tekmicama.