Šport > Zimske olimpijske igre 2018
2597 ogledov

Ferkovi se je izmuznila življenjska priložnost

maruša ferk Epa Maruša Ferk
Slovenska smučarka je imela odlično izhodišče za napad na medaljo, nato je prišlo do napake.

Švicarka Michelle Gisin je nova olimpijska prvakinja v kombinaciji. V slalomu se je s tretjega mesta prebila na prvo in se veselila prvega olimpijskega odličja.

Z drugim mestom je obliž na rano po razočaranju na slalomu, ki ga je končala na nehvaležnem četrtem mestu, dobila najboljša smučarka na svetu Mikaela Shiffrin (+0,97). Američanka je s šestega mesta napredovala na drugo in veleslalomskemu zlatu dodala kombinacijsko srebro.

Bronasto kolajno je osvojila še ena Švicarka Wendy Holdener (+1,44). Četrto mesto je osvojila Norvežanka Ragnhild Mowinckel (+1,73), peto pa Slovakinja Petra Vlhova (+2,09).

shiffrin gisin holdener | Avtor: Epa Epa

Nastopili sta dve Slovenki. Ana Bucik je s slalomsko vožnjo pridobila štiri mesta in bila na koncu 11. (+3,86). Maruša Ferk je bila po smuku odlična peta, slaloma pa ni dokončala.

"Treba bo vzeti pozitivne stvari. Smuk je bil nenormalno dober. Za sekundo sem izboljšala svoj čas. Vem, da sem imela težke razmere. V srednjem delu sem imela kar malo teme, a mi je trener podal informacijo, naj se ne ustrašim. To sem storila in odpeljala res dober smuk," je po tekmi za RTV Slovenijo povedala Ferkova in dodala: "Škoda za slalom. Nisem točno vedela, ali sem odstopila. Včasih mi na treningu smučko tako čudno potegne. Dvomila sem, vendar sem šla do cilja."

1. vožnja (smuk)

Tekmo je odprla Švicarka Michelle Gisin, ki je vodila do nastopa smukaške olimpijske podprvakinje Norvežanke Ragnhild Mowinckel.

Maruša Ferk je imela startno številko 12. Prva od dveh Slovenk na startni vrsti je smučala odlično in močno povečala apetite uspeha lačnih slovenskih navijačev.

Na intervalu od prvega do drugega merjenja časa je dve stotinki zaostanka spremenila v 13 stotink naskoka. Do tretjega vmesnega časa je izgubila četrt sekunde (+0,12), ob četrtem merjenju je zaostajala štiri (+0,40), ob petem pa dobrih šest desetink (+0,63). V cilju je za tedaj vodilno smučarko zaostala 87 stotink in zasedla visoko tretje mesto, ob koncu smuka pa peto.

maruša ferk | Avtor: Epa Epa

Ferkovo je mesto nižje najprej potisnila kraljica hitrih disciplin Lindsey Vonn, ki je bila bolj prepričljiva kot na olimpijskem smuku in Norvežanko ugnala za 74 stotink. Od Slovenke je bila hitrejša še Avstrijka Ramona Siebenhofer (4. mesto). Mikaela Shiffrin je zaostala slabi dve sekundi (+1,97) in se uvrstila tik za Ferkovo (6. mesto).

Ana Bucik, tretja na letošnji kombinaciji v Lenzerheideju, je nastopila s številko 20. Po treh merjenjih je imela 44 stotink zaostanka za Vonnovo, nato je razlika začela hitro naraščati.

Če je četrti vmesni čas (+1,41) še dopuščal vrhunsko uvrstitev, je bil peti (+2,82) precej manj obetaven. Bucikova je ciljno črto presmučala z zaostankom 3,40 sekunde, kar je zadostovalo za 15. mesto.

ana bucik | Avtor: Epa Epa

2. vožnja (slalom)

V finalu je kot prva Slovenka nastopila Ana Bucik. V startni hišici je imela 27 stotink prednosti, ki jo je do prvega merjenja zadržala v celoti (-0,26). V nadaljevanju ni bila tako hitra in do drugega vmesnega časa izgubila več kot pol sekunde (+0,26). Do cilja je njen zaostanek za tedaj vodilno Švicarko Denise Feierabend narasel na 82 stotink.

Feierabendovo je nato premagala specialistka za slalom Slovakinja Petra Vlhova, ki je ostala na vrhu tudi po nastopu rahlo poškodovane Italijanke Federice Brignone. Z najboljšim časom slalomske vožnje je prvo mesto prevzela Švicarka Wendy Holdener.

Na vrhu je ostalo samo še šest tekmovalk, prva pa se je na progo podala Mikaela Shiffrin. Slalomska kraljica je v primerjavi s Švicarko izgubila slabe tri desetinke, a po zaslugi velike prednosti iz smuka vseeno prevzela vodstvo.

Nato je prišla na vrsto peta po prvi vožnji Maruša Ferk. Najboljša Slovenka je branila 37 stotink prednosti pred Shiffrinovo. Začetek je bil zelo obetaven, na žalost pa je Ferkova zajela količek in sanj o medalji je bilo konec. Kljub napaki je nadaljevala s smučanjem in v cilj pripeljala z zaostankom 1,84 sekunde.

maruša ferk | Avtor: Epa Maruša Ferk Epa

Shiffrinovo je prehitela Švicarka Michelle Gisin in si tako že zagotovila olimpijsko odličje. Norvežanka Ragnhild Mowinckel ni imela nobenih možnosti, kar je pomenilo, da je Shiffrinova osvojila drugo medaljo v Pyeongchangu. O njenem lesku je odločala Lindsey Vonn.

Ameriška smučarka je resda imela 77 stotink zaloge, a je do prvega merjenja časa zadržala samo še stotinko. Previdna vožnja se ji ni obrestovala, saj je tudi ona zajela količek in odstopila.

lindsey vonn | Avtor: Epa Epa