Šport > Zimske olimpijske igre 2018
956 ogledov

Kristoffersen se tolče po glavi, odstop obeh favoritov

marcel hirscher Epa Prvi favorit tekme, ki je napadal tretjo zlato medaljo, je odstopil v prvi vožnji.
Alpski smučarji so s slalomom sklenili olimpijski program posamičnih tekem v Pyeongchangu.

Šved Andre Myhrer je izkoristil odstop prvega favorita Avstrijca Marcela Hirscherja in si prismučal zlato medaljo na slalomu v Pyeongchangu. To je njegovo drugo olimpijsko odličje v slalomu, pred osmimi leti je bil bronast v Vancouvru (2010).

Srebro je nekoliko presenetljivo osvojil Švicar Ramon Zenhaeusern (+0,34), ki je v finalni vožnji pridobil sedem mest in se z devetega prebil na drugo. Bron je osvojil Avstrijec Michael Matt, mlajši brat olimpijskega prvaka iz Sočija Maria Matta (+0,67).

| Avtor: Epa Epa

Za najboljšo trojko so se zvrstili trije Francozi. Noel Clement (+0,71) je bil četrti, Alexis Pinturault (+0,73) peti, Victor Muffat-Jeandet pa šesti (+0,76).

Vodilni po prvi vožnji Norvežan Henrik Kristoffersen, ki za Hirscherjem zaostaja v točkovanju obeh tehničnih disciplin, je z napako v finalu zapravil veliko priložnost, da bi bronu iz Sočija (2014) dodal zlato v Pyeongchangu. Iz Južne Koreje se ne bo vrnil praznih rok, na veleslalomu je namreč osvojil srebro.

kristoffersen | Avtor: Epa Epa

Oba Slovenca - Štefan Hadalin in Žan Kranjec - na startni vrsti slalomske tekme, ki je štela kar 108 tekmovalcev, sta odstopila v prvi vožnji.

žan kranjec Klavrn konec Šport "Še sam ne vem, kaj sem storil"

1. vožnja

Štefan Hadalin je imel startno številko 28. V zgornjem delu je smučal dokaj agresivno, a si je kljub temu do prvega vmesnega časa nabral okrogle štiri desetinke zaostanka. Do drugega je zaostanek narasel na 92 stotink, nato pa je povozil količek in ostal brez uvrstitve.

| Avtor: Profimedia Profimedia

Žan Kranjec, slovenski junak veleslalomske tekme, na kateri je osvojil četrto mesto, je nastopil s startno številko 42. Ob prvem merjenju časa je zaostajal debelo sekundo (+1,01), ob drugem pa sekundo in 67 stotink. Kazalo mu je, da bi se lahko uvrstil nekje okoli 20. mesta (+1,91), po napaki na vertikali pa je tudi on povozil količek in odstopil.

S prvo vožnjo je najhitreje opravil Norvežan Henrik Kristoffersen, kateremu se je najbolj uspel približati Šved Andre Myhrer (+0,21). Francoz Victor Muffat-Jeandet je s startno številko 16 dokazal, da proga še vedno dopušča vrhunske rezultate. Dosegel je tretji čas prve vožnje (+0,68).

Marcel Hirscher, nesporno prvo ime alpskega smučanja teh olimpijskih iger, je bil ob prvem merjenju devet stotink počasnejši od Kristoffersna, nato ga je začelo premetavati po progi in izgubil je dodatne pol sekunde (+0,63). Na strmini ga je odneslo predaleč od idealne linije, zgrešil je vrata in se tako poslovil od Pyeongchanga.

Najboljši smučar na svetu, ki po številu zmag na tekmah svetovnega pokala (55) zaostaja samo še za Ingemarjem Stenmarkom (86), je v Pyeongchangu osvojil zlato v veleslalomu in kombinaciji. Tudi v slalomu je veljal za prvega favorita, a so njegove sanje o treh zlatih medaljah splavale po vodi. Če bi mu uspelo, bi ponovil uspehe rojaka Tonija Sailerja, Francoza Jean-Clauda Killyja in Hrvatice Janice Kostelić.

marcel hirscher | Avtor: Epa Epa

2. vožnja

V finalu je pred nastopom najboljše deseterice vodil Avstrijec Michael Matt, mlajši brat olimpijskega prvaka iz Sočija (2014) Maria Matta. Vodstvo je nato prevzel deveti po prvi vožnji Švicar Ramon Zenhaeusern. Ta je odbil napade petih tekmovalcev in močno napredoval po lestvici. Po slabi predstavi Manfreda Moelgga so na vrhu ostali samo še trije smučarji.

Ko je zaostal še Francoz Victor Muffat-Jeandet, je postalo jasno, da si je Švicar prismučal medaljo. Šved Andre Myhrer je imel več kot sedem desetink naskoka iz prve vožnje, kar je zadostovalo pa prevzem vodstva. Na vrhu je ostal samo še drugi najboljši slalomist sezone Henrik Kristoffersen.

Za Norvežana, ki je branil dobri dve desetinki prednosti pred Myhrerjem, so bila usodna deseta vrata, napaki pa je sledil odstop.

Andre Myhrer se je zmago vpisal v zgodovino, saj je s 35 leti in 42 dnevi postal najstarejši slalomski dobitnik zlate kolajne, pred tem je ta rekord držal Avstrijec Mario Matt, ki je bil pred štirimi leti v Sočiju star 34 let. Ob tem je postal drugi Šved z zlato slalomsko kolajno na zimskih igrah, pred njim jo je osvojil zgolj legendarni Ingemar Stenmark v ameriškem Lake Placidu 1980.

andre myhrer | Avtor: Epa Epa