Svet
10 ogledov

Evroskupina potrdila pomoč za Španijo

Banka Španije Reuters
Finančni ministri držav evrskega območja so na telefonski konferenci pričakovano potrdili program do sto milijard evrov pomoči za Španijo.

Najprej bo iz začasnega reševalnega sklada EFSF Španiji na voljo 30 milijard evrov, ki jih bo lahko porabila "v primeru nujnih in nepričakovanih finančnih potreb", so sklenili finančni ministri evrskega območja. Slovenija je v tem prvem obroku prispevala 175 milijonov evrov poroštev.

Nadaljnji razrez pomoči bo znan po temeljiti analizi kapitalskih potreb posameznih bank, ki poteka in bo po pričakovanjih končana septembra.

Španija nosi odgovornost

Za uporabo pomoči in povračilo posojil bo odgovorna Španija. V njenem imenu bo posojila prejel sklad za urejeno prestrukturiranje bank (FROB) in jih posredoval posameznim bankam, ki bodo potrebovale dokapitalizacijo.

Pogoji za pomoč se nanašajo na ureditev finančnega sektorja. Banke, ki bodo prejele pomoč, se bodo morale korenito prestrukturirati v skladu s pravili EU o državnih pomočeh. Država pa bo morala izvesti tudi strukturne reforme celotnega bančnega sektorja, ki bodo vključevale ločitev problematičnih terjatev in krepitev nadzora.

Španija bo morala vzporedno spoštovati zaveze za znižanje presežnega javnofinančnega primanjkljaja in izvedbo strukturnih reform za odpravo makroekonomskih neravnovesij.

V pripravi Evropski stalni mehanizem

Španske banke bodo pomoč črpale iz začasnega reševalnega sklada EFSF, dokler ne bo začel delovati stalni mehanizem ESM. Evropski reševalni sklad ne bo imel statusa prednostnega upnika, torej v primeru bankrota države ne bo upravičen do povračila posojil pred zasebnimi upniki.

Slovenija in veliko drugih držav sicer želi, da bi Španija vso pomoč dobila iz ESM, ker to ne bi obremenilo javnih dolgov držav.

A ESM ne bo začel delovati pred septembrom, saj še ni izpolnjen pogoj za njegovo vzpostavitev - ratifikacija v dovolj članicah območja evra, da je pokritih 90 odstotkov njegovega kapitala.

Komentarjev 1
  • mia 09:06 20.julij 2012.

    še zase nimamo, pa so naši politiki preveč pohlevni in si ne upajo nasprotovati kaj šele prositi za pomoč. če imajo dovolj denarja naj si znižajo plače, bonitete in naj iz svojih žepov najprej poskrbijo za domače prebivalce in potem ...prikaži večm še za grke, špance......