Svet
5 ogledov

Gadafi v Italijo prinesel prijateljstvo

Gadafi je pohvalil svojega "dragega prijatelja".
1/9
Žurnal24 main
Libijski voditelj Moamer Gadafi in italijanski premier Silvio Berlusconi sta na zgodovinskem srečanju izpostavila globoko prijateljstvo in napovedala novo obdobje prijateljstva med državama.

Gadafi je v sredo večkrat izpostavil, da je zgodovino sovraštva in uničenja med 30-letno italijansko kolonialno nadvlado Libije zamenjala prihodnost prijateljstva in sodelovanja. Vendarle pa je libijski voditelj v sredo v Italijo prispel s fotografijo libijskega narodnega junaka Omarja Al Moktarja, kruto ubitega s strani italijanskih kolonialnih oblasti leta 1931, pripeto na svojo vojaško uniformo. Kot je na novinarski konferenci z Berlusconijem pojasnil svojo potezo, je ta fotografija simbol neke tragedije, tako kot je simbol neke tragedije denimo tudi križ.

Gadafi je sicer pohvalil svojega "dragega prijatelja" Berlusconija, ki je sprejel "zgodovinsko odločitev" in se opravičil za italijansko okupacijo ter podpisal dogovor, da bo Italija Libiji v prihodnjih 25 letih plačala odškodnino za okupacijo. Libija bo tako prejela 3,5 milijona evrov v obliki  gradbenih projektov, štipendij za študente in pokojnin za libijske vojake, ki so se v drugi svetovni vojni borili na strani Italije. Ta dogovor po Gadafijevih besedah "ni stvar računov in dolarjev, ampak načel", in je znak, "da Italija obsoja kolonializem". "Upajmo, da bodo tudi druge kolonialne države sledile zgledu Italije," je dejal. Tudi Berlusconi je Gadafija označil za modrega svetovljana, glede odnosov med državama pa je ocenil, da ju povezuje "resnično in globoko prijateljstvo", utemeljeno na skupnih stališčih glede mednarodnih vprašanj in na tesnem gospodarskem sodelovanju.

Skupine, ki se borijo za človekove pravice, Gadafijev obisk v Italiji obsojajo. © AP

 
Skupine, ki se borijo za človekove pravice, in opozicijski politiki v Italiji sicer glasno obsojajo Gadafijev obisk v Italiji. Ob tem opozarjajo na hude kršitve človekovih pravic v Libiji in kritizirajo nedavni dogovor o imigraciji, po katerem Italija v Libijo vrača nezakonite priseljence, ki so izpluli iz Libije in so jih italijanske oblasti prestregle pred italijansko obalo, pri čemer priseljenci nimajo niti možnosti zaprositi za azil v Italiji.


Gadafi je omenjeni dogovor o priseljevanju zagovarjal in dejal, da velika večina priseljencev v Evropi tako ali tako ne išče političnega azila, ampak jih privlači predvsem denar. Berlusconi je zatrdil, da dogovor dobro deluje in da lahko vsak, ki to želi, za politični azil zaprosi že v Libiji. Voditelja sta sicer govorila še o reformi Varnostnega sveta ZN, piratstvu ob obalah Somalije in drugih vprašanjih.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.