Svet
53 ogledov

Prejeli 25 tisoč zahtevkov za podatke uporabnikov

facebook Shutterstock
Spletno družbeno omrežje Facebook je v prvi polovici letošnjega leta prejelo več kot 25.000 uradnih zahtevkov za posredovanje podatkov o uporabnikih.

Omenjeni zahtevki so se nanašali na osem uporabnikov, iz poročila pa je razvidno, da je ameriško podjetje slovenskim oblastem ugodilo v polovici primerov.

Poročilo, ki ga je Facebook objavil prvič v svoji skoraj desetletni zgodovini, med drugim razkriva, da so od oblasti v ZDA prejeli med 11.000 in 12.000 zahtevkov za posredovanje podatkov, ki so se nanašali na več kot 20.000 uporabnikov. Družbeno omrežje je ameriškim oblastem ugodilo v skoraj 80 odstotkih primerov.

Na drugem mestu po število zahtevkov se je znašla Indija, kjer so oblasti v prvih šestih mesecih poslale več kot 3000 zahtevkov, sledijo pa še Velika Britanija (1975 zahtevkov), Nemčija (1886), Italija (1705) in Francija (1547).

Vključili zahtevke, ki jih dovoljuje zakonodaja

Poročilo vključuje tako zahtevke, povezane s kaznivimi dejanji, kot tudi zahtevke, povezane z nacionalno varnostjo, podrobnejše informacije pa niso na voljo. "V poročilu smo vključili vse zahtevke ... v največji meri, ki nam jo dovoljuje zakonodaja," so zapisali pri Facebooku.

"Trudimo se, da bi ameriška vlada dopuščala več transparentnosti, med drugim tudi glede točnega števila zahtevkov in podrobnosti o zahtevkih, povezanih z nacionalno varnostjo. Podrobnejše informacije za ZDA bomo objavili takoj, ko za to pridobimo dovoljenje," so dodali.

V ZDA le na odredbi sodišča

Facebook se je z objavo poročila pridružuje drugim velikim internetnim podjetjem, kot so Google, Microsoft in Twitter, ki so se znašla pod pritiskom javnosti po razkritju skrivnih programov, s katerimi so ameriške oblasti vohunile za spletnimi uporabniki, s podobnimi poročili pa si želijo oprati ime v očeh javnosti.

Pri družbenemu omrežju pojasnjujejo, da v ZDA podatke o uporabnikih posredujejo le na podlagi odredbe sodišča, v drugih državah pa podatke o uporabnikih razkrivajo "zgolj v skladu s pogoji uporabe in veljavno zakonodajo."

Kot še dodajajo, gre najpogosteje za zahtevke po osnovnih informacijah, kot sta ime in kdaj se je oseba pridružila omrežju. V nekaterih primerih pa oblasti zahtevajo tudi zgodovino IP-naslovov, s katerih se je uporabnik prijavljal v omrežje, ter tudi dejansko vsebino računov, kot so na primer zasebna sporočila ali fotografije.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.