Svet
8 ogledov

Srbski in albanski vrh za isto mizo

Srbska in albanska delegacija iz oči v oči Žurnal24 main
Med najvišjimi predstavniki Beograda in Prištine so se v New Yorku odvijali prvi neposredni pogovori o usodi Kosova po pol leta.

Med pogajanji, ki se odvijajo na misiji EU na sedežu ZN, so predsednik in člana trojke, Wolfgang Ischinger (EU), Frank Wisner (ZDA) in Aleksander Bozan-Harčenko (Rusija) sprtima stranema predstavili vsebino četrtkovega srečanja kontaktne skupine za Kosovo. Srbsko delegacijo sta vodila predsednik države in premier Boris Tadić in Vojislav Koštunica, navzoča pa sta bila tudi zunanji minister Vuk Jeremić in minister za Kosovo Slobodan Samardžić. V delegaciji Prištine pa sta bila predsednik Fatmir Sejdiu in premier Agim Ceku ter opozicijska voditelja Hashim Thaqi in Veton Surroi.

 
 

Naša ideja ni, da se vrnemo na prejšnjo stanje, k letom, ki so za nami, temveč da najdemo rešitev, ki bi bila sprejemljiva za obe strani, ki pa na nikakršen način ne bi pod vprašaj postavljala ozemeljske celovitosti in suverenosti Srbije.

Boris Tadić

 
Ruski član trojke Aleksander Bozan-Harčenko je povedal, da sta se Beograd in Priština na srečanju dogovorila, da na pogovorih o Kosovu obnovita zaupanje in sodelovanje. Beograd in Priština sta po besedah Bozan-Harčenka tudi sporočila, da se bosta vzdržala dejanj, ki bi lahko spodkopala regionalno varnost. Trojka je sicer s potekom tokratnih pogovorov zadovoljna. Po poročanju nekaterih agencij pa sta strani na srečanju v New Yorku vztrajali vsaka pri svojem stališču, vendar sta sprejeli dokument, poimenovan deklaracija iz New Yorka. Ta naj bi bil zasnovan na sporočilu, ki ga je v četrtek sprejela kontaktna skupina za Kosovo. Ta poudarja, da načela, ki jih je sprejela kontaktna skupina, še naprej ostajajo v veljavi in da bo sedanji pogajalski proces trajal do 10. decembra. Do tega datuma mora trojka o napredku v pogajanjih poročati generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu.

Sprejet je bil tudi dogovor, da se delegaciji ponovno srečata 14. oktobra v Bruslju. Trojka, ki je s pogovori zadovoljna, se bo z delegacijama sestala še ločeno. Manj zadovoljstva pa je izrazil srbski premier Koštunica, ki je ZDA obtožil, da skušajo ohromiti proces pogajanj med Srbi in kosovskimi Albanci, saj že mesece izvajajo pritisk za neodvisnost Kosova.

Daleč vsaksebi v stališčih
Delegaciji sta imeli pred sestankom popolnoma nasprotna pričakovanja. Medtem ko Beograd pričakuje, da bodo na srečanju končno načeli vprašanje prihodnjega statusa Kosova, je to po mnenju Prištine že rešeno, saj naj bi bila sprejemljiva zgolj neodvisnost. Beograd je medtem kosovskim Albancem pripravljen ponuditi široko avtonomijo, nikakor pa ne neodvisnosti.

Člani trojke Frank Wisner iz ZDA (levo), Wolfgang Ischinger (sredina) kot predstavnik EU in Aleksander Bozan-Harčenko. ©AFP

 
Koštunica je pred sestankom danes kosovske Albance pozval, naj si skupaj z Beogradom prizadevajo najti demokratično rešitev za Kosovo, in sicer v luči polne in delujoče avtonomije, v kateri bi bili polno svobodni, z vsemi pravicami. Tadić pa je opozoril, da prihodnji status Kosova, do katerega je treba priti z zgodovinskim kompromisom med Beogradom in Prištino, ne bo določal samo usode Srbov in Albancev, temveč celotne mednarodne ureditve, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Zunanji ministri kontaktne skupine za Kosovo so se v četrtek sestali ob navzočnosti generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna in visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Javierja Solane. Po koncu sestanka, ki se je odvijal za zaprtimi vrati, so Beograd in Prištino pozvali h konstruktivnemu duhu.

Kosovski Albanci sicer grozijo, da ne bodo več dolgo čakali in bodo enostransko razglasili neodvisnost od Srbije.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.