Svet
42 ogledov

ZDA: 51.000 pogrešanih otrok

Carl Probyin s sliko 18 let pogrešane pastorke Jaycee Dugard. Žurnal24 main
Trenutno zelo odmevna ugrabitev Jaycee Dugard se je končala srečno - vsekakor šele po 18 letih. Toda v ZDA je pogrešanih še kar 51.000 otrok. Le redki pritegnejo zanimanje medijev.

Po podatkih Zveznega preiskovalnega urada FBI je bilo v prejšnjem letu v ZDA kar 612.925 otrok pod 18 letom starosti prijavljenih kot pogrešanih. Povedano drugače: vsak dan 1700 otrok. Okoli 51.000 jih je pogrešanih še danes in imajo pri FBI tako imenovani aktivni dosje.

Od leta 1984 delujoče privatno interesno združenje National Center for Missing & Exploited Children (NCMEC) se je doslej aktiviralo pri iskanju kar 157.000 otrok. Najdenih je bilo 142.000. Koliko jih je mrtvih oziroma koliko jih hodi po stopinjah križevega pota Jaycee Dugard, ne ve nihče.

Za aktiviste nevladnih organizacij, ki sodelujejo pri isaknju pogrešanih otrok, je primer Dugardove kot svetilnik sredi temne noči. "Ni rečeno, da se vsaka ugrabitev otroka konča tragično. Obstajajo ljudje, ki izgubijo upanje, če izgine otrok. Ta primer bo mnogim vlil novega upanja," je optimističen Ernie Allen, predsednik združenja NCMEC.

Tujci bolj humani kot sorodniki
Večino otrok ugrabijo njihovi sorodniki, le manjšino pa tujci. FBI ugotavlja, da je možnost ugodnega razpleta drame (preživetja otroka) večja, če je v vlogi ugrabitelja tujec kot pa sorodnik.

Za nekatere so tragične ugrabitve otrok(a) postale življenjska misija. Joh n Walsh je leta 1981 izgubil sina, ki ga je ugrabil neznanec. Šestletni Adam je izginil v nekem nakupovalnem centru, 16 dni kasneje pa je policija v kanalizaciji odkrila njegovo odsekano glavo. Preostalega trupla niso odkrili nikoli. Šele decembra 2009 so kot ugrabitelja identificirali serijskega morilca Ottisa Tooleja, ki je umrl že le leta 1986 v zaporu, kjer je sedel zaradi drugih umorov.

Walsh je kasneje ustanovil zzdruženje za pomoč staršem izginulih otrok, ki se je kasneje priključila združenju NCMEC. Od leta 1998 je moderator uspešne televizijske nadaljevanke "American's Most Wanted", ki se ubada z nerešenimi primeri ugrabitev. Gre za temo, ki je zelo vabljiva. Ameriški mediji pogosto dan za dnem poročajo o najbolj izpostavljenih primerih ugrabitev. Denimo o primeru šolarke Natalee Holloway, ki je poniknila leta 2005 na Arubi. Kljub temu, da so horde novinarjev navalile na Karibe, kljub množici napisanih člankov, reportaž in knjig vse do danes o njej ni nobene sledi.

Podoben vrvež je povzročila Elisabeth Smart, ki je bila leta 2002 ugrabljena v spalnici. Štirinajstletnico so zahvaljujoč masivni iskalni akciji in oddaji America's Most Wanted odkrili po devetih mesecih - skupaj z ugrabiteljem.

Medije pritegnejo le prikupne delice
Vsi medijsko odmevni primeri ugrabitev otrok pa imajo nekaj skupnega: prizadeti otroci so večinoma belopolte, svetlolase deklice. Kar nekaj študij je potrdilo, da mediji ugrabitve temnopoltih otrok kratko zaobidejo. Pa četudi je večina ugrabljenih otrok temnopoltih. Komentator časnika Washington Post Eugene Robinson pravi, da gre za "sidnrom pogrešane prikupne deklice".

Slabo leto pred ugrabitvijo prej omenjene Natalee Holloway (belopolte in svetlolase) se je v Južni Karolini izgubila sleherna sled za temnopolto in temnolaso Tamiko Huston. Njena družina si je na vse pretege poskušala pridobiti zanimanje medijev, a zaman. Ko so leto kasneje odkrili njeno truplo, je bila večina na policijske zadeve specializiranih novinarjev na Arubi.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.