Zdravje
14154 ogledov

Pozor: Pri nas razsajajo garje

garje Profimedia Prvi pomembni znak okužbe je običajno srbež.
Iz osrednje slovenske zdravstvene ustanove so prišla opozorila o širjenju garij, nalezljive kožne bolezni.

Zaznali so številne primere garij (skabiesa), nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei,so sporočili z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja garij, so dodali na kliniki.

Kako prepoznati garje? 

Prvi pomembni znak okužbe je običajno srbež, ki se iznenada pojavi in je izrazit predvsem ponoči, oziroma ko se pacient segreje. Pri nekaterih ljudeh se srbenje ne pojavi, denimo pri zelo starih ljudeh in dojenčkih. Kožne spremembe najdemo predvsem tam, kjer je koža mehka in tanka - med prsti, na notranji strani zapestja, na komolcu, kolenih, okrog popka ...

Spremembe so v obliki rožnatih papul velikosti prosa, s krastico na vrhu. Običajno sta po dve in dve skupaj, kar predstavlja začetek in konec rovčka. Zaradi praskanja najdemo na koži opraskanine, drobne mehurčke, rdečino. Spremembe so običajno simetrične na zunanjih straneh telesa, nikoli ni izpuščaja na sredini prsnega koša ali hrbta, je zapisano na straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Okužimo se predvsem s tesnim telesnim stikom (koža-koža), po dolgotrajnem držanju za roke, spanju v isti postelji ali po spolnem stiku. Prenos s priložnostnim dotikom, kot je rokovanje ali objem, običajno ne predstavlja nevarnosti za okužbo.

Pri ljudeh, ki so prvič okuženi, se znaki bolezni pojavijo v 2-6 tednih po okužbi, pri tistih, ki so že imeli srbečico, pa že v nekaj dneh po okužbi (1-4 dni).

Kako zdraviti garje?

garje | Avtor: Profimedia Profimedia

Za običajne garje običajno zadoščajo sredstva, ki vsebujejo skabicide (sredstva proti pršicam), in jih nanašamo na kožo. Kremo ali losjon nanesemo na kožo od vratu do prstov na nogi. Mazila ne smemo nanesti na kožo takoj po topli kopeli, ker pride do večje sistemske absorbcije, lokalno pa se učinek zmanjša. Vsakič po umivanju je potrebno mazilo ponovno nanesti.

Po prvem nanosu zdravila na kožo zbolelega je treba vsa oblačila, brisače in posteljnino oprati v pralnem stroju. Perilo, ki ga ni moč oprati, shranimo v plastične vrečke za najmanj 72 ur, v tem času pršice poginejo. Pohištvo, prevlečeno s tekstilom, vsaj 24 ur ne uporabljamo, nato ga očistimo s sesalcem, tisto, ki se lahko mokro čisti pa čistimo z vodo in detergentom.

Zdraviti se mora celoten kolektiv, kjer so se garje pojavile, prav tako morajo vsi izvajati ukrepe za preprečitev nadaljnjega prenosa, še navaja NIJZ.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 3
  • Anolla 00:45 19.februar 2025.

    ;) Samske ženske vas čakajo na -- Sexy24.mom

  • 4krogci 20:37 18.februar 2025.

    NAucte folk umivat pa bo vse lazje! Ne pa dejmo parfum gor pa gas okol! Pa tud naucte slo dekleta, da ce je tip crn nikjer ne pise d aje bolj obdarjen, je edino sigurn da ma ksno bolezn! Sam ...prikaži več tem nasim damicam ki so vsako nedeljo v cerkvi (k jim tastari siljo tja) ne nese tolk pamet!!

  • bleki 20:20 18.februar 2025.

    Se ve od kje so prišle. Od migrantov, ni dvoma. Ne zavajajte, tako pač je.

Sorodne novice