Nicolae Dica je dosegel prvi zadetek za reprezentanco Romunije. Žurnal24 main
Angleži so veliki osmoljenci kvalifikacij za Euro 2008. Na Wembleyju so Angleži zapravili zaključno žogico in klonili proti Hrvatom, v Švico in Avstrijo tako potuje Rusija.

Skupina G

Romunija : Albanija 6:1
Slovenija : Bolgarija 0:2
Belorusija : Nizozemska 2:1

Nizozemski selektor Marco Van Basten bo slišal veliko kritik na svoj račun po sramotnem porazu v Belorusiji, ki je poleg njegovega ugleda zadal tudi nizek udarec slovenski reprezentanci, ki tako skupinski del končuje na predzadnjem mestu. Romuni so tokrat dodobra napolnili albansko mrežo, čeprav se je prvi polčas po zadetku Nicolaeja Dice končal z minimalno prednostjo vodilnega moštva skupine G . V drugem polčasu so Albanci po izključitvah Currija in Dedeja ostali z devetimi igralci, temu primerna pa je bila tudi luknja v albanski obrambi, ki v drugem delu ni več mogla krotiti razpoloženih romunskih napadalcev. Po dva zadetka sta prispevala Dica ter Daniel Niculae, v polno pa sta zadela tudi napadalec Stuttgarta Ciprian Marica in branilec Gabriel Tamas.

Skupina A

Armenija : Kazahstan 0:1
Azerbajdžan : Belgija 0:1
Srbija : Poljska 2:2
Portugalska : Finska 0:0

Portugalska si je z mukami le priigrala vstopnico za evropsko prvenstvo, čeprav varovanci Luisa Felipeja Scolarija s svojimi predstavami v kvalifikacijskem ciklu še zdaleč niso navdušili. Na odločilni tekmi s Finci so se z gosti iz Skandinavije razšli brez zadetkov, kar je bilo dovolj za končno drugo mesto v skupini, medtem ko je Poljska v Beogradu zapravila dva zadetka prednosti in se morala na koncu zadovoljiti s točko. Poljaki so z zadetkoma Matusiaka in Zurawskega povedli z 2:0, v drugem polčasu pa sta poraz z dvema goloma v razmahu dveh minut preprečila velikan Nikola Žigić in Danko Lazović.

ukrajina_inside_reuters

Andriy Shevchenko v primežu francoskih branilcev © Reuters

Skupina B

Gruzija : Litva 0:2
Ukrajina : Francija 2:2
Italija – Ferski otoki 3:1

Italija je v Modeni po pričakovanjih zlahka odpravila Ferske otoke. Med strelce sta se poleg branilca Benjaminsena, ki je zatresel lastno mrežo, vpisala še Chiellini in Toni. V Kijevu sta Ukrajina in Francija odigrali tekmo brez pravega tekmovalnega naboja, temu primeren pa je bil tudi končni izid. V prvem polčasu sta za trikolorje zadela Govou in Henry, takoj po začetku drugega polčasa pa je zadnji zadetek na tekmi dosegel še Andrej Voronin. Iz skupine B torej na evropsko prvenstvo po vseh zapletih le potujeta oba finalista minulega svetovnega prvenstva v Nemčiji.

Skupina C

Turčija : BiH 1:0
Malta : Norveška 1:4
Madžarska : Grčija 1:2

Nihat Kahveci je novi turški junak. Potem ko je napadalec španskega Villarreala poskrbel za zmago Turkov na Norveškem, je tokrat Nihat zabil še edini zadetek na tekmi z Bosno in Hercegovino, ki je Turke skupaj z Grki popeljal na evropsko prvenstvo. Norvežani so na Malti ob treh golih Steffena Iversena zabeležili jalovo zmago, Grčija pa je v Budimpešti le še potrdila zmago in odhod na Euro.

nihat_afp_inside

Nihat je novi turški junak. © AFP

Skupina D

Ciper : Češka 0:2
San Marino : Slovaška 0:5
Nemčija : Wales 0:0

V skupini D sta bila potnika za Švico in Avstrijo znana že dolgo. Češka je z zadetkoma Pudila in Kollerja na Cipru potrdila zmago v skupini, znova pa je razočaral nemški Elf, ki v močni zasedbi doma ni uspel streti odpora že zdavnaj odpisanega Walesa. V San Marinu smo videli še eno simultanko v mreži amaterjev iz osrčja Italije; tokrat so si dušo olajšali še slovaški nogometaši.

Skupina E

Izrael: Makedonija 1:0
Andora : Rusija 0:1
Anglija : Hrvaška 2:3

Anglija
je v solzah! Dežele, ki sama zase rada trdi, da je zibelka nogometa, ne bo med udeleženkami evropskega prvenstva, potem ko so
varovanci Steva McClarna na Wembleyju izgubili s Hrvaško in s tem zapravili skorajda nemogoče: v Angliji so po porazu Rusije v Izraelu že slavili uvrstitev na EP, še enkrat več pa se je pokazalo, da je v športu treba govoriti na igrišču in ne le ob njem. Hrvati so že po 14 minutah igre z zadetkomaKranjčarja in Olića vodili z 2:0, vseeno pa se je zdelo, da bodo Angleži le uresničili svoj cilj, saj so v drugem delu igre uspeli izenačiti preko Franka Lamparda in Petra Croucha. Drugače je razmišljal Mladen Petrić, ki je v 77. minuti zadal nož v hrbet obmolklemu Wembleyju in Anglijo zavil v tišino, ki bo zagotovo odmevala še nekaj časa. Na evropsko prvenstvo torej odhajata Hrvaška in Rusija!

anglija_inside_reuters

Steven Gerrard je doživel najbolj črno noč v svoji športni karieri. © Reuters

Skupina F

Španija : S. Irska 1:0
Švedska : Latvija 2:1
Danska: Islandija 3:0

Tudi skupina F je bila odločena pred težko pričakovanim zadnjim kolom. Španci so se doma maščevali Severni Irski za poraz v Belfastu, edini zadetek v Gran Canarii na Kanarskih otokih pa je zabil Xavi. Švedi so z zadetkoma Allbacka in Kallstroma ugnali Latvijo in tekmovanje končali na drugem mestu, Danci pa bodo navkljub zanesljivi zmagi proti bližnjim sosedom iz Islandije te kvalifikacije skušali kar čimprej pozabiti.