Šport > Moto športi
0 ogledov

Ferrari prvi in zadnji, Fisico izjemen drugi

1/19
Kimi Räikkönen (Ferrari) je zmagal prvič po VN Španije lani. GianCarlo Fisichella (Force India) je bil senzacionalen drugi. Vodilni v seštevku, Jenson Button (Brawn), je odstopil.

12 dirk, šest zmagovalcev

Sezona 2009 je postala ena najbolj nepredvidljivih v zadnjih letih. Potem ko je Button dobil šest izmed uvodnih sedmih dirk, je zadnjih šest dirk osvojilo šest različnih dirkačev.

Ferrari je dosegel prvo zmago v sezoni 2009, a bil z drugim dirkalnikom obenem zadnji. Kimi Räikkönen je v četrtem krogu prehitel GianCarla Fisichello ( Force India Mercedes ) in z minimalno prednostjo naslednjih 40 krogov uspešno branil vodilno mesto. Za Finca je to prva zmaga po lanskem aprilu, medtem ko je bil Luca Badoer zadnji, 14. Junak dneva je Fisichella, ki je indijski ekipi privozil senzacionalno drugo mesto (na kvalifikacijah je bil prvi). Za Force Indio so to na njihovi 30. dirki sploh prve točke. Prav lahko bi se zgodilo, da bo čez 14 dni na VN Italije v Monzi ob Räikkönenu Ferrarija vozil prav Fisichella. V boju za prvaka je največ pridobil Sebastian Vettel ( Red Bull Renault ), ki je po drugem postanku prišel na tretje mesto (pred oba BMW Sauberja , ki sta bila po nekaj katastrofalnih dirkah znova boljša). Rubens Barrichello ( Brawn Mercedes ) je bil sedmi, Mark Webber (Red Bull Renault) deveti. Vodilni v seštevku, Jenson Button (Brawn Mercedes), je odstopil že v prvem krogu in še naprej izgublja prednost v točkovanju. V isti nesreči je bila dirka končana tudi za Lewisa Hamiltona ( McLaren Mercedes ).

Bil sem hitrejši kot Kimi.

GianCarlo Fisichella

"Moj cilj to sezono je bil, da zmagam na vsaj eni dirki. Zdaj bom naredil vse, da bomo s Ferrarijem tretja ekipa sezone. Ta zmaga nam bo k temu cilji zelo pomagala," je v prvi izjavi po dirki dejal Kimi Räikkönen . Kljub drugemu mestu GianCarlo Fisichella ni bil najbolj zadovoljen: "Bil sem hitrejši kot Kimi. Prehitel me je le zato, ker ima sistem Kers. Malo sem razočaran." Sebastianu Vettlu , ki se je vodilnemu Buttnu približal na 19 točk zaostanka, je po nekaj slabših dirkah le odleglo: "Prvenstvo je še povsem odprto. Ta hip je kar nekoliko noro. Enkrat smo odlični, spet drugič slabši. Odločilo bo, kdo bo bolj konstanten." Jenson Button je bil zaradi odstopa pričakovano razočaran: "Dobro sem startal in prehitel Hamiltona. Pridobil sem štiri mesta. Nato pa je Grosjean precenil točko zaviranja. To me je stalo uvrstitve."

Kimi Räikkönen je svojo 18. zmago v formuli 1 dosegel leto in pol po 17. zmagi. © Reuters

Kako se je razpletalo?
Fisichella je na startu zlahka zadržal prvo mesto, Räikkönen pa je na ravnini Kemmel prehitel Kubico in se prebil na drugo. Nekaj trenutkov zatem je v zavoju Le Combes zavrtelo Romaina Grosjeana ( Renault ) in Buttna. Nič kriva sta obtem v zid zletela še Hamilton in Jaime Alguersuari ( Toro Rosso Ferrari ). Na stezo je zapeljal varnostni avto. Ko se je z letečim startom dirka nadaljevala (v četrtem krogu) je Räikkönen s pomočjo Kersa na ravnini Kemmel za prevzem vodstva prehitel Fisichello. Po slabem startu se je iz ozadja prebijal Barrichello. Po prvih postankih je Räikkönen ostal pred Fisichello, Fernando Alonso (Renault) pa se je z drugačno strategijo prebil na tretjo mesto. Osmoljenec postankov je bil Webber, ki je v boksih skoraj trčil v Nicka Heidfelda (BMW Sauber) in dobil kazensko vožnjo skozi bokse. Na polovici dirke je GianCarlo za vodilnim Kimijem zaostajal vsega sekundo. Dirka se je začela lomiti 20 krogov pred koncem, ko je na edini postanek zapeljal Alonso, a se je izkazalo, da je imel zaradi rahlega trka na startu poškodovano obeso prednje leve pnevmatike in tako ni mogel nadaljevati. Po drugih postankih je Räikkönen obdržal minimalno prednost pred Fisichello, Vettel pa se je s kasnejšim drugim postankom prebil na tretje mesto pred Kubico.