11 ogledov

V tretje Vettlu le uspelo!

VN Malezije 2010 dirka Red Bull Vettel Webber
1/17
Na tretji dirki sezone je Sebastian Vettel le zmagal. Za dvojno zmago Red Bulla je bila drugi Mark Webber. Z Nicom Rosbergom je prvič na stopničkah Mercedes. Odstop Alonsa in Schumacherja.
Kakšen dan! Končal se je z odličnim rezultatom za ekipo in zame, potem ko dvakrat nisem uspel zmagati. Pomembno je bilo, da smo ostali mirni in nismo paničarili.
Sebastian Vettel

Z vodstvom od starta do cilja je Sebastian Vettel na VN Malezije prvič v sezoni potrdil potencial Red Bulla kot najhitrejšega dirkalnika. Na svoji 46. dirki v formuli 1 je mladi Nemec zmagal šestič in je že tretji zmagovalec v sezoni 2010. Zmagoslavje bikcov je z drugim mestom dopolnil razočarani Mark Webber, potem ko je prvo startno mesto zapravil že na startu. "Dobro sva se borila, a na koncu je Sebastian zasluženo zmagal," je priznal Mark. S tretjim mestom je Nico Rosberg Mercedesu privozil prve stopničke: "Za nas je to fantastičen rezultat, saj smo vedeli, da Red Bulla ne bomo mogli slediti." Njegov moštveni kolega Michael Schumacher je sredi dirke zaradi tehnične okvare odstopil in kislega obraza ni mogel skriti (poglejte v galeriji). Znova je zelo dobro odpeljal Robert Kubica (Renault), ki je bil četrti, mesto za njim pa je za odličen dosežek Force Indie poskrbel Adrian Sutil. Iz ozadnja so se prebijali dirkači Ferrarija in McLarna. Najboljši je bil Lewis Hamilton (McLaren), ki je po 20. startnem mestu končal na šestem. Tik za njim je bil Felipe Massa (Ferrari), ki je nov vodilni v skupnem seštevku. Doslej vodilni Fernando Alonso (Ferrari) je v predzadnjem krogu v bitki za osmo mesto z Jensonom Buttnom (McLaren) preobremenil svoj dirkalnik in odstopil (večji del dirke pa je vozil z okvaro menjalnika): "To je bila najtežja dirka v mojem življenju. Nič ni delovalo, kot bi moralo." Za nekaj dobrih dvobojev z velikimi fanti sta bila z devetim in 10. mestom nagrajena golobrada Jaime Alguersuari (Toro Rosso) in Nico Hülkenberg (Williams).

Kako se je razpletalo?
V ospredju je start najbolje uspel Vettlu, ki je takoj prehitel Rosberga in v prvem zavoju za dvojno vodstvo Red Bulla še Webbra. Rosberg je bil tako tretji, pred Kubico, Sutilom in Schumacherjem. Po slabem startu je Barrichello s sedmega padel na 17. mesto. V ozadju je najbolje startal Hamilton, ki je bil po prvem krogu že 13., sledili pa so mu Massa, Alonso in Button. Sledil je Lewisov preboj proti vrhu, saj je brez težav prehitel Buemija, Alguersuarija in Kobajašija. Težje je postalo šele v boju za deveto mesto s Petrovim, ko smo spremljali več krogov norega obračuna. V 14. krogu je bil predlanski prvak že šesti, saj sta odstopila do takrat šesti Schumacher (okvara na pnevmatiki oziroma obesi) in sedmi Liuzzi, nekaj dirkačev pa je že zapeljalo na prvi postanek. Tedaj 15. Button je v bokse zavil že v 10. krogu in nato brez počasnih dirkačev pred sabo dosegal najhitrejše čase in tako s tvegano taktiko pridobival. Ferrarija sta obstala za Alguersuarijem in izgubljala.

Izgubil sem matico na pnevmatiki in tako ni šlo naprej. Nenavadno je, da imamo težave z vzdržljivostjo. Lani Brawn ni imel niti enega odstopa. Res škoda! Bil sem v dobrem položaju.
Michael Schumacher

Bikci, Hamilton in Massa so na postanek zapeljali sredi dirke. Red Bulla sta ostala vodilna in pred Rosbergom in Kubico. Lewis je prišel na sedmo mesto pred Buttna, a za Sutilom mimo katerega nikakor ni mogel. Medtem je Alonso brez postanka vztrajal do 36. kroga, ko je s šestega zdrsnil na deveto mesto in upal, da bo kdo pred njim zapeljal na drugi postanek. To se ni zgodilo. 10 krogov pred karirasto zastavico sta v akcijo krenila Ferrarija. Najprej je Buttna prehitel Massa, nato je z napadi na prvaka začel še Alonso. Ni in ni mogel mimo in tako se je v predzadnjem krogu obupan poizkus (prepozno zaviranje) končal z belim dimom izza njegovega dirkalnika in odstopom. Novo priložnost bo imel čez 14 dni, ko se začne 2010 nadaljuje v Šanghaju z VN Kitajske.