10 ogledov

Imeli polfinale, a ga zapravili

Slovenija je na srečanju proti Grčiji zapravila priložnost za polfinale. Žurnal24 main
Zapravljena priložnost za polfinale. Vrnitev med hokejsko elito. Od poškodbe do medalje in nato suspenz. Od gretja klopi do mesta prvega organizatorja igre. Imel dve službi, zdaj je brezposeln.
Slovenija vs. Grčija
Slovenija je na evropskem prvenstvu v Španiji zapravila zgodovinsko priložnost za uvrstitev v polfinale. V zadnjih dveh minutah in 40 sekundah četrtfinalne tekme ni znala zadržati dvanajst točk prednosti. Zadnjo četrtino so začeli s prednostjo enajstih točk. Po prvem napadu je bilo 54:40, Goran Dragič je zadel trojko. Čez tri minute so naši prišli do najvišje prednosti 58:42. Do 38. minute so še držali prednost, nakar se je začel najbolj tragičen preobrat leta za slovenski šport: žoge so jim začele polzeti iz rok ali pa so jih podajali v roke grških košarkarjev, prehitro in povsem po nepotrebnem so zaključevali akcije iz nemogočih položajev, nasprotnika niso ustavljali z osebnimi napakami, temveč so mu dovolili metanje trojk. Dve minuti in 40 sekund pred koncem je Jaka Lakovič zadel trojko za 61:49, nato so do konca dali eno samo točko, Grčija pa je v kot v transu zadevala z vseh položajev. Ključno vlogo je odigral Teodoros Papalukas . Dosegel je sedem točk, med drugim trojko 49 sekund pred zaključkom za 62:58 in polaganje šest sekund pred koncem za vodstvo s 63:62. Zadnji napad so naši odigrali brez načrta, Lakovič je vrgel s sedmih metrov in zgrešil. Selektor Aleš Pipan po tekmi: "Čim prej moramo pozabiti, kar se je zgodilo na parketu in zmagati vsaj še eno tekmo, da osvojimo sedmo mesto. To je življenje, to je košarka!" Dan zatem so izgubili še z Nemčijo in tudi na tisti tekmi so imeli pred zadnjo četrtino prednost desetih točk. V tekmi za sedmo mesto so le premagali Francijo in se uvrstili na želeni olimpijski kvalifikacijski turnir.

Pred slovenskimi hokejisti so "padli" vsi nasprotniki na SP skupine B. © Action Images

Hokejisti v elitni skupini
Slovenska hokejska reprezentanca si je aprila 2001 po zmagi nad Estonijo s 16:0 prvič zagotovila igranje v elitni skupini svetovnega hokeja, a žal že na prvem prvenstvu v družbi velikanov svetovnega hokeja izpadla nazaj v skupino B prve divizije. Letos je bil čas za preobrat, za vrnitev med elito. Pet zmag in osvojitev turnirja skupine B v ljubljanski Hali Tivoli je bil cilj slovenske hokejske reprezentance pred začetkom svetovnega prvenstva. Risom je uspelo! Premagali so Romune z 10:1, Madžare s 4:1, Britance prav tako s 4:0, Japonce z rezultatom 7:1, nenazadnje pa so strli še Litvo z 4:2. Zlata odličja in vozovnice za Kanado, kjer bo prihodnje leto svetovno prenstvo eltine skupine, so bili skozi ves teden hokejskega spektakla v prestolnici trdno v rokah slovenskih fantov. Gregor Polončič : "Dokazali smo, da smo najboljša ekipa. Ti rezultati to dokazujejo. Treba bo delati naprej in morali bomo poskušati ostati v elitni skupini, saj smo za to raven tekmovanja premočni." Gaber Glavič : "Tudi ko smo se leta 2001 prvič z zmago v Ljubljani uvrstili v elito, je bilo podobno. Atmosfera je odlična in v takšnem kotlu, kjer so vsi za teboj, ni težko zmagovati."

Jolanda Čeplak. © BOBO

Jolanda Čeplak
Leto, ki se izteka, je na domačem športnem prizorišču zaznamovala Jolanda Čeplak . Januarja se je na dvoranskem mitingu na Dunaju spustila pod dve minuti in nakazala svojo veliko vrnitev. Čeplakova je zadnjo kolajno na velikih tekmovanjih osvojila na olimpijskih igrah v Atenah, po dveh letih bolečin in grenkih izkušenj pa je na marčevskem dvoranskem evropskem prvenstvu v Birminghamu spet stopila na zmagovalne stopničke. Dvakratna evropska prvakinja, svetovna dvoranska rekorderka in nosilka bronastega olimpijskega odličja v tekih na 800 metrov je svoji impozantni zbirki dodala še eno odličje bronastega leska. "V vsakem primeru sem zaradi osvojene bronaste kolajne presrečna , če le pomislim, da pred letom na poškodovani nogi nisem mogla niti stati." To je bil izjemen preobrat v Jolandini karieri. A zgodil se je še eden: julija je francoski športni časnik L'Equipe objavil, da je bila pozitivna na dopinškem testu. Novembra je Protidopinška komisija Atletske zveze Slovenije odločila, da proti Jolandi uvede disciplinski postopek. Do 18. junija 2008 mora biti izrečen disciplinski ukrep, atletinja še vedno lahko dokaže svoje nedolžnost. Če bo spoznana za krivo, ji grozi dveletna prepoved nastopanja. Medtem bo Čeplakova kondicijska trenerka nogometašev Interblocka .

Beno Udrih. © Action Images

Beno Udrih
Slovenski košarkar Beno Udrih , z ekipo San Antonio Spurs prvak v profesionalni košarkarski ligi NBA, v lanski sezoni v dresu Spursov ni dobil prave priložnosti. Zaigral je na 73 tekmah sezone, na eni v prvi peterki, povprečno zgolj 13 minut na srečanje, dosegal je 4,7 točke, 1,7 podaje in en skok na tekmo, v končnici je igral vsega 20 minut – to je bila njegova najskromnejša sezona v ligi. Da bi se na novo čim bolje pripravil in si povrnil zaupanje trenerja Gregga Popovicha , se je odpovedal nastopu na evropskem prvenstvu. Tik pred začetkom letošnj sezone pa se je zgodil preobrat: San Antonio se je Udrihovim uslugam odpovedal, ga poslal v Minnesoto , a tudi tam ga niso želeli, ob poškodbi Mika Bibbyja je pristal v ekipi Sacramento Kings . "Sacramento sem imel vselej rad in tako nisem okleval in čakal na drugo ponudbo," je odločitev o prihodu med Kralje komentiral Beno: "Verjeli ali ne, ko sem odraščal, je bil Sacramento moja najljubša ekipa, ker sta za njih igrala Peja Stojakovič in Vlade Divac. Všeč so mi bili, ker sem tudi sam podpiral košarkarsko mentaliteto: najprej obramba, potem napad." V uvodu v svojo četrto sezono v NBA je Udrih zaigral na 19 tekmah, od tega na 17 v prvi peterki, povprečno na tekmo igra 35,1 minute, dosega pa 14,5 točk, 4,6 asistence ter 3,4 skoka na tekmo. Za zdaj je prvi organizator igre (Bibby zaradi poškodbe še ne igra) ter četrti strelec moštva.

Kasim Kamnica. © Saša Despot

Kasim Kamenica
Selektor slovenske reprezentance Kasim Kamenica , še pred nekaj meseci najbolj cenjen rokometni trener v Sloveniji, trener prvakov Celja Pivovarne Laško , leta 2007 ne bo ohranil v lepem spominu. S celjskim klubom je v sklopu Lige prvakov v začetku novembra nepričakovano izgubil z islandskimi amaterji, z Valurjem iz Reykjavika (28:29), in si s tem otežil pot v nadaljevanje tekmovanja. Celjski klub ga je odpustil z mesta trenerja. Konec novembra se je začelo govoriti, da ga bo še Rokometna zveza Slovenije odstavila z mesta selektorja. To so sprva odločno zanikali. V začetku decembra so se začele priprave na bližajoče se evropsko prvenstvo – na čelu s selektorjem Kamenico. Petega decembra pa se je zgodil preobrat, za katerega smo vedeli že vsi: Kamenica je bil odstavljen, zamenjal ga je Miro Požun . "Na današnjem sestanku je Debeljak izrazil željo, da bi prekinil moje sodelovanje z RZS. Razlogi za zamenjavo so zame osebno velika neznanka, kljub temu pa se vsem igralcem zahvaljujem za dosedanje sodelovanje," je razplet sestanka s predsednikom RZS Žigo Debeljakom komentiral Kamenica. Debeljak v sporočilu za javnost zdaj že nekdanjega selektorja ni omenil niti z besedo: "Vsi smo se zavedali, da trenutek zamenjave z vidika obveznosti reprezentance v januarju 2008 ni ugoden, a smo ocenili, da je z vidika uresničevanja načrtovanih reprezentančnih aktivnosti v naslednjem letu to potezo bolje potegniti čim prej. Leto, ki prihaja, bo namreč zelo pomembno."