7 ogledov

Mankoč v finale ob svetovnem rekordu

Peter Mankoč je na Dunaju odplaval nov državni rekord na 50 metrov v kratkih baz Žurnal24 main
Peter Mankoč se je brez težav uvrstil v nedeljski finale na 100 metrov mešano. V njegovi polfinalni skupini ga je prehitel le novi svetovni rekorder Američan Ryan Lochte.

Spet bom nastopil tudi v novih kopalkah, saj je tudi v materialu nekaj rezerve.

Peter Mankoč o finalu na 100 m mešano

Četrti dan plavalnega prvenstva v kratkih bazenih v Manchestru je Sloveniji prinesel tri popoldanske nastope. Kot prvi se je v polfinalu na 100 metrov mešano predstavil Peter Mankoč , ki bo v tej disciplini lovil svojo drugo kolajno, ki jo je napovedoval pred prvenstvom. Plaval je v drugi polfinalni skupini. Startal je hitro, v finale pa se je s časom 52,90 uvrstil kot drugi v svoji polfinalni skupini, ima pa četrti čas polfinala. Hitrejši od njega je bil le Američan Ryan Lochte , ki je s časom 51,25 postavil nov svetovni rekord. V drugi polfinalni skupini je bil najhitrejši Britanec Liam Tancock z 52,27 pred Južnoafričanom Gerhardom Zandbergom (52,56) in Nizozemcem Robinom Van Aggelom (53,84). Ob omenjenih so se v finale uvrstili še Avstralec Leith Brodie, George Bovell iz Trinidada in Tobaga ter Italijan Christian Galenda. "Lochte je v tem trenutku neulovljiv. Od njega sem hitrejši samo v delfinu, v disciplini, s katero začenjamo in velik del prednosti izgubim že s skokom. V hrbtnem in prsnem slogu je izrazito močnejši, zato je edini favorit za zlato. Sam sem prepričan, da lahko plavam okrog 52,1 ali 52,2, nekako tako kot danes Tancock, in o medaljah bodo odločale malenkosti," je po nastopu povedal Mankoč, ki tudi v polfinalu zadnjih zavesljajev ni odplaval na vso moč. "V finalu se mora iziti prav vse. Danes sem manjšo napako napravil v delfinu, kjer običajno naredim pet zavesljajev, tokrat sem jih šest. Spet bom nastopil tudi v novih kopalkah, saj je tudi v materialu nekaj rezerve," pred finalom napoveduje Mankoč.

Jutri grem v finale uživati, potem pa bo, kar bo.

Damir Dugonjič

V drugih dveh slovenskih nastopih sta se v polfinalu na 50 metrov prsno pomerila še Emil Tahirovič in Damir Dugonjič , ki je dopoldne v kvalifikacijah s 26,90 dosegel tretji najboljši čas sezone v tej disciplini. Tahirovič je plaval v prvi polfinalni skupini, v kateri je s časom 27,24 po diskvalifikaciji dveh tekmovalcev zasedel četrto mesto, finalni nastop pa je zgrešil za vsega štiri stotinke sekunde in obstal na nehvaležnem devetem mestu. "Seveda sem si želel 14 ali 15 stotink boljši izid, ki bi seveda pomenil osebni rekord," je dejal Tahirovič. "Škoda za tiste štiri stotinke. Zapravil sem jih na nekaj slabšem obratu, če bi bil ta dober, bi plaval tudi osebni rekord in se prebil v finale." Bolje se je odrezal Dugonjič, ki je plaval v drugi polfinalni skupini, v kateri si je s časom 27,00 priplaval prvi finalni nastop na velikih tekmovanjih v karieri. Kot najhitrejši se je v finale uvrstil Južnoafričan Cameron Van Der Berg , ki je bil najhitrejši v prvem polfinalu, v drugem pa je bil najhitrejši Ukrajinec Oleg Lisogor . V finalu so še Italijan Alessandro Terrin, Nizozemec Robin Van Aggele, Južnoafričan Gerhard Zandberg, Američan Mark Gangloff in Norvežan Alexander Dale Oen. "Plaval sem podobno kot zjutraj. Malce slabši je bil le obrat. Veselim se prvega finala v karieri in super sem zadovoljen z nastopi tukaj. Svoje cilje sem že izpolnil. Jutri grem v finale uživati, potem pa bo, kar bo," je ob novem uspehu povedal Dugonjič.

Damir Dugonjič se je prvič v karieri urvstil v finale na velikih tekmovanjih, Emil Tahirovič ga je zgrešil za štiri stotinke. © BOBO

V nasprotju s petkovim večernim programom, ki je postregel s petimi svetovnimi rekordi in tremi evropskimi, so tokrat padli le trije novi svetovni rekordi in en evropski. Ob Lochteju je nov najboljši čas postavila še Kirsty Coventry iz Zimbabveja, ki je s časom 2:06,13 za kar 1,66 sekunde izboljšala rekord Američanke Allison Wagner iz leta 1993. Hitreje od starega rekorda je plavala tudi Španka Mirela Belmonte , ki je z 2:07,47 tudi nova evropska rekorderka. Pred tem je bila evropska rekorderka Ukrajinka Jana Kločkova z dosežkom 2:08,28. Rekordno je plavala tudi nizozemska ženska štafeta na 4 x 100 metrov prosto. Hinkelien Schreuder , Femke Heemskerk , Inge Dekker in Maleen Veldhuis so z izidom 3:29,42 za 1,43 sekunde popravile svoj rekord, dosežen decembra lani v Eindhovnu.

Znova potrjene nove Speedove kopalke
Ob robu tekmovalnega dogajanja v Manchestru se je Mednarodna plavalna zveza (FINA) odločila, da bo 11. plavalno svetovno prvenstvo v 25-metrskih bazenih leta 2012 gostil turški Carigrad, ki se je za organizacijo prvenstva potegoval z Dunajem. Naslednje svetovno prvenstvo, jubilejno deseto bo leta 2010 v Dubaju. Sicer pa je FINA na sestanku s proizvajalci plavalne opreme še enkrat potrdila, da nova oprema proizvajalca Speedo - LZR Racer - ustreza vsem predpisom.

Pravila naj ne omejujejo razvoja.

FINA

Drugi proizvajalci vseeno menijo, da nova oprema ne ustreza predpisom in da jo je FINA potrdila le zato, ker je Speedo eden od njenih sponzorjev. Oprema je bila prvič predstavljena februarja, v dveh mesecih pa je bilo v novih kopalkah doseženih že več kot 20 svetovnih rekordov. FINA je drugim proizvajalcem na sestanku dovolila, da predstavijo svoje podobne novosti, saj je po njenem mnenju prišlo do nesporazuma pri tolmačenju pravil. "Pravila naj ne omejujejo razvoja. Seveda se lahko uporabljajo boljši in hitrejši materiali, kot se je to dogajalo v preteklosti," so med drugim zapisali pri FINA, hkrati pa je FINA pozvala proizvajalce, naj pošljejo svoja dopolnila k pravilom, o katerih bo krovna plavalna organizacija nato razpravljala.