10 ogledov

Španci ob točki na Islandiji

V Milanu sta se pomerili Italija in Francija. Končalo se je brez zadetkov, gleda Žurnal24 main
Največ pozornosti na kvalifikacijskih tekmah za uvrstitev na nogometno EP 2008 v Švici in Avstriji je veljalo ponovitvi finala lanskega SP med Italijo in Francijo. V Milanu tokrat brez golov in zmagovalca. Španci zgolj 1 : 1 z Islandijo.

Podrobnejši izidi po skupinah pa so takšni:

Skupina A
Poljaki
so v skupini A ostali na vrhu lestvice, toda le dve minuti sta jih ločili od tretjega poraza v kvalifikacijah. Portugalci, zdaj so v tej skupini tretji, so z zadetkoma Manicha in Cristiana Ronalda izničili začetno poljsko vodstvo, popolno veselje na stadionu Benfice pa jim je z zadetkom za 2 : 2 v 88. minuti preprečil Jacek Krzynowek. Na drugem mestu skupine je Finska, ki je v Beogradu s Srbijo igrala neodločeno 0 : 0.

Skupina B
V skupini B je od štirih reprezentanc, ki imajo še možnosti za uvrstitev na EP, s polnim izkupičkom končala samo Škotska. Litva je padla po golih Krisa Boyda ter Stephena McManusa in Jamesa McFaddena, ki sta v polno zadela v razmaku šestih minut ob koncu dvoboja. Ukrajini je pomembni točki odščipnila Gruzija z golom Davida Siradzeja v 89. minuti, potem ko so gostje z zadetkom Olega Šeljajeva vodili vse od devete. Z neodločenim izidom brez golov v Milanu pa so lahko bolj zadovoljni Francozi, saj imajo zdaj dve točki več kot njihovi tekmeci z Apeninskega polotoka.

Skandinavski derbi med Švedsko in Dansko se je končal brez golov. © AFP

Skupina C
Med ekipami, ki se jim ni izšlo po načrtih v dvobojih z outsiderji, je tudi Turčija . Maltežani so na domačem terenu celo dvakrat vodili, Turke pa je z izenačujočim golom rešil Servet Četin v 78. minuti. Pričakovano, čeprav ne najbolj prepričljivo zmago so proti Moldaviji dosegli Norvežani , edini gol je zabil Steffen Iversen. Z enakim izidom se je končal tudi dvoboj v Szekesfehervarju, ki je Bosno in Hercegovino precej oddaljil od EP; za Madžare je edini gol dosegel Zoltan Gera z enajstih metrov.

Skupina D
Nemčija v skupni D zanesljivo melje svoje tekmece. Za sedmo zmago v osmih tekmah (varovanci Joachima Löwa še niso doživeli poraza) so v gosteh premagali Wales, napadalec münchenskega Bayerna Miroslav Klose pa je poskrbel za oba zadetka. Skupno jih ima zdaj za nemški "elf" že 35, toliko kot Michael Ballack. Čehi so bili prav tako zanesljivi, San Marinu so s tremi goli zadali osmi poraz v kvalifikacijah in povišali njihovo razliko v golih na 1 : 40. Ircem pa je Marek Čech pokvaril slavje v Bratislavi, saj je za domačo ekipo izenačil že v sodnikovem podaljšku. Za Nemci (22) in Čehi (17) so tako Irci ostali na tretjem mestu (14), teoretične možnosti pa imajo zdaj tudi še Slovaki (10).

Skupina E
Rusi so v skupini E Makedonce nekdanjega slovenskega selektorja Srečka Katanca odpravili s 3 : 0, pot do zmage pa ni bila lahka. Andrej Aršavin in Aleksander Keržakov sta zmago potrdila z zadetkoma v 84. in 88. minuti, ko je imela Rusija že samo deset igralcev. Makedonci bi lahko iztržili več, toda priložnost za izenačenje je v 70. minuti z zgrešeno enajstmetrovko zapravil Igor Mitreski. Manj dramatično je bilo v Londonu, kjer je Anglija Izrael premagala s 3 : 0. Michael Owen, Micah Richards in Shaun Wright-Phillips so bili strelci, Angleži pa so se zdaj s svojimi tokratnimi tekmeci izenačili na tretjem mestu lestvice. Na prvem so še vedno Hrvati , ki so po zaslugi dveh zadetkov Eduarda ob koncu prvega polčasa odpravili Estonijo .

Španci so v Reykjaviku načrtovali tri, dobili pa le eno točko. © AFP

Skupina F
Zanimivo je bilo v "skandinavski" skupini F. Švedi so ostali na vrhu, njihov povratni dvoboj z Danci pa je bil precej manj razburljiv kot prvi v Köbenhavnu pred pol leta, ko je na igrišče pritekel danski navijač in napadel sodnika. V Solni ni bilo nobenega izgreda, gola pa tudi ne. V boju za EP so se opekli igralci Severne Irske , saj so izgubili z Latvijo , za nameček še z avtogolom Chrisa Bairda. Tudi Španci so pred izletom na Islandijo načrtovali tri točke, vrnili pa so se le z eno, pa še s to so morali biti zadovoljni, saj je Andres Iniesta izenačil v 86. minuti. Xavi Alonso je dobil rdeč karton, za navdušenje domačih gledalcev v Reykjaviku pa je poskrbel Emil Hallfredsson.

Skupina G
V slovenski skupini, kjer so varovanci Matjaža Keka ugnali Luksemburg s 3 : 0, je Nizozemska v Amsterdamu premagala Bolgarijo z 2 : 0, zadela sta Wesley Sneijder in Ruud van Nistelrooy, s tem pa so se Nizozemci tudi prebili na drugo mesto pred Bolgare. Za vodilno Romunijo sta v Minsku zadela Adrian Mutu, ki je se med strelce vpisal dvakrat, ter Nicolae Dica. Romunija ima 20 točk, Nizozemska 17, Bolgarija pa 15.