9 ogledov

Slovenci brez težav prek Litve

sport_zemlja_ljubljana_rovan Žurnal24 main
Slovenska teniška reprezentanca je v drugem kolu druge evroafriške skupine Davisovega pokala Litvo odpravil s 5:0. Septembra pa se bo za uvrstitev v prvo skupino pomerila z Latvijo.

Litovca v tem dvoboju nista imela česa izgubiti. Zato sta pri udarcih bolj mižala kot ne, tvegala vse, praktično ni bilo razlike v moči prvega in drugega servisa. Naša fanta sta se morala na to igro prilagoditi. Ko sta se, je šlo vse gladko po načrtih.

Blaž Trupej

Slovenska teniška reprezentanca v tekmi drugega kola druge evroafriške skupine Davisovega pokala proti Litvi na Otočcu ni imela težav. Tekmecem ni dopustila niti častne točke, z zmago s 5:0 pa se je uvrstila v tretje kolo, v katerem se bo septembra pomerila z Latvijo . Zmagovalec tega dvoboja se bo uvrstil v prvo skupino.

Pred drugim letošnjim dvobojem v Davisovem pokalu (v prvem so Slovenci marca s 5:0 premagali Egipt ) so v slovenskem taboru priznavali vlogo favorita, a so bili kljub temu nekoliko previdni. Razlog za to je bil predvsem mladi Litovec Ricardas Berankis , ki živi in trenira v ZDA , v svoji kratki karieri pa se že lahko pohvali z osvojenim mladinskim turnirjem za grand slam v New Yorku . Toda bojazen je bila odveč. Berankis je namreč dokazal, da je bila odločitev Slovencev, ki so za podlago izbrali pesek, pravilna. Na tej podlagi se ni znašel, izgubil je v vseh treh dvobojih, v katerih je nastopil.

Kavčič je imel tudi na Otočcu veliko razlogov za zadovoljstvo. © Nik Rovan

Da se izbranci kapetana Blaža Trupeja nimajo česa bati, je pokazal že prvi dan, ko je Grega Žemlja povsem nadigral Berankisa, Blaž Kavčič pa Gvidasa Sabeckisa . Trupej je po dveh dvobojih še opozarjal, da obračuna še ni konec, toda povsem jasno je bilo, da bo zmaga ostala v dolenjskem turističnem biseru. Še tiste minimalne dvome sta v soboto razblinila Žemlja in Andrej Kračman , ki sta gladko odpravila Berankisa in Vadima Pinka . Začela sta nekoliko živčno, dvakrat izgubila servis, že zaostajala z 2:5, a še pravočasno ujela pravi ritem in izsilila podaljšano igro. V njej dvoma o zmagovalcu ni bilo. Slovenca sta povedla s 6:0 ter niz gladko pripeljala do konca. V drugem in tretjem nizu sta nato hitro prevzela pobudo, tako da ni bilo nobenega dvoma, kdo se bo veselil zmage.

"V prvem nizu sta naju presenetila s servisi in 'returni'. A ko sva dobila prvi niz, je bila pot do zmage lažja," je dejal Žemlja, zadovoljen pa je bil tudi Trupej. "Litovca v tem dvoboju nista imela česa izgubiti. Zato sta pri udarcih bolj mižala kot ne, tvegala vse, praktično ni bilo razlike v moči prvega in drugega servisa. Naša fanta sta se morala na to igro prilagoditi. Ko sta se, je šlo vse gladko po načrtih," je sobotni dvoboj dvojic komentiral Trupej, ki se je po tretji zmagi odločil, da zadnji dan namesto Kavčiču priložnost ponudi mlademu Janezu Semrajcu.

Najbrž je bila to moja najboljša igra v sezoni. Tekmec je bil kakovosten, pred njim je lepa prihodnost, tako da sem zelo zadovoljen, da sem ga premagal.

Janez Semrajc

Tudi Ljubljančan, ki se je na začetku sezone boril z boleznijo (mononukleoza), je ob vrnitvi na igrišča povsem upravičil svoj nastop. V dveh nizih - za dvoboj na dva dobljena niza sta se dogovorila kapetana zaradi dejstva, da je bil zmagovalec odločen - je s 6:3 in 7:5 premagal Berankisa. Čeprav je tekmec v prvem nizu po zaostanku z 2:4 dobil tri igre zapored in tudi serviral za niz, se je Semrajc pravočasno zbral, mu dvakrat odvzel servis in se veselil vodstva, ki ga je v drugem nizu spremenil v končni uspeh. "Najbrž je bila to moja najboljša igra v sezoni. Tekmec je bil kakovosten, pred njim je lepa prihodnost, tako da sem zelo zadovoljen, da sem ga premagal," je bil ponosen Semrajc, po katerem je brez težav svojo nalogo opravil še Žemlja, ki pa je gostom le prepustil časten niz.

Trupej je po uspehu sijal od zadovoljstva: "Prav vsi si zaslužijo pohvale in čestitke, boljše igre in rezultata si nisem mogel želeti. Vedel sem, da bo odločilen dvoboj med Žemljo in Berankisom. Ko je Grega zmagal, je bilo jasno, da se bomo veselili mi," je dejal Trupej, ki že razmišlja o naslednjem obračunu proti Latviji: "Prepričani smo, da bomo igrali v dvorani in na hitri podlagi. Latvija bo gotovo favorit, toda mi bomo neobremenjeni, tako da presenečenje ne bo izključeno. Veliko bo odvisno, ali bo igral njihov najboljši igralec, 72. na lestvici ATP, Ernests Gulbis."