Slovenija
57 ogledov

Burke še vedno trn v peti SDS

Voznica v Savdski Arabiji Reuters
V SDS menijo, da je potreben ponoven premislek o prepovedi nošenja burk in nikabov

V SDS vztrajajo, da nošenje pokrival, kot sta burka in nikab, predstavlja varnostni problem.  Poslanka SDS Anja Bah Žibert je tako vnovič na ministrico za notranje zadeve Vesno Györkös Žnidar naslovila poslansko vprašanje, v katerem opozarja, da se varnostnega problema nošenja omenjenih pokrival "zavedajo vsi okoli nas, le Slovenija nadaljuje s svojo neodločno in ogrožujočo politiko". Podobno vprašanje je Bah Žibertova ministrici zastavila že v začetku aprila.

SDS je konec minulega leta v zakonodajni postopek vložil predlog zakona, s katerim bi prepovedali nošenje pokrival, kot sta burka in nikab, ki večinsko ali v celoti zakrivajo obraz posameznika na javnih mestih. Vlada je predlog zavrnila.

Poslanka Bah Žibert v poslanskem vprašanju navaja, da imajo podobno zakonodajo že v Franciji, Belgiji, na Nizozemskem, v delu Švice, Španije in Italije. Ob Estoniji in Latviji so danes v pripravi podobni ukrepi tudi v Nemčiji in Avstriji. "Očitno se tega problema zavedajo vsi okoli nas, le Slovenija nadaljuje s svojo neodločno in ogrožujočo politiko."

Burka prepovedana le v Franciji in Belgiji

Navedbe poslanke ne držijo, Burke so v Evropi v celoti prepovedane v Franciji in Belgiji, na Nizozemskem pa so ta oblačila prepovedana delno. Razprava o prepovedi burk se je ob begunski krizi res razplamtela tudi v treh baltskih državah, medtem ko jo je švicarski parlament zavrnil že leta 2012. Prav tako o delni prepovedi nošenja burk v Nemčiji in Avstriji le razpravljajo.

Na ministrstvu za notranje zadeve so za STA poudarili, da je nošenje burke in nikaba izraz verskega prepričanja, po ustavi pa je izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju svobodno. Ustava tudi določa, da ima vsakdo pravico, da svobodno izraža pripadnost svojemu narodu ali narodni skupnosti, da goji in izraža svojo kulturo in uporablja svoj jezik in pisavo.

S "splošno" prepovedjo nošenja burke in nikaba na javnih krajih pa bi po njihovih navedbah posegli v ustavno varovane pravice. V Sloveniji sicer živi okoli 50.000 muslimanov, pri katerih pokrivanje ženskega obraza ni običajno oziroma se uporabljajo naglavne rute, prav tako pa to v praksi ne povzroča varnostnega tveganja, so še zapisali.

Varnostnih težav zaradi burk ne zaznavajo

Ob tem poudarjajo, da policija ne zaznava povečane varnostne problematike, povezane z nošenjem nikaba oziroma burke, niti niso zaznali težav pri ugotavljanju identitete. Kot so pojasnili, smejo policisti na podlagi zakona o nalogah in pooblastilih policije zahtevati od osebe, ki je zakrita ali zamaskirana, da se odkrije, da bi lahko ugotovili njeno identiteto. Pri tem morajo policisti pri izvajanju policijskih nalog spoštovati človekovo osebnost in dostojanstvo ter druge človekove pravice in temeljne svoboščine. To pomeni, da v takih primerih identiteto osebe ugotovi policistka.

Na ministrstvu  ob tem dodajajo, da spremljamo aktivnosti in razprave v državah EU ter varnostno situacijo v državi, da bi lahko, če bi razmere to zahtevale, tudi ustrezno reagirali.

dezurni@zurnal24.si

 

Komentarjev 5
  • gornik 21:35 07.september 2016.

    Vse ženske in moški v buke, to želijo naši vrli komunisti, da se ne ve kdo in kaj je.

  • Zmago 10:04 07.september 2016.

    SS firer te je špricno, majmunće ! Glej, če za pusta ne smeš zakrit za volan, v banko,...............Ti nimaš trna v peti, pač pa v mozgu !Zanimivo je, da zdaj recimo ugotavljajo, da je Grims imel prav ??? ...prikaži več Teleta naivna !!Za svoj "naivni prav" pa žalijo, zaničujejo,........ slovence !!

  • Žurnalček 00:29 07.september 2016.

    Novinare kaj pizdeš !!! Tudi meni so trn v peti, pa s SS firerjem ne želim imeti niti slućajno nič skupnega !