1087 ogledov

Finci po dveh podaljških, derbi dneva Litvi

Poljska Finska EuroBasket 2017 EPA
Poleg srečanja med Slovenijo in Grčijo je bilo v nedeljo na sporedu še pet obračunov v skupinah A in B.

V "slovenski" skupini A v Helsinkih je Finska po dveh podaljških premagala Poljsko (90:87) in si z drugo zmago tako praktično zagotovila preboj v osmino finala. Finci so bolje začeli, toda Poljaki so jih do polčasa ujeli, preostanek dvoboja pa je bil sila izenačen. Poljaki so minuto in pol pred koncem rednega dela še vodili za devet (66:57), a prednosti niso znali zadržati; junak domačih je bil Lauri Markkanen, ki je poskrbel za pet zaporednih točk in izenačenje, v podaljških pa nato še osem sekund pred koncem spet izenačil na 78:78. V tretjem poskusu je Fincem uspelo priti do zmage. Pri domačinih je imel ključno vlogo Markkanen s 27 točkami, pri Poljakih jih je 18 zbral A.J. Slaughter.

Goran Dragić Slovenija Grčija Napeta končnica Šport Padli še Grki, Slovenija ostaja neporažena

Na prvi tekmi dneva je Francija pričakovano visoko ugnala Islandijo (115:79). V prvem polčasu so se severnjaki dobro upirali, tretjo četrtino pa izgubili kar za 23 točk in se sprijaznili s tretjim porazom. Za drugo francosko zmago je 16 točk prispeval Nando de Colo, za Islandijo jih je 23 dosegel Jon Arnor Stefansson.

Litva vzela mero Italiji

Litva Italija EuroBasket 2017 | Avtor: EPA EPA

V skupini B v Tel Avivu je v osrednji tekmi dneva slavila Litva. Litovci so v začetku precej zaostali za Italijani, a so se vrnili in na koncu zmagali za pet (78:73), junak je bil Adas Juskevičius z 20 točkami, Jonas Valančiunas jih je dodal 13, pri Italiji pa je bil zelo razpoloženi Luigi Dantone s 24 točkami le premalo.

Izrael je prišel do zmage z Nemci, ki so jo gostitelji po dveh porazih že zelo nujno potrebovali. Domačini so do slavja prišli povsem ob koncu, potem ko so bili sredi tekme že v izgubljenem položaju, a so izkoristili strelski mrk Nemčije v zadnji četrtini. Še devet minut pred koncem so Nemci vodili za 16, a niso zdržali naleta domačih ob bučni podori navijačev. Izrael je tako v zadnji minuti prišel do zelo pomembnih točk, s katerima še ostaja v igri za izločilni del EP, Nemci pa so zapravili prvo priložnost za zanesljivo potrditev končnice. Pri poražencih je bil najboljši Dennis Schröder z 20 točkami, pri zmagovalcih pa Richard Howell s 23.

Gruzija je morala priznati premoč Ukrajini (81:88), izgubila je drugič, medtem ko so Ukrajinci prvič zmagali. Najboljši strelec pri zmagovalcih je bil Andrij Pustovij z 19 točkami.