Padli še Grki, Slovenija ostaja neporažena

Luka Dončić Slovenija Grčija EuroBasket 2017
1/7
EPA Luka Dončić je bil prvi strelec Slovenije, zbral je 22 točk.
Izbrana vrste Slovenije je v okviru tretjega kola predtekmovalne skupine A zmagala proti Grčiji in na evropskem prvenstvu ostaja neporažena.

V prvih dveh kolih je Slovenija premagala Poljsko in Finsko, Grčija pa je ugnala Islandijo in klonila proti Franciji. Z zmago proti Grkom, ki na evropskem prvenstvu igrajo brez nekaterih zvezdnikov, si je četa Igorja Kokoškova praktično že zagotovila drugo mesto.

Na prvi tekmi tretjega kola v skupini A je Francija pričakovano visoko premagala Islandijo (115:79), Finci pa so po dveh podaljških užalostili Poljake (90:87).

Če sta bili zmagi nad prvima dvema tekmecema nekako pričakovani, pa je uspeh proti eni od močnejših reprezentanc že nakazal potencial in vrednote slovenske reprezentance. Z nepopustljivostjo se je v zadnji četrtini vrnila v igro, prišla do pomembne zmage, med strelci pa so trije še posebej izstopali - Luka Dončić z 22 točkami, Goran Dragić z 20 in Klemen Prepelič, ki jih je dosegel 16.

V ponedeljek je v skupini A prost dan, naslednjo tekmo pa bodo izbranci selektorja Igorja Kokoškova igrali v torek ob 12.45 proti Islandiji.

Jaka Blažič EuroBasket 2017 EuroBasket 2017 Šport "Pokazati, koliko nas je v hlačah"

Vodili večino tekme

Slovenija je od začetka narekovala ritem igre. Povedla je s 6:0, prednost je po prvi četrtini nadgradila na 25:13, nato sicer nekoliko popustila, saj so nosilci igre odšli po počitek na klop, v zaključku prvega polčasa pa s čvrsto obrambo znova vzpostavila prevlado in odšla na veliki odmor z vodstvom 35:30.

Za razliko od prvih dveh tekem, na katerih je blestel Goran Dragić, je tokrat v prvem delu breme napada nosil 18-letni Luka Dončić, ki je zadel tri trojke in bil po dvajsetih minutah pri 14 točkah. Kapetan Dragić jih je v prvem polčasu zbral osem.

Začetek drugega dela ni bil tako spodbuden. Slovenija je padla v "črno luknjo"; najprej štiri minute sploh ni dosegla koša, v šestih pa je zmogla komaj dva. Grčija je v tem času pobegnila na 45:38, v 29. minuti pa na 56:48.

Slovenija se je v vodstvo vrnila šele v 37. minuti. Luka Dončić je z zabijanjem poskrbel za izenačenje na 66, trojka Eda Murića pa je bila za 69:66. Od tu dalje Grčija ni bila več v ospredju, vse do konca pa povsem blizu. Njeno usodo je zapečatil kdo drug kot kapetan Goran Dragić; najprej je zadel dva prosta meta za 73:70, 22 sekund pred koncem pa je prodrl pod koš in zaključil preko Kostasa Papanikolaoa za 75:70.

Najvišji statistični indeks pri Sloveniji je imel Luka Dončić (22), ki je ob 22 točkah (met iz igre 7:12, trojke 3:7), zbral še pet skokov in tri podaje. Goran Dragić ni zadel trojke (0:2, met iz igre 7:16), imel je še štiri podaje in skoke, Klemen Prepelič pa je zadeval v odločilnih trenutkih. Šestnajst točk je dosegel ob metu 5:9 (trojke 3:6). Pomemben delež pod obročema je prispeval Gašper Vidmar (6 točk, 9 skokov).