3288 ogledov

Dončić v prvi četrtini do 18 točk, nato ostal brez zaključka tekme

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so prepričljivo slavili v gosteh. New Orleans so premagali za 32 točk.

Po katastrofalni predstavi proti Clevelandu, ko Mavericks niso imeli prave možnosti za zmago, so Luka Dončić in soigralci tokrat gostovali v New Orleansu in pokazali povsem drugačen obraz. Pelicans so pred tokratnim obračunom na 23 tekmah v tej sezoni zmagali le šestkrat.

Pri Dallasu je bil pred dvobojem sicer vprašljiv nastop Kristapsa Porzingisa, ki si je v drugem polčasu proti Cavaliers poškodoval gleženj. Skrbi so bile odveč, Latvijec je lahko zaigral, dvoboj pa je odprl s petimi zaporednimi točkami za 5:0 gostov. Domačini so sicer hitro izenačili, a je nato vajeti v svoje roke vzel slovenski zvezdnik. Do polovice četrtine je zbral sedem točk ob metu 3/3, skok in tri asistence, košarkarji iz Teksasa pa so po njegovi trojki povedli z 20:10.

Tudi minuta odmora domače klopi ni mogla ustaviti Slovenca. Ta je nanizal še tri uspešne mete iz igre, nato pa zadel še dvakrat s črte prostih metov. Dallas je četrtino sicer končal z metom 16/22, od tega jih je sedem iz osmih poizkusov zadel Dončić, pri šestih 'zadetkih' pa je uspešno asistiral. Le trije meti so bili tako doseženi brez 'vpletenosti' slovenskega zvezdnika. Gostje so četrtino dobili z 41:24. Luka je zbral kar 18 točk, dva skoka in šest podaj.

Slovenec je odigral vseh prvih 12 minut in je tako na začetku druge četrtine obsedel na klopi. Njegovi soigralci so hitro poskrbeli za +23, a nato nekoliko popustili, ob izidu 48:35 pa je Jason Kidd po seriji tekmečevih košev klical minuto odmora.

Luka se je na parket vrnil šele po polovici četrtine pri +12. Po njegovi sedmi asistenci je zadel Boban Marjanović, ki je v tem obdobju nanizal šest točk in Dallas popeljal do 54:38. Pod vodstvom Ljubljančana, ki se je odločal predvsem za podaje, dve minuti pred odhodom je prišel že do številke 10, je prednost spet narastla na več kot 20 točk.

Prvi polčas se je končal z rezultatom 67:46. Dončić je zbral 22 točk, v svojo statistiko je ob dveh ulovljenih žogah dodal še deset asistenc. Skupno je bil s koši in podajami zaslužen za 46 točk, prav toliko jih je dosegla nasprotna ekipa.

Tretja četrtina ni prinesla spremembe. Luka je sicer ostajal brez doseženega koša, a je po njegovi 14. asistenci Porzingis poskrbel za 80:53.

Dončić je prvi točki v drugem polčasu dosegel šele v drugi polovici četrtine iz prostih metov, a nato še dvakrat uspešno prodrl pod koš in zaključil akcijo. Na klop je sedel že dobri dve minuti pred zaključkom tretjih 12 minut. Te so se končale z izidom 102:75.

Ob visoki prednosti ni bilo nobene potrebe, da bi se Luka vrnil na parket. Ta je tako odigral 'le' 27 minut in pol. Zbral je 28 točk, štiri skoke in 14 asistenc. Iz igre je metal 11/16 (2/5 za tri točke, 4/4 prosti meti). Ob eni ukradeni žogi jih je sicer izgubil kar osem. Njegov +/- (razmerje med doseženimi in prejetimi točkam, ko je posamezni igralec na parketu) je znašal +29. Porzingis je k zmagi dodal 20 točk in 10 ulovljenih žog.

Dallas je iz igre zadel kar 68.7 odstotkov metov (57/83), gre za najboljši dosežek v zgodovini franšize.

Brandon Ingram je bil z 29. točkami prvi strelec tekme, a to ni pomagalo njegovemu moštvu. To je na koncu klonilo s 107:139.

Čančar ob porazu obsedel na klopi

Ekipa Denver Nuggets pa je medtem izgubila proti Orlando Magic s 103:108. Slovenec Vlatko Čančar v ekipi Denverja ni dobil priložnosti za igro.

Za najboljšo predstavo sredinega košarkarskega večera onstran Atlantika pa je poskrbel Grk Giannis Antetokounmpo, ki je z izjemnim prispevkom 40 točk, 12 skokov in devet podaj pomagal branilcem naslova Milwaukee Bucks k zmagi s 127:125 nad Charlotte Hornets.

Sršeni so sicer v areni FiServ Forum v Milwaukeeju v prvem polčasu vodili za kar 18 točk, a so Bucks nadoknadili zaostanek za osmo zaporedno zmago. V napeti končnici, v zadnji četrtini sta si ekipi kar desetkrat izmenjali vodstvo, je imel zaključno žogo zanesljivi Antetokounmpo, ki ni zgrešil zadnjega meta zgolj dve sekundi pred zvokom sirene za zmago domače zasedbe.

Pri gostujočih sršenih je LaMelo Ball dosegel 36 točk, zadel je tudi trojko manj kot šest sekund pred koncem za 125:125.

Napeto je bilo tudi v Bostonu, kjer so domači Kelti za zgolj eno točko z 88:87 ugnali gostujočo Philadelphio. Jayson Tatum je za domače prispeval 26 točk in 16 skokov, kar je njegov osebni rekord v ligi NBA v tem elementu igre.

Predstavo kariere je prikazal Jae'Sean Tate, ki je dosegel 32 točk, kar je največ v ligi NBA, ter 10 skokov, sedem podaj in pet za zmago Houston Rockets s 114:110 proti Oklahoma City Thunder.

Rakete so tako prišle do svoje četrte zaporedne zmage, čeprav z razmerjem petih zmag in 16 porazov še vedno ostajajo na repu lestvice v zahodni konferenci. Le malenkost boljša je z razmerjem šest zmag in 15 porazov gostujoča Oklahoma, za katero je Shai Gilgeous-Alexander vknjižil 39 točk. Oklahoma je vpisala še sedmi poraz po vrsti.