2404 ogledov

Luka čez 30, tokrat brez preobrata

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so doživeli drugi poraz v sezoni. Na njihovem parketu jih je s 127:116 premagal Toronto.

Košarkarji Dallasa so izjemno odprli sezono, na sedmih tekmah so doživeli le en poraz, boljši od Luke Dončića in soigralcev so bili le aktualni prvaki iz Denverja. Kasneje sta sledili še dve zmagi v dveh dneh, proti Charlotte in Orlandu so izbranci Jasona Kidda med tekmo sicer že zaostajali za 15 točk, a nato spreobrnili rezultat. Tokrat so v Teksasu gostovali košarkarji ekipe Toronto Raptors. Edino kanadsko moštvo v ligi NBA je na sedmih dosedanjih dvobojih zabeležilo tri zmage in štiri poraze.

Pri Mavericks je tokrat manjkal odlični novinec Dereck Lively II, ki je obračun izpustil zaradi bolezni. V prvi peterki je namesto njega tekmo začel Dwight Powell.

Gostje so prvo četrtino odprli z dvema trojkama za 6:0, a je nato svoj prvi met izza črte dosegel tudi Dončić. Ta je kasneje še enkrat uspešno izvedel met za tri točke, ob njegovi prvi asistenci pa je trojko zadel še Kyrie Irving. Z njegovim metom se je končal izjemen niz domačih, ki so z delnim izidom 16:2 povedli s 16:8.

V prvih devetih minutah četrtine so se pri Dallasu med strelce sicer vpisali le Dončić, Irving in Derrick Jones Jr., slednji se je po podajah Irvinga izkazal z atraktivnimi zabijanji, zbral je devet točk, eno manj od slovenskega zvezdnika. Mavericks so sicer povedli že s 24:15, a so nato Raptors odgovorili s šestimi zaporednimi točkami.

Po minuti odmora so domači znova povišali prednost, Tim Hardaway Jr. je zaporedoma dosegel pet točk, Dončić pa je po ukradeni žogi dosegel še koš za 31:23. Kmalu zatem je sedel na klop. Zbral je 12 točk, tri skoke, podajo in dve ukradeni žogi.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V drugo četrtino so gostitelji vstopili s prednostjo 33:27, vendar je po dveh minutah in pol že sledilo izenačenje pri 36. točki. Obe ekipi sta delali veliko napak, pri Dallasu so izgubili že kar devet žog. Luka se je v igro vrnil za zadnjih osem minut prvega polčasa pri vodstvu njegovega moštva z 39:38.

Dončić se je v naslednjih minutah izkazal v obrambi z blokado, ki jo je 'prilepil' Avstrijcu Jakobu Pöltlu, nato pa je prišel še do tretje ukradene žoge. Svoje je dodal tudi v napadu s štirimi točkami.

A dvoboj je bil še naprej izenačen. Po prvem košu Richauna Holmesa v dresu Dallasa, prvih sedem tekem ga Kidd ni poslal na parket, tokrat pa je dobil priložnost ob odsotnosti Livelyja, se je na semaforju izpisal rezultat 49:48.

Ekipi sta se nato nekajkrat zamenjali v vodstvu, dobre pol minute pred odhodom na glavni odmor pa je Pascal Siakam popeljal Raptors v vodstvo. Holmes je v naslednjem napadu izgubil žogo, Dončić jo je že skoraj pridobil nazaj, a so sodniki spregledali očitno igranje z nogo Garyja Trenta Jr., ki je s to potezo okroglo usnje uspel poslati do OG Anunobyja, ta pa je postavil končni izid polčasa. Bilo je 62:58 v korist Toronta.

Luka je v svojo statistiko vpisal 16 točk, 5 ulovljenih žog, 4 podaje, tri ukradene žoge in blokado.

Na začetku tretje četrtine je Grant Williams zadel trojko po Dončićevi podaji, Luka pa je nato s košem in dodatnim prostim metom domače popeljal v vodstvo s 66:64.

A nadaljevanje ni bilo najboljše. Domači obrambi je velike preglavice povzročal Siakam, ki je v dobrih petih minutah drugega polčasa dosegel kar 11 točk (skupno že 27), po trojki Anunobyja pa je Toronto celo prišel do takrat najvišjega naskoka na tekmi. Povedel je z 80:73.

Po minuti odmora je Dallas v zaporednih napadih izgubil še dve žogi, Raptors pa so to izkoristili za +11. Dončić je sedel na klop.

Morebitni povratek sta pred zadnjimi tremi minutami četrtine nakazala Hardaway Jr. s trojko in Jaden Hardy, ki je po uspešni obrambni akciji domačih v napadu prodrl pod koš in zadel za 81:87.

Kasneje se je Dallas približal že na pet točk zaostanka, a so jih nato prav toliko v nizu v napadu dosegli 'Kanadčani'. Mavericks niso več prišli bližje tudi zaradi slabega izvajanja prostih metov, v zadnjem delu četrtine so zadeli le enega iz petih poizkusov (Maxi Kleber 1/4, Dante Exum 0/1). Pred zadnjimi 12 minutami so domači tako zaostajali z 88:99.

Mavericks so zadnjo četrtino preko Irvinga uspešno odprli v napadu, a so pri Torontu na vsak koš domačih znali tudi odgovoriti. Pred zadnjimi sedmimi minutami je bilo 104:114, nato pa so gostje še pred polovico četrtine k prednosti dodali pet točk (104:119).

Luka DOnčić | Avtor: Profimedia Profimedia

Luka je v naslednjih dveh napadih znižal zaostanek na 108:120, v tretjem pa mu sodniki iz 'neznanega razloga' niso priznali koša in posledično dodatnega prostega meta, ampak so menili, da je bil prekršek nad njim storjen še pred metom. Dončić je tako dobil na voljo le dva prosta meta, drugega je zgrešil. Namesto morebitnih treh točk je tako dosegel le eno.

Dallas se je dve minuti pred koncem po košu Slovenca približal na devet točk zaostanka. Bližje ni šlo. Na koncu je Toronto slavil s 127:116. Raptors so dominirali pod obročema, poznala se je odsotnost Livelyja, z odličnim napadalnim skokom (15) in številnimi točkami iz 'rakete' pa so tehtnico nagnili v svoj prid. Domači so izgubili 15 žog, Dončić od tega štiri.

Ta je z metom 11/26 (2/10 za tri točke, 7/10 prosti meti) zabeležil 31 točk. K temu je dodal še sedem skokov, osem podaj, kar štiri ukradene žoge in blokado. Irving je zbral 22 točk, Hardaway Jr. 17, Jones Jr. pa 15. Slednji je vse točke dosegel v prvem polčasu.

Dallas je uspešno zaustavil Scottieja Barnesa, ki je dosegel 14 točk, a imel tudi toliko skokov. Siakam se je ustavil pri 31. točkah, Anunoby pri 26.

Dallas, ki je na dosedanjih tekmah dosegel šest zmag in doživel dva poraza, bo naslednjo tekmo igral v noči na soboto, ko bo v domačem American Airlines Centru gostil Los Angeles Clippers (3-4).

Harden debitiral za Clippers

Kalifornijska zasedba je danes klonila v Brooklynu s 93:100, prvo tekmo zanjo pa je odigral James Harden. Štiriintridesetletni branilec je za LA Clippers v slabih 12 minutah dosegel 12 točk, najbolj učinkovit pa je bil Paul George s 24 točkami.

V noči na četrtek je bilo na sporedu še 12 tekem. Vodilna ekipa zahodne konference in zadnji prvaki lige NBA iz Denverja so na krilih Nikole Jokića po pravi srhljivki premagali Golden State Warriors s 108:105. Srbski center je dosegel 35 točk, pobral 13 žog pod obročema in zbral pet podaj, medtem ko je bil pri bojevnikih najbolj učinkovit Stephen Curry s 23 točkami.

V vzhodni konferenci se je na prvo mesto prebila Philadelphia, ki je premagala Boston s 106:103. Za ekipo iz mesta bratske ljubezni je - ob le enem porazu - to šesta zmaga v tej sezoni, na drugem mestu so kelti (5-2). Pri gostiteljih sta blestela Joel Embiid s 27 točkami, 10 skoki in štirimi asistencami ter Tyrese Maxey s 25 točkami, pri osmoljencih iz Bostona pa je bil najbolj razpoložen latvijski velikan Kristaps Porzingis z 29 točkami.

San Antonio je v kultni dvorani Madison Square Garden v New Yorku klonil s 105:126. Pri kratkohlačnikih so bili najbolj razpoloženi Jalen Brunson s 25, RJ Barrett s 24 in Julius Randle s 23 točkami, pri ostrogah pa Jeremy Sochan s 16 točkami. Francoski čudežni deček Victor Wembanyama je - ob slabem metu 4-14 - dosegel 14 točk za ekipo iz Teksasa.

Milwaukee je na domačem parketu po hudem boju strl odpor Detroita s 120:118. Damian Lillard je za gostitelje dosegel 34 točk, "grški čudak" Giannis Antetokounmpo pa je za zmago prispeval 15 točk, devet skokov in pet podaj. Pri batih sta bila najbolj učinkovita Cade Cunningham s 34 in Marcus Sasser s 26 točkami.

Rakete iz Houstona so povozile oslabljene jezernike iz Los Angelesa - manjkali so poškodovani Anthony Davis, Jarred Vanderbilt, Gabe Vincent in Jaxson Hayes - in visoko zmagale s 128:94. Pri teksaški ekipi je bil najbolj razpoložen Jalen Green z 28, pri kalifornijski pa Japonec Rui Hachimura s 24 točkami.

Oklahoma je doma ugnala Cleveland s 128:120, prvo ime dvoboja pa je bil - ob sijajnem metu 15-22 - Shai Gilgeous-Alexander s 43 točkami. Sacramento je po podaljšku premagal Portland s 121:118, Washington je zmagal v Charlottu s 132:116, Indiana pa je bila na domačem parketu boljša od Utaha s 134:118.

* Izidi:
Dallas Mavericks - Toronto Raptors             116:127
(Luka Dončić: 31 točk, 8 podaj, 7 skokov, 4 ukradene žoge v 38:24 minute za Dallas)
Denver Nuggets - Golden State Warriors         108:105
(Vlatko Čančar zaradi poškodbe ne igra Denver)
Charlotte Hornets - Washington Wizards         116:132
Indiana Pacers - Utah Jazz                     134:118
Philadelphia 76ers - Boston Celtics            106:103
Brooklyn Nets - LA Clippers                    100:93
New York Knicks - San Antonio Spurs            126:105
Chicago Bulls - Phoenix Suns                   115:116 (podaljšek)
Houston Rockets - Los Angeles Lakers           128:94