1937 ogledov

Luka ni zadeval, a vseeno našel način za uspeh ekipe

luka dončić Reševalni pas/Twitter
Mavericks so po zaostanku ob polčasu pred domačimi gledalci premagali Philadelphio s 109:91.

Košarkarji Dallasa so serijo domačih tekem zaključili proti Philadelphiji. Gostje so sicer zaigrali brez svojega prvega centra Joela Embiida, a se to v uvodnih minutah ni poznalo. Ekipi sta bili izenačeni. Domači so izgubili šest žog, od tega Luka Dončić tri, njihovi nasprotniki le eno. A 76-ers si niso priigrali lepše prednosti, saj iz igre niso bili dovolj natančni.

Po dobri polovici prve četrtine je bil tako na semaforju izpisan rezultat 10:11, po sedmih zaporednih točkah Tobiasa Harrisa, zadel je tudi edino trojko Philadelphie iz desetih poizkusov, pa so gostje v zadnjo minuto vstopili s prednostjo 20:16. Dončić je nato zadel štiri od petih prostih metov in domače pred drugo četrtino približal na dve točki zaostanka. Dallas je povsem izgubljal bitko pod obroči, 76-ers so zbrali 10 ofenzivnih skokov, gostitelji nobenega.

Košarkarji iz mesta bratske ljubezni so po košu in dodatnem prostem metu Bena Simmonsa povedli s 37:29, ob odsotnosti mladega slovenskega zvezdnika, ki je sredi četrtine znova sedel na klop, pa je prednost narastla že na 12 točk. Ta se je po vrnitvi Dončića nekoliko zmanjšala, prispeval je dve asistenci, ob polčasu pa je bilo 41:50. Luka je do glavnega odmora zbral 11 točk, tri skoke in štiri podaje.

Teksačani so bolje odprli tretjo četrtino. Dončić je prispeval tri asistence, Dallas pa se je po skoku v napadu in zabijanju Dwighta Powella približal na 50:53. Gostujoči trener Brett Brown je nalet domačih poskušal zaustavil z minuto odmora, a mu to ni uspelo. Luka je s tremi prostimi meti izenačil, po hitrem protinapadu, ki ga je zaključil Powell, pa so Mavericks tudi povedli s 57:55. Brown je še drugič v slabih petih minutah tretjega dela igre zahteval prekinitev za nasvete svojim igralcem.

Powell je v tretji četrtini ob metu 5/6 dosegel deset točk, ujel nekaj žog v napadu, predvsem po zaslugi Kanadčana pa so domači pred zadnjimi 12 minutami vodili s 73:66. Nato je na sceno stopil še Boban Marjanović in s šestimi zaporednimi točkami poskrbel za 81:71. Dva koša je dosegel ob izteku napada, tretjega pa po skoku v napadu.

Dončić je po vrnitvi na parket še naprej uspešno podajal, po njegovi 12. asistenci za trojko Maxija Kleberja pa je bilo že +15 (99:84) za Dallas.

Do konca je ostalo še nekaj več kot štiri minute. Philadelphiji se je popolnoma ustavilo v napadu, zmagovalec je bil odločen, ostalo je le vprašanje za koliko bodo domači slavili. Končalo se je s 109:91.

Dončić, ki je zaključek tekme že spremljal s klopi, je ob slabem metu iz igre (4/15) zbral 19 točk. Če že ni zadeval, pa je vseeno našel način, da svoji ekipi pomaga do zmage. V svojo statistiko je tako vpisal 8 ulovljenih žog in ključno tudi 12 podaj. Devetnajst točk je sicer dosegel tudi Powell ob 12 skokih, 16 točk je zbral Dorian Finney-Smith. Pri gostih se je Harris ustavil pri 20 točkah.

"Doživeli smo nekaj težkih porazov. To je lepa zmaga. Potrebovali smo jo," je po koncu tekme dejal Dončić.

Dallas je tako niz šestih zaporednih domačih tekem ob začetku leta 2020 končal s tretjo zmago v januarju. "Odlično smo končali niz domačih tekem. Raje bi videli, da bi zmagali še tekmo ali dve več, ampak smo, kjer smo," je po koncu povedal trener Dallasa Rick Carlisle.