2809 ogledov

Luka se je vrnil s trojnim dvojčkom, zanj je rabil le tri četrtine

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so ob vrnitvi Luke Dončića visoko premagali San Antonio s 144:119.

Po pričakovanjih je Luka Dončić, ki je v zadnjem času sicer v povprečju igral več kot 40 minut na dvoboj, izpustil le eno tekmo. Po visokem porazu proti Houstonu, ko se njegovi soigralci niso znašli brez Slovenca, je bil 24 ur kasneje znova v kadru na domačem dvoboju s San Antoniom. Ta je v tej sezoni zbral le štiri zmage in je najslabša ekipa Zahoda, v ligi pa ima slabši izkupiček le še Detroit.

Dallas še vedno igra zelo oslabljen, pri Spurs pa je tokrat manjkal prvi pick letošnjega nabora Victor Wembanyama, ki se je poškodoval na ogrevanju.

Gostje so se dobro upirali v prvi polovici četrtine, po izidu 13:17 je Luka dosegel koš, ob tem pa prišel tudi do dodatnega prostega meta s katerim je prišel do svoje osme točke. Ob tem je bil uspešen tudi pri lovljenju žog, v prvih šestih minutah je namreč zbral že štiri skoke.

Že prej je postal sedmi najboljši strelec v zgodovini franšize iz Dallasa. Prehitel je namreč Jasona Terryja (9.953 točk), pred njim so ostali le še Michael Finley (12.389), Derek Harper (12.597), Mark Aguirre (13.930), Rolando Blackman (16.643) in Dirk Nowitzki (31.560).

Gostitelji so v zaključku četrtine tekmecu pobegnili z delnim izidom 12:0, šest sekund pred koncem prvih 12 minut pa je Dončić v svojo statistiko s črte prostih metov vpisal še 17. in 18 točko na tekmi. Postavil je izid 40:29, da je pri njem tudi ostalo, pa je poskrbel z blokado ob metu Keldona Johnsona, ki je poskušal prehiteti sireno.

Nato je slovenski zvezdnik prvič na tekmi dobil na voljo počitek, njegovi soigralci pa niso bili uspešni. Na parket je tako moral stopiti pri prednosti petih točk, bilo je 52:47.

San Antonio se je nato s trojko celo približal le na dve točki zaostanka, a je Dončić po minuti odmora najprej prišel do svoje četrte asistence ob uspešnem metu za tri točke A. J. Lawsona, nato je žogo skozi obroč poslal tudi sam, sledila pa je še podaja za nov koš Lawsona, ki je poskrbel za 59:50.

Žilavi gostje iz južnejšega dela Teksasa se niso predajali, po seriji košev pa so dobre tri minute pred koncem polčasa prišli le na točko zaostanka. S petimi zaporednimi točkami je odgovoril Dončić, na semaforju pa se je izpisal rezultat 67:61. Ostali sta še natanko dve minuti do glavnega odmora.

Luka je v prvih dveh četrtinah že zbral 25 točk, 9 skokov, 6 asistenc in blokado. To je zadoščalo za prednost 72:66.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Po pol minute drugega polčasa je s košem 'od table' poskrbel za +8, po njegovi novi podaji pa je s trojko razliko še povišal Grant Williams. Legendarni Gregg Popovich je že po vsega dveh minutah tretje četrtine tako vzel minuto odmora.

A nasveti najuspešnejšega trenerja po številu zmag v ligi NBA niso zalegli. Po vrnitvi obeh ekip na parket so mete za tri točke namreč v zaporedju dosegli Williams, Dončić in Derrick Jones Jr., ki so tako Dallas popeljali do 88:68.

Na polovici četrtine sta slovenskega zvezdnika od novega trojnega dvojčka delila le še en skok in ena podaja. Deveto asistenco je Luka vpisal ob trojki znova razpoloženega Avstralca Danteja Exuma. Ta je prvič na dvoboju poskrbel za naskok +21.

Razlika je kasneje še naraščala. Dončić je tako minuto in pol pred koncem četrtine poskrbel za 113:85. Ob tem je imel v svoji osebni statistiki že 39 točk, 12 skokov, 9 podaj, blokado in dve ukradeni žogi.

Deseta asistenca je sledila 24 sekund pred iztekom časa v tretjem delu igre, ko je akcijo z atraktivnim zabijanjem dokončal Dwight Powell. S tem je Luka prišel do šestega trojnega dvojčka v sezoni, 62. v NBA karieri in šestega na tekmah s San Antoniom.

V zadnjo četrtino so Mavericks krenili s 117:86, ob visoki prednosti pa je hitro postalo jasno, da se Slovenec ne bo več vrnil na parket. Enajst točk mu je zmanjkalo do meje 10.000 točk v karieri, ki jo bo najverjetneje tako presegel ža na naslednji tekmi.

Na parketu so se v zadnjih minutah 'potili' košarkarji, ki ponavadi ne dobijo večje minutaže. Vse je bilo odločeno, čakalo se je le na končni rezultat. Ta je bil 144:119.

Dončić je do omenjenih 39 točk prišel z metom 13/27 (5/10 trojke, 8/11 prosti meti). Še šest košarkarjev Dallasa je preseglo mejo desetih točk: Tim Hardaway Jr. (23), Exum (20), Lawson (17), Powell in Williams (oba 14) ter Jones Jr. (11).

Pri San Antoniu je Jeremy Sochan vknjižil 23 točk, Johnson pa 16.

Detroit izenačil neslavni rekord

Za San Antonio je to bil 22. poraz na zadnjih 23 tekmah. Še daljši niz porazov pa ima Detroit, ki je v pretekli noči niz negativnih izidov podaljšal na 26 tekem, s tem pa izenačil neslavni rekord lige NBA. Boljši so bili Brooklyn Nets s 126:115. Pri Brooklynu, za katerega je tako kot pri Dallasu kar sedem igralcev doseglo dvomestno število točk, je bil najučinkovitejši Mikal Bridges z 29.

LeBron James pa je v pretekli noči dosegel 40 točk pri zmagi Los Angeles Lakers na gostovanju v Oklahoma Cityju. Končni izid je bil 129:120, Lakers pa so s tem prekinili niz štiri zaporednih porazov.

Oklahoma City je zdaj na tretjem mestu zahodne konference, pred njimi so Denver Nuggets (21-10), ki so v pretekli noči s 102:95 premagali Charlotte Hornets. Prvi strelec Denverja je bil Michael Porter z 22 točkami, srbski center Nikola Jokić je bil eno podajo oddaljen od trojnega dvojčka, dosegel je 18 točk, deset skokov in devet podaj.

V zahodni konferenci na vrhu ostaja Minnesota, ki je s pomočjo 34 točk Anthonyja Edwardsa ter 21 točk in 17 skokov Rudyja Goberta premagala Sacramento Kings 110:98.

Na vzhodu pa sta v pretekli noči zmagali obe vodilni moštvi. Boston Celtics (22-6) so bili s 30 točkami Jaysona Tatuma s kar 145:108 boljši od Los Angeles Clippers, drugouvrščeni Milwaukee Bucks (22-7) pa so z 28 točkami Giannisa Antetokounmpa s 130:111 premagali New York Knicks.