6594 ogledov

Neverjetni Luka spet čez 50, odločil pa je z obrambo

Luka Dončić Profimedia
Dallas je gostoval pri San Antoniu in prišel do šeste zaporedne zmage. Po napeti končnici se je končalo s 126:125.

Dallas Mavericks so na zadnji dan leta 2022 ostali v mejah zvezne države Teksas, odpotovali so za ameriške razmere borih 440 kilometrov južneje v San Antonio, kjer jih je ob 18. uri po lokalnem času čakal dvoboj s Spurs. Ti so v celotni sezoni pred tokratnim obračunom zabeležili le 12 zmag in se nahajajo na predzadnjem mestu v zahodni konferenci, Luka Dončić in soigralci pa so v tekmo vstopili s petimi zaporednimi zmagami, ki so jih popeljale do razmerja 20-16.

Dallas je do tega dosežka prišel brez poškodovanih Maxija Kleberja, Josha Greena in Doriana Finney-Smitha, med uspešno serijo pa so med drugim na posameznih tekmah manjkali tudi Kemba Walker, Frank Ntilikina in Reggie Bullock. A vse je z izjemnimi predstavami nadoknadil Dončić, ki je v povprečju v tem obdobju zbral po 40.4 točke, 11.8 skoka in 10.4 podaje.

"Cilj je Dončića zadržati pod 50. doseženimi točkami," se je pred dvobojem sicer pošalil prvi mož na klopi San Antonia Gregg Popovich, po števlu zmag sicer najuspešnejši trener v zgodovini lige NBA.

Luka je dosegel prve štiri točke gostov, obakrat je izenačil rezultat, a so se nato domači odlepili z delnim izidom 9:2. Dončić je nato reči vzel v svoje roke, na polovici četrtine je najprej blokiral met Jeremyja Sochana, zadel trojko v napadu, po še eni uspešni obrambi Dallasa pa je ob prekršku zadel in z dodatnim prostim metom znova poskrbel za izenačenje.

Po njegovem novem košu je Dallas prvič povedel pri 20:18, sledila je še njegova trojka.

Luka je bil nezaustavljiv. V prvi četrtini je skupno zbral kar 22 točk. Iz igre je zadel osem od 11 metov (3/3 za tri točke, 3/5 prosti meti) in k temu dodal še po skok, podajo, blokado in ukradeno žogo. Prvih 12 minut se je končalo z izidom 32:30.

Začetek druge četrtine je slovenski zvezdnik tradicionalno presedel na klopi. Ekipi sta se iz napada v napad menjali v vodstvu, nato je San Antonio s trojko olimpijskega prvaka iz Tokia Keldona Johnsona povedel z 51:47. Pet minut pred koncem prvega polčasa se je Luka na parket vrnil prav ob tem rezultatu.

Že v prvem napadu je zadel od 'table', sledila je podaja za trojko Ntilikine, kasneje pa je bil tudi sam natančen izza črte za 58:58. Ostale so še tri minute druge četrtine.

Dobro minuto pred odhodom na glavni odmor je slovenski as zadel še peto trojko iz prav toliko poizkusov in Dallas pri tem vrnil v vodstvo. Edini met za tri točke v prvem polčasu je nato zgrešil ob zvoku sirene, ki je označila konec četrtine. Mavericks so vodili z 68:64.

Dončić je ob izjemnem metu 11/16 (5/6 trojke, 3/5 prosti meti) zbral že 30 točke in bil tako od svojega povrečja oddaljen le še 3.7 točke. Vknjižil je še skok in tri asistence.

Po dveh minutah tretje četrtine je Luka dosegel svoj prvi koš v drugem polčasu, pred tem je pobral še dva skoka v obrambi in podal za koš Bullocka.

Po njegovi naslednji asistenci, ob prodoru na koš se je odločil za podajo nazaj 'čez glavo', se je na semaforju izpisal izid 77:68. Met za tri točke je pri tem zadel Christian Wood. Popovich se je odločil za minuto odmora.

Ta ni pomagala, Dončić in Wood sta še naprej odlično sodelovala, prvi je zbral še dve asistenci, drugi pa je najprej zadel trojko, nato pa z zabijanjem zaključil še 'alley-oop'. Ob tem so Mavericks povedli s +17.

Nadaljevanje je bilo nekoliko uspešnejše za domače, ki so se približali na devet točk zaostanka. Luka je s prostima metoma prišel do 39. in 40. točke za 97:86, nato pa je še naprej uspešno zbiral podaje. V tretji četrtini jih je v svojo statistiko vpisal kar šest, skupno pa že 9. Postavil je sicer še en rekord franšize iz Dallasa. To je bila namreč že njegova 23. tekma z vsaj štiridesetimi točkami, 22 jih je v preteklosti zbral Mark Aguirre.

Tudi zadnji koš v tretjih 12 minutah je pripadel Slovencu. Ta je sekundo pred koncem tega obdobja igre zadel za 103:93.

Prve štiri minute zadnje četrtine je obsedel na klopi. San Antonio se je sicer približal, po skoku v napadu je Avstriejc Jakob Pöltl zadel za 104:109. Jason Kidd je bil slabih sedem minut pred koncem prisiljen vzeti 'timeout'.

Po posvetu na klopi je Dončić zadel trojko, vendar je na drugi strani novinec Sochan nanizal štiri točke. Sodniki niso dosodili prekrška nad Spencerjem Dinwiddiem, Pöltl pa je z dvema prostima metoma domače približal le na točko zaostanka. Na semaforju je ostalo še pet minut in pol.

V naslednji minuti je bil izjemni Slovenec še dvakrat uspešen iz igre, po njegovem drugem košu za 116:113 je Popovich znova sklical posvet na klopi. Po vrnitvi na parket so njegovi izbranci izgubili žogo, Wood pa je s trojko Dallas popeljal do +6. Prednost bi lahko povišal še Ntilikina, a je njegov met izza črte zgrešil cilj.

V zadnji dve minuti je Dallas po košu Pöltla vstopil le z dvema točkama prednosti. Dwight Powell je zadel enega od dveh prostih metov. Sochan je zgrešil met, a je Pöltl pobral novo žogo v napadu in pri tem poskrbel, da je San Antonio v zadnji četrtini dobival skok s kar 19:2. Avstrijec je s prostima metoma poskrbel za -1.

Ključni obrambni potezi Dončića

Domači so imeli v naslednjem napadu priložnost, da povedejo, a je Luka prestregel žogo, napad pa je zaključil Ntilikina za 124:121. Sochan je na drugi strani parketa zadel prosta meta.

Mavericks so krenili v napad, a izgubili žogo, Sochan pa je poskušal Spurs vrniti v vodstvo ob Dončiću, ki pa ga je ob prodoru in metu na koš dovolj dobro oviral in do žoge so pa odboju prišli gostje. Ti so šest sekund pred zadnjim piskom sirene vzeli minuto odmora.

Sledil je hiter prekršek nad Dončićem. Ta je do takrat proste mete izvajal 7/11, zadel je oba za 126:123. Še četrtič v karieri je dosegel ali presegel mejo petdesetih točk.

San Antoniu so na voljo ostale še štiri sekunde in pol. Po dveh domačih 'timeoutih', po prvem so pri Dallasu dobro preprečili izvajanje iz avta, so gostitelji spravili žogo do Treja Jonesa, Ntilikina je nad njim storil prekršek.Jones je zadel prvi prosti met in namerno zgrešil drugega in prišel do skoka, ob tem je Bertans dobil osebno napako.

Jones zgrešil odločilen prosti met

Jones je bil tokrat natančen v prvo, v drugo pa je zgrešil. Dončić je pobral skok, nad njim pa je bil storjen prekršek. Sekundo in pol pred koncem je nato tudi Slovenec zgrešil prvi met s črte prostih metov, ob tem, da domači niso imeli več na voljo minut odmora, pa namerno zgrešil tudi drugega. Po njem je celo sam pobral žogo. Čas se je iztekel.

Tekmo je končal pri 51 točkah, s tem je izenačil svoj drugi najboljši dosežek v ligi NBA. Za povrh vsega je pokvaril 'cilj', ki so si ga pred tekmo v šali zastavili pri San Antoniu.

Iz igre je metal 18/29 (62.1-odstotno), od tega za tri točke 6/10. Zadel je 9 od 15 prostih metov. Prišel je še do šestih skokov, devetih asistenc, blokade in kar štirih ukradenih žog, izgubil ni nobene.

Wood je k zmagi dodal 25 točk, Tim Hardaway Jr. pa 14.

Pri Spurs je Keldon Johnson zbral 30 točk, Sochan 20, Pöltl 19 ob 15 ulovljenih žogah, nesrečni Jones, ki je pred tokratnim dvobojem 88-odstotno izvajal proste mete, a zgrešil ključnega za podaljšek, pa 18 točk.

Dragić izpustil tekmo proti Clevelandu

Ponoči je igral tudi Chicago Gorana Dragića, a slednjega ni bilo v ekipi. Cleveland se je v Illinoisu veselil zmage s 103:102. Caris LeVert je za zmagovalce dosegel 23 točk. Chicago je sicer imel priložnost za zmago, a je DeMar DeRozan zgrešil zadnji met, z 21 točkami pa je bil najboljši igralec svoje ekipe.

Izjemno serijo pa ima trenutno nekdanji Dragićev klub Brooklyn, ki je dosegel 11. zaporedno zmago. S 123:106 "je padel" Charlotte. Kyrie Irving je dosegel 28 točk, Kevin Durant 23. S 24. zmago v sezoni je Brooklyn drugi na vzhodu. Na nasprotni strani je LaMelo Ball v statistiko dodal 23 točk in 11 podaj, Mason Plumlee pa 22 točk in 10 skokov.

Minnesota Timberwolves pa je izgubila že šestič zaporedoma. S 116:104 je morala priznati premoč najslabši ekipi v ligi Detroitu, za katerega je Bojan Bogdanović dosegel 28 točk. S tem je postal hrvaški košarkar z največ točkami v ligi NBA. Z 9835 točkami je s prvega mesta zrinil legendarnega Tonija Kukoća.

Joel Embiid je dosegel peti trojni dvojček v karieri za zmago Philadelphie s 115:96 nad Oklahomo. Embiid je dosegel 16 točk, 13 skokov in 10 podaj. Ja Morant je ob zmagi Memphisa proti New Orleansu s 116:101 dosegel 32 točk. Julius Randle pa je s 35 točkami in 12 skoki popeljal New York do zmage v Houstonu s 108:88.

Indiana pa je s 131:130 ugnala Los Angeles Clippers, za katere je 45 točk dosegel Paul George.