9477 ogledov

Nora predstava Dončića, 50 točk ob odločilni trojki

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so ob izjemni predstavi Luke Dončića zmagali v Houstonu s 112:106.

V obračunu dveh zasedb iz Teksasa so Dallas Mavericks gostovali pri Houston Rockets, ki sodijo med najslabša moštva v ligi NBA. Slednji so sicer dobili doslej edini medsebojni dvoboj v tej sezoni. Takrat je Luka Dončić izpustil tekmo, njegovi soigralci pa so nato povsem razočarali. Dallas je v dvoboj tokrat krenil z devetega mesta v zahodni konferenci (16-16), Houston s 15., zadnjega na Zahodu (9-22).

Gostje so tekmo odprli s trojko Reggieja Bullocka, nato pa je vseh pet točk Dallasa do polovice četrtine dosegel slovenski as. Houston je medtem prišel do vodstva s 14:8. Sledila je Dončićeva druga asistenca, Christian Wood je njegovo podajo ujel v zraku in jo zabil skozi obroč, ob tem je bil nad njim storjen še prekršek. Z dodtanim prostim metom je Mavericks približal na -3.

Dve minute pred koncem četrtine je Luka zadel svoj četrti od osmih metov iz igre, po njegovem prodoru pod koš in metu z odbojem od 'table' je bil izid na semaforju po dolgem času izenačen. Gostje so prevzeli pobudo, kmalu pa tudi vodstvo po tretji podaji Dončića in košu Tima Hardawayja Jr.

Mavs so četrtino sklenili z delnim izidom 7:0, s trojko je niz dokončal slovenski zvezdnik, ki je zadel za 30:24. Skupno je zbral že 14 točk, k temu je dodal dva skoka, tri asistence in dve ukradeni žogi. V slednjem elementu je že presegel svoje povprečje (1.6).

Prvo polovico druge četrtine je znova presedel. A njegovo vlogo je prevzel v minuli sezoni član Houstona Wood, ta je s trojko Dallas po dveh minutah in pol popeljal do +11, sledila je še njegova blokada v obrambi, skupno je na tekmi zbral štiri. Pri zoastanku 27:38 je trener Raket Stephen Silas, ki je ob prihodu Dončića v ligo še bil član strokovnega štaba pri Mavericks, vzel minuto odmora.

A ta ni pomagala, ob precejšnjem številu poškodb pri Dallasu, manjkali so pomembni člani Josh Green, Maxi Kleber in Dorian Finney-Smith, sta se s košema izkazala tudi McKinley Wright IV in Theo Pinson. Slednji je zadel svojo drugo trojko ob podaji Dončića, ki se je medtem vrnil na parket. Ko je Slovenec dosegel svoj prvi koš v drugi četrtini, je Dallas povedel s 54:41.

Kasneje je košarkarjem Dallasa nekoliko popustila osredotočenost, Luka je izgubil dve žogi, enkrat so mu jo ukradli, drugič pa pri izvajanju po košu domačih ni povsem stopil z igrišča ter žogo v igro vrnil na nepravilen način. Hardaway Jr. je prejel tehnično napako, Houston pa se kljub vsemu ni uspel pretirano približati. Na glavni odmor je tako tekmec iz severnejšega dela Teksasa odšel z naskokom 61:50.

Dončić je zbral 18 točk, dve ulovljeni žogi in 6 podaj.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Drugi polčas je Dallas odprl z metom 1/8, gostiteljem pa je uspel delni izid 14:4 preden je Jason Kidd reagiral in zahteval 'timeout'. Vse štiri točke gostov je sicer dosegel Dončić, najprej je bil polovično uspešen s črte prostih metov, nato je dodal še trojko. Rakete so se približale na 64:65.

Luka je po vrnitvi na parket zadel iz obrata, a je po trojki Jabarija Smitha Jr. Houston prevzel vodstvo. Dončić je nato izenačil na 69:69. V prvi polovici tretje četrtine je bil edini strelec Dallasa, skupno je dosegel osem točk.

Šele po slabih sedmih minutah in pol je pri gostih zadel nekdo brez šumnikov v priimku. Po Slovenčevi sedmi asistenci je za trojko za +1 takrat poskrbel Frank Ntilikina. Francoz in Slovenec sta vse skupaj ponovila še enkrat za prednost s 76:75. Slednji je dve minuti in pol pred koncem četrtine s prostih metov dosegel še 30. in 31. točko.

Ekipi sta se še nekajkrat zamenjali v vodstvu, Dallas pa je nekoliko popustil v zadnji minuti četrtine. Ta se je končala s prednostjo domačih s 84:81. Dončić je zbral že 33 točk.

Tokrat je ostal na parketu tudi na začetku četrte četrtine in takoj zadel trojko za novo izenačenje. Še vedno sta bila z Ntilikino edina strelca Dallasa v drugem polčasu. Slovenec je dosegel 18 točk, Ntilikina 5.

Dončić je bil nezaustavljiv, osem minut pred koncem je dosegel mejo 40 točk. V naslednjem napadu je znova zadel za izenačenje, po njegovi deveti podaji je Davis Bertans Dallas s trojko popeljal do +3, po deseti pa je Spencer Dinwiddie poskrbel za 100:94. Slovenec je nato z izjemo potezo še povišal prednost.

Pet minut pred koncem se je po njegovi trojki na semaforju izpisal izid 105:97. Izgledalo je, da je Dallas na dobri poti do uspeha, vendar se je naenkrat vse ustavilo. V naslednjih dveh minutah so gostitelji dosegli sedem točk, gostje pa na drugi strani igršča žoge niso uspeli poslati skozi obroč.

To se je spremenilo po minuti odmora. Nekdanji član Olimpije Bertans je namreč poskrbel za 108:104, Houston pa se je kasneje približal na dve točki zaostanka. Obe moštvi sta imeli težave v napadu, košev ni in ni bilo več.

Kot prvi je bil še enkrat več uspešen Donćić. Devetnajst sekund pred koncem je namreč zadel trojko z velike razdalje za 111:106, pri tem je prišel do meje petdesetih točk. To številko je dosegel drugič v karieri in se s tem pri Dallasu izenačil z legendarnim Dirkom Nowitzkim.

Houston je naslednji napad zapravil, žogo je pobral Hardaway Jr., ki je po hitrem prekršku izvajal prosta meta. Enega je zadel za končnih 112:106.

Luka je ob metu iz igre 17/30 (11/18 za dve točki, 6/12 za tri, 10/12 prosti meti) vknjižil 50 točk, le eno manj od osebnega rekorda. K temu je dodal 8 skokov, 10 asistenc, 3 ukradene žoge. Pri Dallasu, ki je v drugem polčasu zbral 51 točk, od tega Dončić 32, sta dvomestno številko pri doseženih točkah presegla le še Dinwiddie in Bertans. Oba sta se ustavila pri 11. Slovenec je zadel 17 metov iz igre, vsi njegovi soigralci skupaj pa 19.

Pri Houstonu je Smith Jr. zabeležil 24, Jalen Green pa 23 točk.

Dragić znova do zmage v zadnji sekundi

Zmago na gostovanju je v pretekli noči zabeležil tudi Chicago, ki je s košem DeMarja DeRozana v zadnji sekundi s 118:117 premagal New York Knicks. Zach LaVine je dosegel 33 točk za tretjo zmago v vrsti za Chicago, ki je z izkupičkom 14:18 na 11. mestu vzhodne konference.

Goran Dragić je v malo manj kot 18 minutah igre za bike dosegel devet točk, enkrat pa je podal. Na drugi strani je RJ Barret za New York dosegel 44 točk.

Ekipe v najmočnejši košarkarski ligi na svetu so v pretekli noči odigrale 11 tekem. Med njimi je bil tudi Denver, za katerega pa slovenski reprezentant Vlatko Čančar ni stopil na parket. K domači zmagi s 120:107 proti Portland Trailblazers je največ prispeval srbski center Denverja Nikola Jokić z 29 točkami in 11 podajami.

Denver je z izkupičkom 20-11 na prvem mestu zahodne konference. Naslednja tekma ga čaka v noči z nedelje na ponedeljek, ko bo doma gostil Phoenix. Chicago pa naslednja tekma čaka v noči s ponedeljka na torek, ko se bo doma pomeril s Houstonom.

V pretekli noči pa je svojo 23. zmago zabeležilo vodilno moštvo vzhodne konference in lige Boston Celtics. S 121:109 so doma premagali Minnesoto Timberwolves. Jaylen Brown s 36 točkami in Jayson Tatum s 30 sta bila prva strelca keltov, za Minnesoto je bil najučinkovitejši Anthony Edwards s 30 točkami.

S tem je Boston prehitel Milwaukee (22-10), ki je izgubil na gostovanju pri Brooklyn Nets (21-12) s 100:118. Tudi 26 točk, 13 skokov in sedem podaj Giannisa Antetokounmpa ni bilo dovolj za zmago Milwaukeeja.

Dvajseti zmagi v sezoni sta v pretekli noči zabeležili drugo in tretje moštvo zahoda, Memphis (20-11) in New Orleans (20-12). Memphis je bil v gosteh s 125:100 boljši od Phoenixa, New Orleans pa je s 128:125 zmagal na gostovanju v Oklahomi. Poraza Oklahome ni mogel preprečiti niti Shai Gilgeous-Alexander s 44 točkami.

Med odmevnejšimi v pretekli noči pa je bila tudi zmaga Philadelphie (19-12) doma proti Los Angeles Clippers s 119:114. Za domače moštvo je Joel Embiid dosegel 44 točk.