3613 ogledov

Maščevanje uspelo, Dončić zadel ključna prosta meta

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so na drugi zaporedni tekmi v gosteh pri Minnesoti slavili s 104:99.

Luka Dončić je bil pred dvema dnevoma izključen na dvoboju z Minnesoto, s tem pa se je končal njegov rekordni niz 36 tekem z vsaj dvajsetimi doseženimi točkami. Prvič v sezoni je ostal pod to mejo, zbral je 19 točk. Volkovi so prepričljivo premagali Mavericks, 48 ur kasneje pa sta se tekmeca znova pomerila.

Tokrat se je po nekaj tekmah izostanka vrnil francoski center Rudy Gobert, ki je dosegel prve štiri točke domačih. A to so bile tudi edine v skoraj treh minutah in pol, Dallas je to izkoristil in pobegnil na 11:4. A kasneje gostje niso uspeli ustaviti Francoza, ki je pobral tri žoge v napadu in nato tudi uspešno zaključil druge napade. Ob izenačenju na 11 je že zbral osem točk. S svojim drugim košem iz igre je odgovoril Dončić.

Ekipi sta se kasneje nekajkrat zamenjali v vodstvu, dvanajst sekund pred koncem prvih 12 minut pa je Dwight Powell ob polovičnem izkupičku s črte prostih metov poskrbel za izenačenje. A ostalo je dovolj časa za koš D'Angelo Russlla, ki je zadel za 31:29.

Luka je zbral osem točk, ob številnih prekrških gostiteljev je polovico točk dosegel s prostih metov (4/5). K temu je dodal še dva skoka, štiri asistence in dve ukradeni žogi.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Na začetku druge četrtine je za Dallas trojko zadel nekdanji član Olimpije Davis Bertans, nato pa je dva koša zaporedoma dosegel še štirikratni udeleženec tekem All-Star Kemba Walker. Po njegovem drugem košu in vodstvu Mavericks z 38:33 se je domača klop odločila za minuto odmora. Ta je pomagala.

Dončić, ki je tradicionalno presedel prvo polovico druge četrtine, se je tako na parket vrnil pri prednosti dveh točk, v naslednjih dveh napadih pa je s podajama našel Christiana Wooda in tako vpisal peto in šesto asistenco. A na drugi strani je še naprej skoke v napadu zbiral Gobert, po svojem petem je zabil za 44:44.

Po zapravljenem vodstvu so se za posvet na klopi odločili pri Dallasu. Po nadaljevanju igre je Dončić zadel trojko, vendar je na drugi polovici igrišča z dvema v dveh napadih odgovoril Austin Rivers. Luka je dosegel tudi preostale štiri točke gostov v prvem polčasu, ki so na glavni odmor odšli z zaostankom 51:52.

Dončić je v prvih dveh četrtinah zbral 15 točk z dobrim metom iz igre (5/8). Vknjižil je še štiri ulovljene žoge in šest podaj.

Dallas je potreboval dve minuti in pol za prvi koš v drugem polčasu, preko Riversa ga je dosegel slovenski zvezdnik. Minnesota tega ni izkoristila, saj je tudi sama dosegla le štiri točke.

Po treh prostih metih Tima Hardawayja Jr. so se gostje znova približali na točko zaostanka, štiri minute pred koncem četrtine pa je Spencer Dinwiddie zadel trojko za izenačenje na 66:66. To je bil edini uspešni met za tri točke Dallasa iz osmih poizkusov v tretji četrtini.

Kasneje so domači dvakrat povedli za štiri točke, a je nato sedem točk zapored dosegel Powell, dvakrat mu je uspešno podal Dončić, ki so ga Volkovi po večini pokrivali z dvema igralcema. Slovenec se je tako hitro znebil žoge, Kanadčan pa je zaključil akcije in zasedbo iz Teksasa vrnil v vodstvo, prvič po prvi četrtini.

Zadnji točki v tretji je s prostih metov dosegel Dončić, prišel do 21 doseženih točk, in poskrbel za vodstvo s 75:74 pred zadnjimi ducat minutami.

Te so se začele s petimi točkami domačih, ki so ob odsotnosti Slovenca takoj prevzeli pobudo, a si večje prednosti niso uspeli priigrati. Sedem minut pred koncem je Anthony Edwards tako zadel za 85:82. Ob tem izidu se je po minuti odmora na parket vrnil tudi Luka.

Ta je hitro prišel do tretje ukradene žoge, gostom pa se je nato 'utrgalo' v napadu. Najprej je dve trojki zadel Hardaway mlajši, nato eno Dinnwidie, ob dveh Dončićevih asistencah pa dve še Reggie Bullock. Mavericks so povedli s 97:89. Na semaforju so ostale še štiri minute časa.

A že slabo minuto kasneje je bilo po trojki Riversa le še +3 za Dallas. Na drugi strani je Luka s polrazdalje zadel za 99:94, v naslednjih dveh minutah pa sta mrežici na obeh koših obmirovali. Pol minute pred zadnjim piskom sirene je Hardaway Jr. zadel enega od dveh prosti metov (100:94).

Jaden McDaniel je hitro zadel trojko, nato pa je Russell priskočil do Hardawayja in zagrabil žogo, ko jo je prvi imel v rokah. Sodniki so dosodil 'mrtvo žogo', omenjena igralca pa sta skakala za žogo. Ta je po sodnškem metu prišla do Dallasa, Dončić pa je 17 sekund pred koncem zadel ključna prosta meta (102:97).

Edwards je zgrešil met za tri točke, po novi hitri osebni napaki pa je bil obakrat s črte prostih metov natančen še Dinwiddie. Dvoboj je bil odločen, Rivers pa je v zadnji sekundi s košem poskrbel le za 'kozmetični popravek' rezultata. Končalo se je z zmago gostov s 104:99. Obe moštvi sta zdaj pri razmerju 16-16 v zmagah in porazih.

Dončić je ob metu iz igre 8/16 dosegel 25 točk in imel še 9 skokov, 10 asistenc in 3 ukradene žoge. Enaindvajset točk je k zmagi prispeval Hardaway Jr., 19 pa Dinwiddie. Pri Volkovih je 23 točk zabeležil Edwards, 21 Rivers, Gobert 19 (15 skokov).

Chicago brez poškodovanega Dragića do zmage

Ekipa Chicago Bulls, za katero Goran Dragić tokrat zaradi poškodbe ni igral, je v Atlanti s 110:108 v napetem zaključku premagala Hawks. Chicago je dan prej zmagal v Miamiju, ko je Dragić proti svoji nekdanji ekipi dosegel osem točk in požel ovacije navijačev domačih ob vstopu v igro, tokrat pa je izpustil tekmo zaradi težav z gležnjem.

Tekmo pa je odločila ravno Dragićeva menjava, saj je za zmago bikov ob zvoku sirene zadel Ayo Dosunmu, potem ko je pred tem njegov soigralec in prvi strelec tekme (28 točk) Demar DeRozan grdo zgrešil, žogo pa je ujel Dosunmu in zadel zadnji met na tekmi za še drugo zaporedno zmago Chicaga. Trae Young je sicer bil s 34 točkami prvi mož Atlante.

Brooklyn Nets pa so po dveh četrtinah proti Golden State Warriors vodili že z 91:51, ko so dosegli tretje najvišje število točk v prvem polčasu v zgodovini NBA, na koncu pa zmagali s 143:113 proti oslabljenim tekmecem. V ekipi ni bilo Stephena Curryja, Klayja Thompsona in Andrewa Wigginsa.

Tudi Brooklyn ni bil popoln, manjkal je Kyrie Irving, a je bilo v ekipi devet igralcev z dvomestnim številom točk, kar je klubski rekord. Med njimi so bili tudi Edmond Sumner (16), Royce O'Neale (14) in Ben Simmons (10). James Wiseman je v igro vstopil s klopi in bil prvi strelec Golden State s 30 točkami.

Grški zvezdnik Giannis Antetokounmpo pa je s 45 točkami dosegel strelski rekord sezone, temu je dodal 14 skokov, a je bilo to premalo, da bi najboljša ekipa vzhodnega dela lige Milwaukee Bucks uspešno končala dvoboj. S 114:106 so bili boljši Cleveland Cavaliers za šestnajsto domačo zmago, ki so najboljše moštvo v ligi na svojem parketu. Donovan Mitchell je s 36 točkami vodil domače.

Najboljšo predstavo večera pa je prikazal Pascal Siakam z osebnim rekordom, 52 točk je zmogel za zmago Toronto Raptors s 113:106 nad New York Knicks, ki so pred tem zabeležili osem zmag v nizu. Ekipa iz Kanade pa je dobila prvi dvoboj po šestih porazih, Siakam je ob tem izvrstnem strelskemu učinku dodal še devet skokov in sedem podaj.