145 ogledov

Obračun Reala in Barce dal drugega finalista

Nicolas Laprovittola Profimedia
Real Madrid se bo v finalu evrolige pomeril z Olympiacosom.

Košarkarji Reala iz Madrida so se uvrstili v veliki finale zaključnega turnirja evrolige v Kaunasu, potem ko so na drugi polfinalni tekmi premagali Barcelono z 78:66 (18:18, 36:42, 58:55). V nedeljskem finalu se bodo pomerili z Olympiacosom, ki je bil v prvem polfinalu s 76:62 boljši od Monaca.

Košarkarji iz Madrida so se po zmagi nad večnimi rivali 20. prebili v veliki finale med evropsko elito. Najboljši so bili v letih 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995, 2015 in 2018, ko je v dresu kraljevega kluba blestel slovenski as Luka Dončić. Real je lani igral v finalu in izgubil proti Anadolu Efesu, ki se po dveh zaporednih naslovih ni uvrstil v končnico.

Z Olympiacosom je doslej kolektiv iz španske prestolnice trikrat igral v finalu evrolige in slavil v sezonah 1994/95 in 2014/15. Grki so bili boljši v sezoni 2012/13.

Madridčani so dvoboj proti Kataloncem odlično začeli in povedli z 10:3. Barcelona je šele po nekaj zadetih trojkah našla pravi ritem in z delnim izidom 12:1 povedla za štiri.

Katalonci so po izenačenem nadaljevanju na stopalko za plin pritisnili sredi druge četrtine in si po zaslugi sijajnega meta za tri točke (9:14) priigrali prednost devetih točk, na odmor pa so odšli s +6.

V tretji četrtini se je trojka Kataloncev ustavila (na koncu 14:39), Real pa je to izkoristil in po zabijanju Džanana Muse štiri minute pred koncem četrtine povedel (49:47). Predvsem Walter Tavares je bil pod košem nerešljiva uganka tako v napadu kot obrambi.

Walter Tavares | Avtor: Profimedia Profimedia

Barcelona je na začetku zadnje četrtine nadoknadila sedem točk razlike in izenačila, nato pa je oslabljeni Real, igrala nista Gabriel Deck in Guerschon Yabusele, vse bolj prevzemal pobudo. Katalonci so bili izgubljeni, Real pa je le še povečeval prednost pred večnimi tekmeci in se drugič zapovrstjo uvrstil v finale.

Pri Madridčanih je bil najbolj učinkovit Tavares, ki je ob 20 točkah zbral še 15 skokov, medtem ko je pri Barceloni največ točk, 16, dosegel Alex Abrines.

Od obeh ameriških košarkarjev, ki sta v karieri oblekla slovenski dres, je Anthony Randolph pri Realu v slabih sedmih minutah dosegel šest točk, Mike Tobey pa pri Kataloncih ni dobil priložnosti za igro. Tekmo je sicer sodil Saša Pukl.

Tekma za tretje mesto med Barcelono in Monacom bo na sporedu v nedeljo ob 16. uri, finale bo tri ure kasneje.