135 ogledov

Sixt Primorska nadaljuje s sezono iz sanj

KK Sixt Primorska Reševalni pas/Twitter
Košarkarji Sixt Primorske so v drugi tekmi polfinala lige Nova KBM premagali Krko z 88:76 (23:19, 52:40, 73:57), medtem ko je Petrol Olimpija premagala Helios Suns z 68:49 (11:14, 28:28, 44:37).

Sixt Primorska je prvič v zgodovini finalist lige Nova KBM. Po dveh prepričljivih zmagah v polfinalu proti Krki - v Novem mestu je slavila z 88:76 - bo v finalu na tri zmage proti Petrolu Olimpija naskakovala četrti naslov v tej sezoni.

Koprčani, ki bodo imeli v finalu prednost domače dvorane in bodo gostitelji prve tekme v soboto, 18. maja, ob 18.45, so na začetku sezone osvojili slovenski superpokal, februarja so postali zmagovalci pokala Spar, aprila so si z zmago v ligi Aba 2 zagotovili napredovanje v elitni regionalno druščino, zdaj pa bodo imeli še priložnost za premierni naslov državnega prvaka.

Izbranci trenerja Jurice Golemca, ki ne poznajo poraza že 67 dni oziroma devetnajst tekem ali od 7. marca dalje, so še enkrat pokazali svojo moč in vnovič napovedali kandidaturo za prvo mesto. Krko so nadigrali v vseh pogledih in se več kot zasluženo uvrstili v finale.

KK Sixt Primorska | Avtor: Reševalni pas/Twitter Reševalni pas/Twitter

Imeli so pet igralcev z dvomestnim številom točk, med katerimi je izstopal Žan Mark Šiško s 16 točkami in 12 podajami (met iz igre 7:10, indeks 27), zadeli so trinajst trojk (v prvem polčasu so jih metali 9:13) ter vodili praktično celo tekmo. Na začetku zadnje četrtine že z dvajsetimi točkami prednosti.

Prvi strelec tekme je bil Marijan Čakarun s 17 točkami (met 8:10, 6 skokov), 14 jih je prispeval Lance Harris, po dvanajst pa sta jih dodala Alen Hodžić (trojke 3:4) in Marko Jagodić Kuridža.

Pri domačih, ki so sezono zaključili brez presežka, a z vrhuncem, ko so v odločilni tekmi za obstanek v ligi Aba premagali Petrol Olimpijo, sta po 16 točk zbrala Jure Balažič (met 6:7) in Dalibor Đapa.

* Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 800, sodniki: Pukl (Maribor), Krejić, Škrbec (oba Kranj).
* Krka: Marinelli 6, Đapa 16 (2:2), Balažič 16 (2:3), Jošilo 2 (2:3), Lalić 12 (2:3), Lapornik 12 (3:4), Mavra 12.
* Sixt Primorska: Ferme 9, Harris 14 (3:4), Čakarun 17 (1:3), Hodžić 12 (2:3), Jagodić Kuridža 12 (2:2), Šiško 16, Vončina 8.
* Prosti meti: Krka 11:15, Sixt Primorska 9:12.
* Met za tri točke: Krka 9:21 (Mavra 2, Marinelli 2, Đapa 2, Balažič 2, Lapornik), Sixt Primorska 13:23 (Harris 3, Hodžić 3, Kuridža 2, Vončina 2, Šiško 2, Ferme).
* Osebne napake: Krka 19, Sixt Primorska 19.
* Pet osebnih: /.

V finalu tudi Petrol Olimpija

Košarkarji Petrola Olimpije so tri zmage oddaljeni od ubranitve naslova v ligi Nova KBM. Z dvema uspehoma proti Helios Suns so si zagotovili uvrstitev v finale, kjer jih od 18. maja dalje čaka Sixt Primorska.

Sedemnajstkratni državni prvaki iz Ljubljane, ki so danes v Domžalah slavili z 68:49, bodo petindvajsetič igrali v finalu državnega prvenstva. Izpustili so ga le 2000, 2015 in 2016, kar pomeni, da je njihova učinkovitost v finalih 70-odstotna.

Jure Zdovc Petrol Olimpija Cedevita Pri Zmajih vre Šport Zdovc znorel: "Nismo ekipa, to je nesprejemljivo!"

Jure Zdovc je zasedbo iz Stožic pripeljal v finale, čeprav je tokrat nastopila še dodatno oslabljena. Poleg Jana Špana je namreč manjkal tudi drugi pomemben člen, Luka Šamanić, ki je odpotoval v Chicago na preizkus pred naborom lige NBA.

Ljubljančani so do zmage prišli v drugih dvajsetih minutah, ki so jih dobili z rezultatom 40:21. Prvi polčas se je končal z izenačenim izidom 28:28, v nadaljevanju pa so gostje prikazali več želje, predvsem pa bolj čvrsto obrambo, proti kateri se mladi igralci iz Domžal niso znašli. Po treh četrtinah je bila razlika še dosegljiva (44:37), po skoraj petminutnem strelskem postu domačih na začetku zadnjega dela, ko je prednost narasla na 20 točk (57:37), pa je bil zmagovalec odločen.

Prvi strelec pri zmagovalcih je bil Domen Lorbek s 17 točkami (met 7:13), petnajst jih je dosegel Marvin Jones (7 skokov), po dvanajst pa sta jih prispevala Roko Badžim (5 podaj) in Aleksandar Lazić (trojke 2:3, 8 skokov). Pri domačih je do dvomestne številke prišel le Blaž Mahkovic (13 točk).

* Športna dvorana, gledalcev 800, sodniki: Petek (Maribor), Zupančič (Ljubljana), Špendl (Maribor).
* Helios Suns: Pašajlić 4, Klavžar 8 (4:4), Fon 2, Bratec 9, Oman 2, Tratnik 3, Mahkovic 13 (6:7), Besedić 8 (3:5).
* Petrol Olimpija: Jones 15 (3:5), Bubnić 6 (2:3), Lazić 12, Lorbek 17 (1:1), Simonović 2 (2:2), Lapornik 4 (1:2), Badžim 12 (3:4).
* Prosti meti: Helios Suns 13:16, Petrol Olimpija 12:17.
* Met za tri točke: Helios Suns 4:23 (Mahkovic, Besedić, Tratnik, Bratec), Petrol Olimpija 6:17 (Lazić 2, Lorbek 2, Lapornik, Badžim).
* Osebne napake: Helios Suns 22, Petrol Olimpija 20.
* Pet osebnih: Kastrati (35.).