816 ogledov

Slovenci po dramatični končnici do izenačitve najboljšega izida

Luka Dončić Profimedia
Slovenska košarkarska reprezentanca je v tekmi za sedmo mesto premagala Italijo (89:85) in s tem izenačila svojo najboljšo uvrstitev na svetovnih prvenstvih.

Košarkarji Slovenije so 19. svetovno prvenstvo v Aziji končali na sedmem mestu. V zadnji tekmi v Manili so premagali Italijo z 89:85

Slovenija je s tem izenačila najvišjo uvrstitev na svetovnih prvenstvih. Sedma je bila tudi v Španiji 2014. Tekmovanje na Okinavi in Filipinih je končala z izkupičkom petih zmag in treh porazov.

"Čestitke Italiji za odličen turnir, predvsem v prvem delu, ko so premagali Srbijo, ki jutri igra v finalu. Hkrati bi rad poudaril, da sem počaščen, ker sem bil del zadnje tekme Luigija Datomeja, ki je izjemen igralec in oseba. Rad pa bi se zahvalil tudi filipinskim navijačem, ki so nas vseskozi podpirali, tako da smo se počutili kot doma. Tekmo proti Italiji smo želeli dobiti, saj sedmo mesto ni slaba uvrstitev, čeprav smo imeli višje cilje, še posebej, je bil zraven tudi Luka Dončić. Zahvalil bi se rad vsem igralcem, ki so prišli na SP in se hrabro ter odločno borili proti vrhunskim ekipam."

Aleksander Sekulić, selektor Slovenije

Najboljši strelec Slovenije, ki je igrala brez Klemna Prepeliča in Jake Blažiča, je bil znova Luka Dončić, ki bo s povprečjem 27 točk na tekmo verjetno prvi strelec svetovnega prvenstva. Danes je zbral 29 točk ob 10 skokih, 8 podajah ter 3 ukradene in devet izgubljenih žog.

| Avtor: fiba.basketball fiba.basketball
Slovenski superzvezdnik je prvi igralec, ki je v zadnjih 30 letih na svetovnih prvenstvih dosegel več kot 200 točk, več kot 50 skokov in imel najmanj 40 podaj. Zbral je 216 točk, 57 skokov in 48 podaj.

Čeprav dvoboj ni imel tekmovalnega naboja, je bila oslabljena zasedba Aleksandra Sekulića motivirana za zadnji nastop, saj je želela tekmovanje zaključiti z zmago oziroma prekiniti niz treh porazov.

Po izenačenem prvem polčasu si je v tretji četrtini na krilih Dončića dvakrat priigrala 15 točk prednosti (65:50 in 67:52). Dončić je v tretjem delu dosegel 14 točk in bil po 30 minutah igre pri 26 točkah, 7 skokih in 6 podajah.

V zadnji četrtini mu soigralci niso pomagali do zgodovinskega prvega trojnega dvojčka svetovnih prvenstev, še huje, zapravili so vso prednost, vključno s 83:78 dve minuti pred koncem.

Zaključek tekme so Dončić in druščina odigrali zbrano in natančno. Jakob Čebašek je zadel trojko za vodstvo 86:85, Gregor Hrovat dva prosta meta za plus 3, Zoran Dragić pa je s črte prostih metov zabil še zadnji žebelj v nasprotnikovo krsto.

"Za nami je dolgo in naporno poletje, zato smo se želeli od svetovnega prvenstva posloviti z zmago. Pokazali smo svoj ponos, pripadnost slovenskemu grbu in zabeležili prestižno zmago. Res je, da smo imeli višje cilje, imamo grenak priokus po porazu s Kanado, a sedmo mesto na svetu je lep dosežek za državo, ki ima dva milijona prebivalcev."

Zoran Dragić, reprezentant Slovenije

* Dvorana, gledalcev 10.775, sodniki: Zurapović (BiH), Kozlovskis (Latvija), Vulić (Hrvaška).
* Slovenija: Samar 2 (2:2), Nikolić 7 (4:4), Tobey 12, Hrovat 5 (2:2), Dimec 8 (2:2), Dragić 10 (3:5), B. Prepelič 7, Glas 3 (1:1), Čebašek 6 (0:2), Dončić 29 (8:10).
* Italija: Spissu 22, Tonut 4, Melli 6, Fontecchio 16 (1:1), Ricci 11 (1:1), Spagnolo 6, Polonara 13 (5:5), Procida 3 (1:2), Pajola 3, Datome 1 (1:1).
* Prosti meti: Italija 9:10; Slovenija 22:28.
* Met za dve točki: Italija 23:38; Slovenija 14:24.
* Met za tri točke: Italija 10:35 (Spissu 6, Fontecchio 3, Pajola); Slovenija 13:29 (Dončić 5, Čebašek 2, Tobey 2, Dragić, Hrovat, Nikolić, B. Prepelič).
* Skoki: Italija 35, Slovenija 32.
* Osebne napake: Italija 25; Slovenija 17.
* Pet osebnih: Giampaolo Ricci (40.).

Dončić | Avtor: fiba.basketball fiba.basketball