2106 ogledov

Američani poraženi, gledali bomo evropski finale

reprezentanca ZDA Profimedia
Za zlato odličje se bosta pomerili Srbija in Nemčija.

Košarkarska reprezentanca Nemčije se je uvrstila v finale letošnjega svetovnega prvenstva na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, potem ko je na drugi polfinalni tekmi v Manili premagala ZDA s 113:111 (33:31, 59:60, 94:84). Nemci se bodo v finalu pomerili s Srbi, ki so v prvem polfinalu ugnali Kanadčane s 95:86 (23:15, 52:39, 75:63).

Nemci so s pametno in preudarno predstavo na kolena položili favorizirane Američane in se prvič v svoji zgodovini uvrstili v veliki finale na svetovnem prvenstvu. Pred tem je najboljšo uvrstitev na tovrstnih tekmovanjih dosegli v ZDA 2002, ko so po zmagi nad Novozelandci osvojili bronasto kolajno.

Nemci so temelje za zmago postavili v drugem polčasu, ko so povsem zasenčili izbrance ameriškega selektorja Steva Kerra. Dobrih pet minut pred koncem tekme so si priigrali 12 točk naskoka (106:94). Američani so v zadnjem delu tekme uprizorili silovit napad, na krilih svojega najbolj razpoloženega igralca Anthonyja Edwardsa so se v 37. minuti približali na vsega tri točke zaostanka (103:106).

Po minuti odmora nemškega selektorja Gordieja Herberta so Nemci v ključnih minutah dvoboja prikazali izjemno zrelo predstavo. Minuto in 35 sekund pred zadnjim zvokom sirene je njihova prednost znašala le točko (108:107). V izdihljajih tekme so si s pravočasno doseženimi točkami Andreasa Obsta in ideologa igre Dennisa Schröderja priigrali šest točk naskoka (113:107), velik kapital v točkah pa nato ubranili do konca dvoboja.

nemška košarkarska reprezentanca | Avtor: Profimedia Profimedia

V nemški izbrani vrsti je bil najbolj učinkovit Obst s 24 točkami. Franz Wagner je za zmago prispeval 22, Daniel Theis 21, Schröder pa 17 točk in devet podaj. Pri Američanih je Edwards dosegel 23, Austin Reaves pa 21 točk.

"V naši ekipi je dvanajst odličnih fantov, ki se nikoli ne predajo, ob tem pa so tudi zelo zabavni," je po zgodovinski polfinalni zmagi nad Američani dejal Franz Wagner, nato pa je zvezdnik moštva Orlando Magic v ligi NBA dodal: "Uspel nam je velik met. Andi Obst je bil danes neverjeten, njegove sijajne predstave enostavno ni možno opisati z besedami."

Finalna tekma med Nemčijo in Srbijo se bo v nedeljo začela ob 14.40, tekma za tretje mesto med ZDA in Kanado pa ob 10.30.

V soboto bo zadnjič na turnirju nastopila slovenska izbrana vrsta, ki se bo v tekmi za sedmo mesto, kar je tudi njena doslej najvišja uvrstitev na mundialih, pomerila proti Italiji. Sosedski dvoboj bo ob 10.45, tekma za peto mesto med Litvo in Latvijo pa ob 14.30.