32538 ogledov

Nemci imeli zlato že v rokah, nato pa velika drama

Johannes Voigtmann Nemčija Srbija finale Epa Nemci so brez poraza prišli do naslova svetovnih prvakov.
V Manili je bil odigran veliki finale košarkarskega svetovnega prvenstva.

Košarkarji Nemčije so po zmagi nad Srbijo (83:77) prvič v zgodovini osvojili naslov svetovnega prvaka. V tekmi za bron je Kanada dopoldne premagala Združene države Amerike.

Nemčija je edino medaljo doslej na SP osvojila leta 2002 v Indianapolisu, ko je v borbi za tretje mesto premagala Novo Zelandijo. Za Srbijo je to druga srebrna medalja na SP; v finalu je pokleknila tudi 2014 proti ZDA.

Nemčija je zasluženo prišla do naslova, saj je 19. SP v Aziji končala brez poraza. S tem je postala četrta evropska država z naslovom prvaka po Jugoslaviji (5), Sovjetski zvezi (3) in Španiji (2). To je bil šele peti evropski finale na SP in prvi po Tokiu 2006 med Španijo in Grčijo.

Nemčija si je po izenačenem prvem polčasu odločilno prednost priigrala v tretji četrtini, ko je z agresivno obrambo tekmeca omejila na zgolj deset točk. Pred zadnjimi desetimi minutami je imela 12 točk prednosti.

Srbija se je v 35. minuti približala na 73:69, v zadnji minuti pa na 75:78 oziroma 77:79, vendar je najkoristnejši igralec prvenstva (MVP) Dennis Schröder v zadnjih trenutkih ohranil mirno roko. Zadel je tri proste mete, 21 sekund pred koncem pa je položil za 81:77 in s tem rešil vprašanje zmagovalca.

Schröder je zbral 28 točk (met 9:17), 19 točk in sedem skokov je dodal Franz Wagner. Pri Srbiji je bil prvi strelec Aleksa Avramović z 21 točkami (met 7:15), 17 točk in pet podaj pa je prispeval Bogdan Bogdanović.

"Vse se je začelo septembra 2021, ko sem prevzel mesto selektorja. Ko sem se usedel z Dennisom in začel večurni pogovor, sem takoj videl njegovo predanost reprezentanci in željo po uspehu. Nič nam ni bilo podarjenega, trdo smo garali za ta uspeh, ki se mi še vedno zdi kot iz sanj."