1929 ogledov

Dončić zmlel tudi Duranta in Irvinga

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so v napeti končnici s 113:109 premagali Brooklyn Nets.

Dallas se je na domačem parketu pomeril z eno umed najboljših ekip lige, ki pa je v dvoboj vstopila s kar tremi zaporednimi porazi. Pri Brooklyn Nets sicer že dlje časa pogrešajo poškodovanega Jamesa Hardna, pri Mavericks sta ponovno manjkala Kristaps Porzingis in Maxi Kleber.

Domači so nekoliko boljše začeli, po prvi trojki Luke Dončića so povedli z 12:8, tik pred polovico četrtine, ko je nekdanji zvezdnik Dallasa Steve Nash klical minuto odmora za Brooklyn, pa je bilo +7 za gostitelje.

Nets se je kasneje dvakrat približal na tri točke zaostanka, vendar so domači ostajali v ospredju, po prvih 12 minutah pa so vodili s 37:32. Izbranci Ricka Carlisla v tej sezoni še niso izgubili, ko so imeli prednost po prvi četrtini. Luka je zbral 8 točk, dva skoka in asistenco.

Ta je presedel prve štiri minute druge četrtine, po vrnitvi pa so mu sodniki hitro razveljavili koš in dosodili korake. Slovenec, ki je po svoji 15. tehnični napaki v sezoni pred dnevi obljubil, da ne bo več dobil nobene, je odločitev dokaj mirno sprejel, ob prekinitvi se je zapletel le v krajšo debato s sodnikom, ki mu je dosodil napako. Na polovici četrtine je Kevin Durant poskrbel za izenačenje na 42:42.

Nets so nato celo povedli, a je Dončić na vsak koš gostov odgovoril s trojko, zadel je tri zaporedoma, dvoboj pa je bil tako še naprej povsem izenačen.

Pri gostih se je sicer razigral Kyrie Irving (15 točk v drugi četrtini, 25 do polčasa), po njegovi zaslugi je Brooklyn v zadnjo minuto vstopil s tremi točkami prednosti, a je naskok Nets s trojko izničil Dorian Finney-Smith. Tri sekunde pred koncem prvega polčasa je Durant storil osebno napako nad Dončićem, ta je zadel enega od dveh prostih metov za 63:62 ob polčasu. Luka je do glavnega odmora v svojo statistiko vpisal 19 točk ter tri skoke in asistence.

Dallas v prvih štirih minutah in pol drugega polčasa ni dosegel točke (met 0/10), a tudi Nets niso bili veliko uspešnejši. Vseeno so povedli za pet točk, nato je domače s trojko na 66:68 pripeljal Josh Richardson, po petih zaporednih točkah v zadnjem času izjemno razpoloženega Tima Hardawayja Jr. pa so Mavs povedli s 76:72.

Luka je še naprej uspešno držal obljubo, da do konca sezone ne bo več prejel tehnične. Po eni izmed akcij bi sodniki najverjetneje morali dosoditi prekršek nad njim, a so piščalke ostale tiho, Dončić pa je le nemočno razširil roke. Kasneje je s prostega meta dosegel svojo edino točko v četrtini, to je skoraj odigral v celoti, a bil uspešen pri skokih, ukradel pa je tudi dve žogi. Po treh četrtinah so sicer vodili Nets s 83:82.

Slovenski zvezdnik je presedel prve štiri minute zadnje četrtine, na parket se je vrnil pri izidu 92:92. V prvi akciji je podal za koš Dwighta Powella, Kanadčan je bil nato uspešen še enkrat, po naslednji Dončićevi podaji pa je trojko za 99:92 zadel Finney-Smith. Mavs so v naslednjih minutah držali prednost.

Luka je prvi met iz igre v drugem polčasu zadel tri minute pred zadnjim piskom sirene, po njegovem prodoru se je na semaforju izpisal izid 106:99.

Naslednič se je rezultat spremenil minuto in 15 sekund pred koncem, ko je Irving s košem in dodatnim prostim metom Nets približal na -4. Dončića je nato pokrival Durant, a je Slovenec preko njega zadel za 108:102.

Irving je odgovoril z dvema prostima metoma, 32 sekund do konca pa je za novih +6 poskrbel Jalen Brunson. Po minuti odmora je bil naslednji napad gostov neuspešen, po hitrem prekršku pa je bil s črte prostih metov dvakrat natančen Hardaway za 112:104.

Irving je zadel trojko, nato so domači še izgubili žogo in naredili prekršek. Ostalo je še sedem sekund, ko je Jeff Green poskrbel za 109:112. Hardaway je nato zadel enega od dveh prostih metov, Irvingov met od daleč pa je ustavil obroč.

Luka je tekmo ob slabšem metu iz igre (7/22) sklenil pri 24. točkah, le pet jih zbral v drugem polčasu, desetih skokih, osmih asistencah in dveh ukradenih žogah. Le točko manj od njega je dosegel Hardaway mlajši. Na drugi strani je Irving vknjižil 45 točk, Durant (7/21) pa 20.

Aktualni prvaki v velikih težavah

Branilci naslova Los Angeles Lakers so pod vse večjim pritiskom in jim grozi, da bodo ob neposredno uvrstitev v končnico. Brez superzvezdnika LeBrona Jamesa ter po novih težavah s poškodbo Anthonyja Davisa so izgubili tudi tretji mestni derbi za LA Clippers.

Davis je sicer v prvem polčasu vstopil v igro, a odigral le devet minut. Razlog za to so bili krči. "Gleženj je v redu, ni me oviral. A hrbet je bil precej blokiran," je dejal Davis po tekmi, ki bo moral prespati noč, preden bo znano, ali bo lahko jezernikom pomagal v ključnih trenutkih za končnico.

Do zmag v boju za končnico sta prišli ekipi Washington Wizards in Chicago Bulls. Wizards so po podaljšku s 131:129 premagali Toronto Raptors, Bulls pa so bili s 120:99 v gosteh boljši od Charlotte Hornets. Nikola Vučević je dosegel 29 točk in 14 skokov.