577 ogledov

Vikinga pokorila konkurenco, polom Avstrijcev

boštjan kline Epa Boštjan Kline ni dosegel vidnejše uvrstitve.
Dvojna zmaga Norveške, Slovenci razočarali.

Norvežan Aksel Lund Svindal je zmagovalec olimpijskega smuka na progi v Jeongseonu. Norveški uspeh je s srebrno medaljo dopolnil njegov rojak Kjetil Jansrud (+0,12), tretje mesto pa je osvojil najboljši smukač aktualne sezone Švicar Beat Feuz (+0,18).

Slovenski smučarji se niso vmešali v boj za odličja. Najbolje se je odrezal Martin Čater na 19. mestu (+2,28). Prvi slovenski adut Boštjan Kline, ki je v Sočiju manjkal zaradi poškodbe, je bil 27. (+2,78). Miha Hrobat je krstni olimpijski nastop končal na 29. mestu (+3,36). Klemen Kosi je odstopil.

Svindal je osvojil drugo zlato olimpijsko kolajno, prvo v najhitrejši disciplini. Pred osmimi leti je v Vancouvru (2010) osvojil zlato v superveleslalomu, v smuku pa je moral priznati premoč Švicarju Didierju Defagu.

Jansrud je smukaškemu bronu iz Sočija (2014) dodal srebro iz Pyeongchanga, Feuz pa se je dokopal do prvega olimpijskega odličja v karieri.

Svindal je postal tudi prvi alpski smučar s tremi smukaškimi zlatimi kolajnami na velikih tekmovanjih, potem ko je bil v kraljevski disciplini zlat tudi na svetovnih prvenstvih leta 2007 (Aare) in leta 2013 (Schladming).

Svindal je pri 35 letih postal najstarejši olimpijski zmagovalec med alpskimi smučarji. Popravil je rekord Avstrijca Maria Matta, ki je bil ob osvojenem slalomskem zlatu v Sočiju star 34 let in 319 dni.

Svindal in Jansrud se po novem lahko ponašata s po štirimi olimpijskimi odličji vsak, uspešnejša med Norvežani sta Lasse Kjus s petimi olimpijskimi kolajnami in Kjetil Andre Aamodt z osmimi, od tega štirimi zlatimi.

Nehvaležno četrto mesto je osvojil Italijan Dominik Paris (+0,54). Branilec naslova iz Sočija Avstrijec Mattias Mayer je tokratni olimpijski smuk končal na devetem mestu (+1,21).

smuk pyeongchang | Avtor: Epa Epa

Skromne predstave Slovencev

Boštjanu Klinetu se nastop ni najbolje posrečil. Do tretjega vmesnega časa je držal stik z vodilnim Akslom Lundom Svindalom (+0,37), nato pa je njegov zaostanek narasel na 1,55 sekunde.

Spodaj je dodal še debelo sekundo (+2,78) in prehitel le peščico tekmovalcev, ki so nastopili pred njim. Razlika med olimpijskim prvakom in Klinetom je bila očitno že pri sami hitrosti. Norvežanu so namerili 110 km/h, Klinetu le 103.

Tudi Martin Čater je svoj zaostanek stopnjeval od starta do cilja, tako kot Kline pa je tudi on največ izgubil na intervalu od tretjega do četrtega vmesnega časa. Z zaostankom 2,28 sekunde je v cilju zasedel mesto znotraj najboljše dvajseterice.

martin čater | Avtor: Profimedia Profimedia

Klemen Kosi je bil po treh merjenjih časa 47 stotink počasnejši od Svindala, nato pa je malce zgrešil linijo, zapeljal skozi rdeča vratca in končal svoj olimpijski nastop. Zadnji Slovenec na startu Miha Hrobat je zaostal 3,36 sekunde.

Fantje bi se morali na smuku pomeriti že v nedeljo, a je tekmo odpihnil premočan veter. Tako ženski veleslalom kot moški smuk sta v četrtek minila v sončnem vremenu in v znamenju odličnih pogojev za smučanje, tako da se je odločitev organizatorjev v obeh primerih izkazala za pravilno.

Smukaško tekmo je odprl Nemec (2014) Thomas Dressen, ki je ostal na vrhu do nastopa Italijana Dominika Parisa. Slednjega je nato prehitel najboljši smukač sezone Švicar Beat Feuz.

Feuz pa ni vodil dolgo, s startno številko sedem ga je za 18 stotink ugnal njegov največji tekmec za mali kristalni globus Aksel Lund Svindal.

Za dvojno norveško vodstvo je kmalu zatem poskrbel Kjetil Jansrud (+0,12).

Razočarali so Avstrijci. Najboljši je bil Vincent Kriechmayr na sedmem mestu (+0,94). Mattias Mayer je bil deveti (+1,21), Max Franz 11. (+1,50), Hannes Reichelt pa 12. (+1,51).

jansrud svindal pyeongchang 2018 | Avtor: Epa Epa