6167 ogledov

Ilka Štuhec po štirih letih ponovno na stopničkah svetovnega pokala

Ilka Štuhec Profimedia
Ilka Štuhec druga na smuku v St. Moritzu, zaostala le za Italijanko Goggio.

Potem ko so z nastopom končale vse najboljše smukačice sveta, je postalo jasno, da bo Ilka Štuhec po štirih letih čakanja ponovno stopila na stopničke svetovnega pokala!

Na še drugem smuku svetovnega pokala v St. Moritzu v dveh dneh se je slovenska šampionka podala na progo s številko 18 ter bila neverjetno hitra. Kljub zelo veliki napaki je namreč v cilju zaostala le za "nezlomljivo" Sofio Goggio, ki je nastopila z opornico, potem ko si je na včerajšnji preizkušnji zlomila dve kosti v dlani.

Ilka Štuhec | Avtor: Profimedia Profimedia

Najboljša smukačica zadnjih let je kljub poškodbi odlično opravila s progo ter si privozila zajetno prednost pred vsemi zasledovalkami. Še najbolj se ji je približala ravno naša Štuhčeva, ki je zaostala za 43 stotink, medtem ko je tretjeuvrščena Kira Weidle zaostala že za 52 stotink.

Ilka Štuhec je tako osvojila že svoje 18. stopničke v svetovnem pokalu, desete v smuku, potem ko je nazadnje med najboljše tri posegla pred skorajda štirimi leti, ko je bila tretja na smuku v Cortini 19. januarja 2019.

Razmere v St. Moritzu so bile danes povsem drugačne kot v petek. Smuka niso skrajševali. Tekma je potekala v jasnem in sončnem vremenu ob idealni vidljivosti. Najboljše, z izjemo naše Štuhčeve, niso delale večjih napak.

Na petkovem skrajšanem smuku je Ilka Štuhec v slabih razmerah iztržila 12. mesto. Po tekmi je dejala, da je bila jezna nase, ker je bila na dolgem trojnem zavoju prenizko, prišla iz smeri in se skoraj ustavila. Danes se je predstavila v povsem drugačni luči ter se prvič zavihtela na stopničke, po menjavi trenerja in opremljevalca.

Tako kot v petek je nastopila s številko 18. A je bil njen nastop povsem drugačen. Zelo hitra je bila v zgornjem delu, ob prvem in drugem merjenju vmesnega časa je bila celo za sedem oziroma šest stotink hitrejša od najhitrejše danes. Nato je ob napaki izgubila nekaj hitrosti, zašla iz idealne linije, a je še vedno ohranila stik z vrhom razpredelnice ter zelo dobro izpeljala zaključne zavoje. Njen čas v cilju je prikazal 43 stotink sekunde zaostanka, kar je pomenilo drugi čas. Tega je obdržala do konca.

Ilka Štuhec ima sicer zelo lepe spomine na St. Moritz. Na svetovnem prvenstvu leta 2017 je tu osvojila zlato kolajno v smuku, ki pa je potekal na progi Engiadina. To je bil njen prvi od dveh naslovov smukaške svetovne prvakinje. Tu bodo v nedeljo skušali izpeljati še ženski superveleslalom.

Štuhec v smukaškem seštevku z osvojenimi 192 točkami zaseda odlično tretje mesto. Pred slovensko šampionko sta le zmagovalka treh smukov v tej sezoni Goggia (380 točk) in Švicarka Corinne Suter (218). Slovenka je bila na obeh smukih v Kanadi peta.

Ilka, lastnica dveh malih kristalnih globusov, je sicer na drugem mestu večne lestvice slovenskih smučark in smučarjev po številu zmag v svetovnem pokalu. Letos bo iskala pot do že desete zmage.