Šport > Zimski športi
9086 ogledov

Kranjec del veleslalomske elite

žan kranjec Epa Kranjec je vpisal najboljši izid sezone (7. mesto).
Najboljši Slovenec na veleslalomu v Val d'Iseru je bil Žan Kranjec. Zmagal je Francoz Alexis Pinturault.

Domačin Alexis Pinturault je zmagovalec drugega veleslaloma sezone v francoskem Val d'Iseru. V finalu je premagal vodilnega po prvi vožnji Avstrijca Marcela Hirscherja (+0,54), ki se je moral zadovoljiti s tretjim mestom. Drugi je bil Nemec Stefan Luitz (+0,28).

V finalu sta nastopila dva Slovenca. Žan Kranjec je osvojil sedmo mesto (+1,10), Štefan Hadalin je bil 27. (+3,82).

Hirscher še naprej vodi v seštevku discipline, a z majhnimi razlikami v primerjavi z izzivalci. Le 20 točk manj ima Luitz na drugem mestu. V seštevku svetovnega pokala so na prvih treh mestih specialisti za hitre discipline Norvežana Kjetil Jansrud in Aksel Lunds Svindal ter Švicar Beat Feuz.

V Val d'Iseru bo v nedeljo na sporedu še moški slalom.

"Počutil sem se dobro, vem tudi, da smučam dobro. Pogoji so bili zelo težki, v prvem teku morda celo bolj, saj je bila vidljivost slaba. Moram reči, da sem dobro odsmučal, v kakšnih delih mi še kaj manjka, ne gre do tistega limita za najvišja mesta. Delal bom na temu, da naredim še korak naprej. Ko si enkrat na startu na tako težki progi, moraš biti zelo lačen in si veliko upati. A če veš, da dobro smučaš, če je vse v redu, je to sigurno lažje, tako da mislim, da bom to uspel narediti."

Žan Kranjec

Hadalin nazadoval po lestvici (2. vožnja)

Pred nastopom Štefana Hadalina je vodil Victor Muffat-Jeandet. Hadalin je že do prvega vmesnega časa zapravil tri desetinke prednosti in si privozil velik zaostanek (+0,58). Do cilja je zaostanek podvojil (1,11) in izgubil zajetno število mest. Na koncu je bil 27.

Žan Kranjec je v finalu branil 15 stotink prednosti pred Alexandrom Schmidom. Do prvega vmesnega časa je izgubil pet stotink, pri drugem je zaostajal dobri dve desetinki (+0,21). V finišu je še nekaj pridobil in se uvrstil na drugo mesto (+0,09). S tem si je zagotovil uvrstitev med najboljšo deseterico. S sedmim mestom je vpisal izid sezone.

Alexis Pinturault je svojo jubilejno 20. zmago v svetovnem pokalu osvojil z najboljšim časom finalne vožnje. Francozu se je na drugi progi najbolj približal prav Stefan Luitz, medtem ko je Marcel Hirscher, ki je uvodni veleslalom v Beaver Creeku dobil z veliko prednostjo in sijajno finalno vožnjo, tokrat izgubil bitko s tekmecema za prvi dve mesti. Na progi je imel veliko težav, ob stiku z enimi od vratc je pobral del zastavice, z 11. časom finala pa je nato le dobil boj za tretje mesto.

Kranjec pokazal dva obraza (1. vožnja)

V prvi vožnji je bil najhitrejši aktualni lastnik rdeče majice Marcel Hirscher. Za njim sta se zvrstila Stefan Luitz (+0,10) in domači adut Alexis Pinturault (+0,12). Henrik Kristofferesen je pristal na četrtem mestu (+0,31), prvo peterico pa je zaokrožil Mathieu Faivre (+0,38).

Skromno predstavo je prikazal Ted Ligety, ki je v karieri dobil kar 24 veleslalomov za svetovni pokal. Američan je za vodilnim Hirscherjem zaostal 2,38 sekunde.

Pred nastopom Žana Kranjca, ki je imel številko 17,  se je z zahtevno progo spopadel Manfred Moelgg in za las zgrešil prvo deseterico.

Najboljši slovenski veleslalomist, ki mu proga v Val d'Iseru nikoli ni preveč ustrezala, si je do prvega vmesnega časa nabral sekundo in pet stotink zaostanka. V srednjem delu je ujel pravi ritem in nadoknadil več kot štiri desetinke v primerjavi s Hirscherjem (+0,63). V cilju je z zaostankom 67 stotink zasedel spodbudno sedmo mesto!

Dober nastop je s številko 55 uspel tudi Štefanu Hadalinu. Po dveh merjenjih vmesnega časa je zaostajal 1,72 sekunde, temu je spodaj dodal še slabi dve desetinki in zasedel 21. mesto (+1,89).