Šport > Zimski športi
3864 ogledov

Kranjec v finalu močno popustil

žan kranjec Epa Kranjec je v prvi vožnji zaostal le za najboljšim smučarjem na svetu, na koncu je bil deveti.
Marcel Hirscher je na veleslalomu v Val d'Iseru znova pometel s konkurenco. Žan Kranjec je bil na pragu uvrstitve kariere, a se mu je v finalu spet zalomilo.

Alpski smučarji so se pomerili na drugem veleslalomu sezone. Predvidena uvodna izkušnja v Söldnu je odpadla zaradi slabega vremena, tako da so se najboljši veleslalomisti prvič pomerili v Beaver Creeku, kjer se je zmage veselil Nemec Stefan Luitz.

Žan Kranjec Veleslalom Šport Luitz prvič prvi, Kranjec pokvaril vtis

Luitzu sicer grozi odvzem zmage, ker naj bi med obema vožnjama vdihaval kisik, kar se od leta 2016 smatra za dopinški prekršek. Nemčevo vdihovanje kisika so razkrili italijanski in švicarski novinarji, dokaz za to naj bi bila posneta fotografija.

Stefan Luitz Kršenje pravil Šport Zmagovalcu Beaver Creeka grozi odvzem zmage

Na startni vrsti v Val d'Iseru sta bila dva Slovenca. Žan Kranjec je imel startno število pet, Štefan Hadalin pa 45.

Tekmo, ki se je zaradi obilice novozapadlega snega začela z nekajminutno zamudo, je odprl najboljši smučar zadnjih let Avstrijec Marcel Hirscher. Branilec velikega kristalnega globusa je razmeroma kratek in zelo zahteven veleslalom presmučal z časom 52:41.

marcel hirscher | Avtor: Epa Epa

Kranjec se je na progo podal s startno številko pet. Začetek ni bil najbolj obetaven, saj si je že po dobrih desetih sekundah vožnje nabral 36 stotink. Do drugega merjenja časa je zaostanek narasel na okroglih sedem desetink, nato pa je Kranjec pritisnil na plin. Do tretjega vmesnega časa je celo pridobil štiri stotinke v primerjavi z vodilnim Avstrijcem (+0,66), spodaj pa izgubil le pet stotink in zasedel odlično drugo mesto (+0,71).

Ljubljančan je z odlično vožnjo premagal denimo Alexisa Pinturaulta (+1,31), Henrika Kristoffersena (+1,20) in Manuela Fellerja (+1,44), ki so bili precej počasnejši od Hirscherja. Zmagovalec Beaver Creeka Luitz je zaostal 1,60 sekunde. Drugi slovenski predstavnik Hadalin je zaostal 3,30 sekunde, kar ni zadostovalo za uvrstitev v finalno vožnjo (38. mesto).

Kranjčeva najboljša uvrstitev ostaja tretje mesto na lanskem veleslalomu v Alta Badii.

Zmagovalec Beaver Creeka Luitz je na začetku finalne vožnje zgrešil stezo in močno pokvaril svojo uvrstitev. V cilj je pripeljal z več kot štirimi sekundami zaostanka za takrat vodilnim Američanom Tommyjem Fordom. Forda je pred nastopom najboljše peterice s prvega mesta izrinil Loic Meillard.

Vodstvo je prevzel peti po prvi vožnji Pinturault, ki ga je nato takoj premagal Kristoffersen. Pred nastopom edinega slovenskega finalista se je na progo podal Matts Olsson, prvi, ki je za Hirscherjem zaostajal manj kot sekundo. Zaostal je za Kristoffersenom in prehitel Pinturaulta.

Kranjec je pred vodilnim Norvežanom branil 49 stotink. Prednost je do prvega merjenja več kot prepolovil (-0,21), do drugega mu je ostala samo še stotinka (-0,01). V nadaljevanju je še popustil in si pridelal prevelik zaostanek (+0,44), tega pa je do cilja več kot podvojil (+0,92) in pristal na osmem mestu.

Na devetega ga je nato potisnil Hirscher, ki je z več kot sekundo prednosti prišel do jubilejne 60. zmage v karieri.

Kristoffersen (+1,18) je osvojil drugo, Olsson (+1,31) pa tretje mesto. Kranjec je za zmagovalcem zaostal 2,10 sekunde (9. mesto). Kljub grenkemu priokusu je deveto mesto soliden rezultat, ki kaže na to, da se bo slovenski smučar letos še potegoval za najvišja mesta.

Decembra 1979, torej takrat, ko se Kranjec sploh še ni rodil, je bil na veleslalomu v Val d'Iseru drugi sloviti Bojan Križaj. Edino slovensko moško veleslalomsko zmago v svetovnem pokalu pa je vpisal Boris Strel (Cortina d'Ampezzo, 1982). Tako Križaj kot Strel sta tekmovala v jugoslovanskem dresu.