Šport > Zimski športi
283 ogledov

Mlada Slovenka do uvrstitve kariere

Katra Komar
Maren Lundby zmagovalka Lillehammerja, Nika Križnar šesta, uvrstitev kariere za Katro Komar.

Norvežanka Maren Lundby (125,5/138 m/271,7 točke) je zmagovalka današnje preizkušnje svetovnega pokala v ženskih skokih v norveškem Lillehammerju. Zanjo je to deseta zmaga v tej sezoni, skupno pa 23. Drugo mesto je na veliki skakalnici osvojila Nemka Katharina Althaus (131,5/132/267,7), tretje pa Avstrijka Eva Pinkelnig (139/128,5/255,9).

Od šestih Slovenk je bila najboljša Nika Križnar (126/119,5/236,8), ki je zasedla šesto mesto. Jerneja Brecl (129,5/112,5/203,9) je tekmo končala na 12., Katra Komar (118,5/115,5/188,9) na 17., Urša Bogataj (116,5/115,5/188,3) pa na 18. mestu.

Maja Vtič in Špela Rogelj se nista prebili v finalno serijo 30 najboljših. Prva je zasedla končno 38., druga pa 39. mesto.

Nika Križnar Oslo Šport Še ena težka tekma na Norveškem

Na drugi tekmi nove norveške turneje za smučarke skakalke so prvič nastopile vse Slovenke, ki so se predstavile tudi v kvalifikacijah. V zasneženem Lillehammerju, kjer so skakalke sicer že odprle letošnjo sezono, sta brez točk ostali najizkušenejši, Maja Vtič in Špela Rogelj. Prva je pristala pri 101,5 metra, Rogljeva pa je takoj po odrivu zanihala v zraku in je skočila še pol metra manj.

Špela Rogelj | Avtor: Profimedia Profimedia

Precej bolj je bila zadovoljna mlada Katra Komar, ki je s 118,5 m in 94,7 točkami prevzela vodstvo po doskoku, na koncu pa je bila na 22. mestu prve serije. Še bolje je nato nastopila Jerneja Brecl, ki je s 129,5 m in 114,3 točkami dolgo časa vztrajala na prvem mestu, do konca serije pa jo je prehitelo le še devet tekmovalk. Urša Bogataj je s 116,5 m in 100,0 točkami zasedala 17. mesto, odlična pa je bila znova Nika Križnar s 126 m in 131,0 točkami na petem mestu.

Tik pred njo so znižali zalet za dve mesti, saj je Eva Pinkelnig poletela 139 m, s 138,3 točke pa je bila na drugem mestu po prvem skoku. Vodila je Nemka Katharina Althaus s 131,5 m in 142,1 točke, tretja je bila zmagovalka Osla, Daniela Iraschko-Stolz s 128 m in 137,6 točke.

V finalu je Komarjeva v slabih razmerah pogumno napadla najboljšo uvrstitev v karieri. S 114 m in 188,9 točke je po doskoku le za dve desetinki točke zaostala za trenutnim vodstvom, a je na drugem mestu vztrajala kar nekaj časa, na koncu pa je z 17. mestom za štiri mesta izboljšala dosedanjo naj uvrstitev, 21. mesto z letošnjega Ljubnega. Za Bohinjko je zaostala tudi Bogatajeva, ki je s 115,5 m in 188,3 točkami končala tik za njo na 18. mestu.

Katra Komar | Avtor: Profimedia Profimedia

Tudi Breclova je v finalu napadala uvrstitev kariere, deseto mesto lani iz Oberstdorfa. Tokrat je napadla bolje kot v Oslu pred dvema dnevoma, pristala je pri 112,5 m, 203,9 točke pa je pomenilo tretje mesto po doskoku in končno 12. na tekmi. S 119.5 metri in 236,8 točkami je bila še enkrat več lahko zadovoljna Križnarjeva, ki je še trinajstič letos končala med deseterico, tretjič je bila odlična šesta.

Napad na zmagovalni oder je takoj po Križnarjevi napovedala Maren Lundby, četrta po prvi seriji: v finalu je skočila 138 m, z 271,7 točke pa je bila nedosegljiva za vse tri vodilne po prvi seriji. Še najbolj se ji je približala Althausova, ki je s 132 m in 267,7 točke zasedla drugo mesto, Pinkelnigova je bila s 128,5 metri in 255,9 točke tretja.

Smučarski skoki Lillehammer | Avtor: Profimedia Profimedia

V seštevku norveške turneje po dveh tretjinah Lundbyjeva vodi s prednostjo 19,1 točke pred Althausovo, tretja je Iraschko-Stolzeva, ki zaostaja že 48,6 točke. Križnarjeva je z desetega napredovala na osmo mesto, za vodilno Norvežanko zaostaja pa 118,9 točke.

1. Maren Lundby (Nor)             271,7 (125,5 m/138 m)
 2. Katharina Althaus (Nem)        267,7 (131,5/132)