64 ogledov

Najhitrejši Dressen, Feuz beži Svindalu

Thomas Dressen Epa
Alpski smučarji so se v norveškem Kvitfjellu merili na smuku.

Nemec Thomas Dressen je zmagovalec predzadnjega smuka sezone za točke svetovnega pokala alpskih smučarjev. Švicar Beat Feuz je na preizkušnji v norveškem Kvitfjellu zaostal osem stotink sekunde za drugo mesto, domačinu Akslu Lundu Svindalu je pripadlo tretje mesto (+0,17).

Štiriindvajsetletni Dressen je bil najuspešnejši na prvem poolimpijskem moškem smuku, na katerem je s časom 1:49,17, na skrajšani progi, prišel do druge zmage v svetovnem pokalu ter tretjih stopničk. Vse je dosegel v tej sezoni, potem ko je senzacijo pripravil januarja z zmago na smuku na Streifu v Kitzbühlu, pred tem je bil tretji na smuku v Beaver Creeku. Dressen je Nemčiji prismučal še osmo zmago na smukih za svetovni pokal v moški konkurenci.

Na drugo in tretje mesto sta se uvrstila najboljša smukača sezone. Feuz, ki je zmagal na treh smukih v tej sezoni, je vpisal še 31. karierne stopničke ter si pripravil odlično izhodišče za napad na mali smukaški kristalni globus na finalnem smuku v Aareju.

Svindal (562) si je s tretjim mestom še zagotovil teoretične možnosti za smukaški globus, čeprav so te majhne, saj za Feuzom (622) zaostaja 60 točk. Svindal, ki je v tej sezoni dobil dva smuka, zmagal pa je tudi na olimpijskem v Jeongseonu, je prišel do svojih že 76. stopničk v svetovnem pokalu in bi z vrhunsko predstavo v Aareju, ob spodrsljaju bronastega iz Pyeongchanga, Feuzu vzel globus.

Dressen je s startno številko 13 z zmagovalnega odra izrinil drugega norveškega asa Kjetila Jansruda, olimpijskega podprvaka, ki se je moral zadovoljiti s četrtim mestom (+0,27). Tako se ni zgodilo, da bi bili na poolimpijskem smuku na vrhu vsi nosilci kolajn z olimpijskega smuka.

V Kvitfjellu bo v nedeljo na sporedu še superveleslalom.

Od štirih Slovencev se je najbolj odrezal Martin Čater, ki si je z 18. mestom (+1,51) priboril še en smukaški nastop v tej sezoni. Čater bo edini slovenski predstavnik na smuku v Aareju, kjer bo nastopil kot 24. smukač sezone.

Zelo dobro je nastopil tudi Klemen Kosi, ki je na svojem zadnjem smuku v tej sezoni uprizoril najboljšo predstavo ter je s 23. mestom (+1,71) prišel do svojih drugih smukaških točk v tej sezoni, potem ko je bil 25. v Garmischu. Miha Hrobat je z zaostankom 2,16 sekunde pristal na 36. mestu. Iz rezultatske krize, v katero je zapadel v tej sezoni, se v Kvitfjellu ni rešil zadnjih nekaj sezon najboljši slovenski smukač. Lani je v Kvitfjellu prišel do prve zmage v svetovnem pokalu, letos pa Boštjan Kline na Norveškem ni osvojil niti ene točke ter je bil najslabši Slovenec na 50. mestu.

Kline je minulo sezono končal na desetem mestu v smukaškem seštevku, letos pa je sledil strm padec, saj je izpadel iz smukaške trideseterice in ne bo nastopil na smuku v Aareju. Kline je v tej sezoni na osmih smukih zbral le 24 točk za 36. mesto v smukaškem seštevku, lansko sezono je na smukih zbral 230 točk.