Šport > Zimski športi
4451 ogledov

Slovenke ekipno tekmo zapuščajo z grenkim priokusom

Nika Prevc Saša Despot
Slovenske smučarske skakalke so na ekipni tekmi nordijskega SP v Planici osvojile nehvaležno četrto mesto.

Nemške smučarske skakalke (843,8 točke) so na krilih planiške svetovne prvakinje med posameznicami Katharine Althaus zmagovalke ekipne tekme na prvenstvu v Planici.

Po številnih težavah zadnje dni so se dobro za kolajne borile tudi Slovenke Maja Vtič, Ema Klinec, Nika Prevc in Nika Križnar, ki so z 819,1 točke zasedle četrto mesto.

Na stopničkah so ob Nemkah končale še Avstrijke (831,1 točke) in Norvežanke (828,6). Slovenke je od brona ločilo 9,5 točke.

Ema Klinec | Avtor: Saša Despot Saša Despot

1. serija

Po nastopu dveh tekmovalk je bila v najboljšem položaju Avstrija. Slovenija je bila po skokih Maje Vtič in Eme Klinec na drugem mestu, Japonska je bila tretja.

Prvo peterico so zaokrožile Nemke in Norvežanke. Slednje so imele po polovici prve serije samo 4,5 točke zaostanka za orlicami.

V tretji seriji je Slovenija izgubila dve mesti. Vodstvo je po zaslugi Thee Minyan Boerseth prevzela Norveška, Avstrija pa je po skromnem nastopu Jacqueline Seifriedsberger padla na tretje mesto. Nemke so napredovale na drugo.

Nika Križnar je pristala pri 98 metrih, kar je Slovenkam prineslo četrto izhodišče po prvi seriji.  Norvežanka Anna Odine Stroem je bila meter daljša od Križnarjeve, Nemka Katharina Althaus pa meter krajša.

Enako daljavo kot Althausova je vpisala tudi Avstrijka Eva Pinkelnig.

Maja Vtič | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Tako Vtičeva kot Klinčeva sta za uvod v finalno serijo pristali pri 94 metrih, vrstni red pri vrhu pa se nastopu polovice finalistk ni bistveno spremenil. Nemke so ostale na vrhu, Avstrijke so skočile na drugo mesto pred Norvežanke, Slovenke so ostale četrte.

Prevčeva je za 3,5 metra izboljšala daljavo iz prve serije, kar pa Slovenkam ni prineslo napredovanja po lestvici navzgor. Selina Freitag (97 m) je povišala prednost nemške reprezentance. Izkazala se je Boersethova (95,5 m), ki je Norvežanke vrnila na drugo mesto.

V igri za medalje so ostale samo še štiri reprezentance. Slovenski trener Zoran Zupančič je pred nastopom Križnarjeve zahteval znižanje zaletišča za eno mesto. Zadnja Slovenka na startni vrsti je skočila 96 metrov.

Pinkelnigova je z 98 metri poskrbela, da je Avstrija ostala pred Slovenijo, Stroemova pa je zagotovila odličje Norveški. Na vrhu je ostala samo še Althausova, ki je s 94,5 metra Nemkam zagotovila naslov svetovnih prvakinj.

| Avtor: Epa Epa