Svet
5 ogledov

Zgodovinski dogovor Korej

Mirovna pogodba namesto premirja Žurnal24 main
Voditelja Severne in Južne Koreje Kim Jong Il in Roh Moo Hyun sta sprejela dogovor o uradnem končanju korejske vojne, ki je trajala od leta 1950 do 1953.

Do dogovora je prišlo ob koncu šele drugega srečanja korejskih predsednikov po korejski vojni, ki se je končala s premirjem, ne pa tudi z mirovno pogodbo. Premirje, ki je končalo bratomorno vojno, so podpisale Severna Koreja, Kitajska in Združeni narodi pod vodstvom ZDA, Južna Koreja pa ne.

Obenem voditelja v izjavi pozivata k sklicu vrha "treh ali štirih držav", na katerem bi uradno razglasili konec korejske vojne, ki je trajala od leta 1950 do 1953.  V korejski vojni so se borile tudi ZDA in Kitajska, kar pomeni, da so njihovi podpisi potrebni za njeno uradno končanje.


Država strada, proslave ostajajo. © AFP

 
Železniška povezava po več kot pol stoletja
''Severna in Južna Koreja se strinjata, da je treba končati premirje in zgraditi trden mirovni režim,'' sta v skupni izjavi zapisala korejska predsednika ob koncu tridnevnega srečanja v Pjongjangu. Sporazum vsebuje tudi podlago za srečanja na ministrski ravni in sodelovanje glede sporne morske meje na zahodu polotoka. Severna in Južna Koreja nameravata razširiti gospodarsko sodelovanje s ciljem uravnoteženega razvoja in napredka. Zato bosta na območju severnokorejskega mesta Haeju vzpostavili gospodarsko cono, voditelja pa sta se dogovorila tudi za vzpostavitev redne železniške povezave za tovorni promet.

Dogovorila sta se tudi za odprtje zračnega koridorja med Seulom in najvišjo severnokorejsko goro Paektu, ki je sveti kraj vsem Korejcem. S tem bodo z letalskimi turami obiskovanje te gore omogočili tudi Južnokorejcem.

Ponos severnokorejske avtomobilske industrije. © AFP

 
Položaj Severne Koreje slabši kot pred 20 leti
Z južnokorejsko delegacijo so na obisk prišli tudi gospodarstveniki največjih podjetij, ki so si lahko ogledali ponos severnokorejske avtomobilske industrije – avtomobila whistle in cuckoo, vendar pa direktor Hyundaia najbrž ni bil preveč pretresen, saj zaostala severna industrija v enem letu proizvede toliko avtomobilov kot Hyundai v treh urah.
 

Ekonomski prepad

Hyundai v treh urah proizvede toliko avtomobilov kot Severna Koreja v enem letu.


Ekonomski položaj Severne Koreje je danes slabši kot pred dvajsetimi leti, k temu pa je pripomoglo slabo gospodarjenje, sankcije mednarodne skupnosti zaradi jedrskega programa in letošnje katastrofalne poplave. Severna Koreja je bila včasih bogatejša od Južne, ki je danes trinajsta gospodarska sila na svetu.

Roh peš prečkal zastraženo mejo
Vrhunsko srečanje voditeljev obeh Korej se je začelo v torek, ko Kim in Roh sicer nista imela pogovorov, je pa Roh peš prečkal demilitarizirano območje med Korejama, ki državi deli že več kot pol stoletja. To je bilo prvič, da je kak korejski voditelj peš prečkal močno zastraženo mejo, s tem pa simbolno izrazil odločenost za vzpostavitev trajnega miru na Korejskem polotoku.

Roh se bo danes z osebnim vozilom vrnil v Južno Korejo. Kim je sicer južnokorejskemu predsedniku predlagal, da bi vrh podaljšala za en dan, do petka, vendar se o tem nista uskladila.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.