8 ogledov

Dvajset let, tretji veliki slam

Marija Šarapova s pokalom za zmagovalko. Žurnal24 main
Ruska teniška igralka Marija Šarapova je zmagovalka Odprtega teniškega prvenstva Avstralije. Petopostavljena Rusinja je v finalu premagala četrto nosilko Ano Ivanović iz Srbije.

OP Avstralije, finale (Ž)

M. Šarapova (RUS, 5) : A. Ivanović (SRB, 4) 7:5, 6:3

Dvajsetletna Marija Šarapova je prvič osvojila avstralski turnir, hkrati pa je to njena tretja turnirska zmaga za veliki slam, potem ko je zmago slavila že na turnirju v Wimbledonu leta 2004 in na Odprtem prvenstvu ZDA leta 2006.

Šarapova je za svoj uspeh potrebovala zgolj 91 minut. Še najbližje je sedem mesecev mlajša Ivanovićeva, ki bo od ponedeljka kljub tokratnemu porazu na jakostni lestvici WTA zasedala drugo mesto za Belgijko Justine Henin , prišla v prvem nizu, ki se je končal s 7:5. Šarapova je ostro krenila že na začetku in le ena slaba igra na njen servis je bila dovolj, da se je Ana Ivanović vrnila v niz s 4:4. Kljub temu pa so srbsko zvezdnico pestile začetniške napake, naredila je preveč neizsiljenih napak, kar je Šarapova znala izkoristiti in se tako z zmago na najboljši možen način maščevala tekmici za lanski polfinalni poraz na Odprtem prvenstvu Francije.

Marija je bogatejša za prek 820 tisoč evrov. © Action Images

Šarapova je lahko toliko bolj vesela svoje zmage, saj je morala na poti do vrha dejansko premagati "crème de la crème" ženskega tenisa. Težak žreb pa je ni ustavil. Kot prva je morala v prvem kolu domov Hrvatica Jelena Kostanić Tošić . V drugem kolu je bila Šarapova boljša od Američanke Lindsay Davenport . V tretjem se je od nadaljevanja poslovila Rusinja Jelena Vesnina , v četrtem pa se je turnir končal za še eno njeno rojakinjo, Jeleno Dementjevo . Zmaga proti prvi igralki sveta, Belgijki Heninovi, je napovedovala, da se Šarapova ne namerava ustaviti. V polfinalu je klonila še Srbkinja Jelena Janković , poleg tega pa je Šarapova vse tekmice premagala zgolj v dveh nizih in tudi v finalu scenarij ni bil čisto nič drugačen. Potem ko je morala lani v finalu priznati premoč Američanki Sereni Williams , je tokrat ni mogla ustaviti nobena izmed tekmic.

"Če bi mi kdo sredi leta dejal, da bom danes tukaj v Melbournu stala na odru za zmagovalke, bi le odvrnila: Pozabite," je potem, ko je v svoje roke prevzela pokal zmagovalke, dejala Šarapova. Lani jo je namreč kar precej časa pestila poškodba ramena, poleg tega pa je počivala tudi zaradi težav s koleni. Letos pa je bilo videti povsem drugo sliko. Brez oddanega niza je končala turnir in zdi se, da še nekaj časa ne bo nobene, ki bi jo lahko premagala. "Lani sem na mamin rojstni dan tukaj izgubila, danes pa je povsem drugače. Mami Jeleni bom poklonila velik šopek rož," je nadaljevala Šarapova, ki je za zmago prejela nekaj čez 820.000 evrov.