10 ogledov

Hrvatom skalp trikratnih prvakov

Darijo Srna že dlje čaka na milijone v zameno za prestop v velikana. (Foto: Reut Žurnal24 main
Nogometaši Hrvaške so v drugem kolu skupine B na Euru 2008 pripravili veliko presenečnje. V Celovcu so ognjeni z 2:1 premagali Nemčijo.

Euro 2008, skupina B, 2. kolo

Hrvaška : Nemčija 2:1
(Srna 24., Olić 62.; Podolski 79.)

Tekma ob Vrbskem jezeru se je začela z enakovredno igro na obeh straneh, pravih priložnosti pa si ekipi Hrvaške in Nemčije  v uvodnih 15 minutah nista uspeli pripraviti. Varovanci Slavena Bilića  so kombinirali predvsem na desni strani, kjer je dvakrat lepo podal Darijo Srna, a napadalci ognjenih niso prišli do žoge. Rdeče-beli so še naprej igrali potrpežljivo in v 24. minuti je po lepi podaji Danijela Pranjića z leve strani Srna  kaznoval neodločenost nemškega bočnega branilca Marcella Jansena . Elfu se po hladnem tušu ni uspelo pobrati in v 30. minuti je Ivan Rakitić znova lepo podal z leve strani, v kazenskem prostoru je najvišje skočil Ivica Olić , po njegovi podaji pa je z 12 metrov visoko prek vrat Lehmanna meril Niko Kranjčar .

Varovanci Joachima Löwa so se prebudili šele v 33. minuti, ko je najprej močno s prostega strela ustrelil Michael Ballack , v nadaljevanju akcije pa je po slabem izbijanju hrvaških branilcev lepo priložnost imel še Miroslav Klose , a je bil vratar Stipe Pletikosa pozoren in ostalo je pri minimalnem vodstvu Hrvaške. Belo-črni so do najlepše priložnosti v prvem polčasu prišli v 39. minuti, ko je Christoph Metzelder z glavo za las meril prek vrat. Kockasti pa so znova zagospodarili na zelenici ob koncu prvega dela, ko se je po lepi akciji Vedrana Čorluke  in podaji Olića dobro znašel Kranjčar, a je njegov strel z desetih metrov Lehmann z lepo parado odbil v kot.

Ivica Olić je izkoristil splet srečnih okoliščin in slabo postavitev vratarja Jensa Lehmanna. © Reuters

Po odmoru so Nemci nadaljevali brez krivca za zadetek Hrvaške Jansena. Löw ga je nadomestil z večnim "jokerjem" Danielom Odonkorjem . Med 46. in 60. minuto je elf prišel do dveh polpriložnosti, ki pa nista ogrozili hrvaškega vratarja Pletikose. Na nasprotni strani je v 52. minuti s strelom z razdalje poskusil Luka Modrić , v 62. minuti pa je po na videz nenevarni akciji na semaforju pisalo že 2:0. Rakitić je podal nizko žogo v kazenski prostor Nemčije. Lukas Podolski je spremenil let žoge, ki se je od vratnice odbila nazaj v polje mimo nerazpoloženega vratarja Lehmanna, kjer pa jo je v mrežo pospravil Olić. Elf je znova potreboval deset minut, da se je pobral po prejetem zadetku. V 72. minuti je s strelom z roba igrišča diagonalno meril Bastian Schweinsteiger , a za las zgrešil vrata. Bayernov vezist je v nadaljevanju vstopil namesto Maria Gomesa.

Hrvaški nogometaši so se velike zmage veselili skupaj z zvestimi navijači. © Reuters

Napadalci trikratnih evropskih prvakov so po številnih poskusih zadeli v 79. minuti, ko se je po visokem skoku Ballacka žoga od Josipa Šimunića odbila do Lukasa Podolskega , ki je "iz prve" zabil žogo v mrežo. To je bil za napadlca Bayerna že tretji zadetek na prvenstvu. V sklepnem delu srečanja Ballack in soigralci niso več resno ogrozili vratarja Pletikose. Omeniti velja le prvi rdeči karton na Euru 2008, ki ga je v sodnikovem podaljšku zaradi nešportne poteze (udarca Jerka Leka ) prejel Schweinsteiger. Po tekmi je hrvaški strateg Slaven Bilić dejal: "V težki tekmi smo prevladovali. Dobro smo zapirali bočne položaje, obramba pa je svoje delo opravila fantastično . Nemčije se drugače kot z odlično igro ne da premagati, zato čestitam vsem svojim fantom. Ves čas me sprašujejo, ali vidim kakšne skupne točke te reprezentance in tiste iz leta 1998. Lahko rečem samo, da smo Hrvati, da igramo za naše navijače, prav tako pa je igrala generacija 1998." Nad zmago je bil navdušen tudi Luka Modrić , najboljši igralec tekme: "Ta zmaga mi veliko pomeni. Po prvi tekmi so nas vsi kritizirali. Bili smo visoko motivirani in dokazali, da smo prava ekipa. Najbolj pomembno je, da smo si zagotovili napredovanje. Tudi v tekmo s Poljsko bomo šli na vso moč, vsakič je treba dati vse od sebe. Ne bomo popustili."

Ta zmaga mi veliko pomeni. Po prvi tekmi so nas vsi kritizirali. Bili smo visoko motivirani in dokazali, da smo prava ekipa. Ne bomo popustili, na vsaki tekmi moramo dati vse od sebe.

Luka Modrić, najboljši igralec tekme

Logično so v nasprotnem taboru razočarani. "Vsi smo razočarani. Zaslužili smo si ta poraz, saj nismo bili sposobni parirati Hrvatom. Njihova postava me ni presenetila, vedel sem, kdo bo igral in kdo ne. Prav tako me ni presenetila njihova igra. Vedeli smo, da se bodo osredotočili na Ballacka, to delajo vse ekipe. V drugem polčasu smo na vse pretege poskušali preobrniti rezultat, ampak nismo bili dovolj hitri. Veliko smo bili na njihovi polovici, a jih nismo resneje ogrozili. Dajte mi en dan, da v miru analiziram tekmo," je po tekmi prosil Joachim Löw , selektor Nemčije, njegov varovanec David Odonkor pa je bil še krajši: "Izgubili smo, Hrvati so zabili dva gola, mi enega in to je to. Seveda po porazu ne moreš biti dobre volje. Ampak čaka nas še tekma z Avstrijo, moramo zmagati in takrat bo spet vse lažje." Nemci so tako tudi tokrat nadaljevali slabe predstave na evropskih prvenstvih. Od zadnjih osmih srečanj so dobili le srečanje prvega kola Eura 2008, ko so z 2:0 premagali Poljsko. Hrvati pa so se s tokratnim uspehom elfu oddolžili za poraz na prvenstvu v Angliji leta 1996, ko so Matthias Sammer in soigralci z 2:1 premagali "vatrene" Čira Blaževića. V večernem srečanju drugega kola skupine B je Avstrija v dramatični končnici prišla do točke na tekmi s Poljsko ( 1:1 ).